Kedilerin Dili Neden Serttir?

Kediler, sevgilerini en bilindik şekilde dilleriyle gösterirler. Sevdiklerine sevgilerini dillerini kullanarak, yalayarak belirtirler. O yüzden her kedi ebeveyni, illa ki kedilerin dilinin sertliğini fark etmiştir. Peki kedilerin dili neden serttir?

kedilerin dili

Biz insanlar sevgimizi ellerimizle veya dudaklarımızla ifade etmeye alışkınız. Fakat kedi dostlarımızın sevgisi, dilleri aracılığıyla ifade bulur. Bunu bilmeyen kedi ebeveynleri, kedileri onları yaladığında şaşkınlığa düşebilir. Hatta kedilerin dili sert ve pürüzlü olduğu için bu şaşkınlık daha da artabilir. Sonuçta böyle bir dokuyla temas etmeye alışkın değiliz. O yüzden bu acaba dostlarımızın dilleri neden pürüzlü sorusunu yanıtlayarak bu şaşkınlığı giderebiliriz. O zaman hadi başlayalım!

KEDİLERİN DİLİ TÜYLÜ MÜ?

Evet, ilk bakışta patili dostlarımızın dilini kaplayan şeyleri tüy zannedebiliriz. Ancak bu şeyler aslında tüy değil, papil adı verilen ve ağzın içine doğru kıvrılan minik dikenlerdir. Yani aslında kedilerin dilinde tüy değil, diken bulunur. Bu dikenler yoğun miktarda keratin içerir ve bu yüzden sert bir yapıdadır. İşin ilginç yanı, bu dikenlere kedi dostlarımızın büyük kuzenlerinde: Pumalarda, kaplanlarda, aslanlarda ve leoplarda da rastlarız. Peki sence papiller kediler için nasıl bir göreve sahip?

PAPİLLER KEDİLERİN KENDİLERİNİ TEMİZLEMELERİNİ SAĞLARLAR

Araştırmalara göre papiller aracılığıyla dostlarımızın salyası, tüylerinin arasına nüfuz eder. Salya hem tüylerin içinde kalan pisliğe yapışıp onları toplar, hem de tüylerde kalan kirlerin dağılıp kaybolmasını sağlar. Bu esnada tüylerin bir kısmını da toplayan papiller, bu sayede tarak görevi de görür. Yani kedilerin dökülen tüylerinden kurtulmalarını sağlar. Böylelikle de çeşitli deri hastalıkları ve düğümlerle mücadele etmelerini kolaylaştırır. Bu açıdan baktığımızda papiller, dostlarımızın kendi kendilerine banyo yapmasına olanak sağlar.

kendini yalayan kedi

KEDİLERİN DİLİ ISI DENGESİNİ KORUR

İnsandan yola çıkarak düşünelim. Banyo yapmak kirlerimizin akmasını sağlamaktan başka nasıl bir işleve sahip sence? Eğer aklına bir şey gelmiyorsa ufak bir tüyo: Hasta olduğumuzda da banyo yaparız. Bunun nedeni, vücut ısımızı dengelemekte yatar. Kedi dostlarımız da termal dengelerini sağlamak için kendilerini yalarlar. Papiller aracılığıyla derilerine temas eden salya, vücut ısılarını korumak için önemli bir rol oynar.

KEDİLERİN ET YİYEBİLMESİNİ SAĞLARLAR

Patili dostlarımız etobur canlılar olduğu için ihtiyaç duydukları proteini etten karşılamak zorundalar. Papiller, bir kanca görevi görerek dostlarımızın etleri koparmasına yardımcı olurlar. Eğer dostun dudaklarını 5 dakika bile yalasa, dudağındaki ölü deriyi söker. Bedava peeling!

Gördüğün üzere kedilerin dili sert olduğu için patili dostlarımız birçok hayati işlevini yerine getirebiliyor.

Paylaşan heymypet