Kedilere Zehirli Olan İnsan Gıdaları

Yemeklerimizin bir çoğunu patili dostlarımızla paylaşırız. Ancak bazı gıdalar var ki onlar için zehirli kabul ediliyor. Peki, kedilere zehirli olan gıdalar hangileri? Bu gıdaları neden paylaşmamalıyız?

kedilere zehirli

 

 

Kedilerimizin yemeklerimizi tatmak istedikleri aşikar. Resmen biz yemek yerken onlar da sofraya oturmak istiyor. Kedine herhangi bir insan yemeği kırıntısı vermek, birçok nedenden dolayı teşvik edilmemesi gereken tehlikeli bir uygulama. İlk olarak, kedilerin iyi, kaliteli kedi mamalarında kendileri için özel olarak sağlanan besinlere ihtiyacı olur. Dostlarımızın tükettikleri her türlü “ekstra”, normal yemeklerine yönelik iştahlarını keser. Yemek tabağındaki bir dilim hindi veya tavuk kesinlikle bir kediyi öldürmez. Ancak onun kötü alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı oluyoruz. Peki, kedilere zehirli olan veya zararlı kabul edilen gıdalar hangileri?

İnsan Gıdaları Kedilere Uygun Değil

Kedileri “insan yemeği” ile beslemekten caydırmanın ana nedeni, kediler için toksik olan bazı yiyeceklerin bulunması. İnsanlar için lezzetli ve zararsız olsa da, basit bir ısırık kedinin hayatını tehdit eder.

Kediler için Zehirli Yiyecekler

Yeşil Domates ve Çiğ Yeşil Patates

Bu gıdalar, Solanaceae bitki ailesinin üyeleri. Kedilerde şiddetli alt gastrointestinal semptomlara neden olan Glikoalkaloid Solanin adı verilen acı ve zehirli bir alkaloid içerir. Yaprakları ve sapları özellikle zehirli. Hazır evcil hayvan mamalarının içinde domates görürsen endişelenme. Olgun domateslerden yapılırlar ve nispeten küçük miktarlarda göründükleri için endişe yaratmazlar.

Çikolata

Çikolatanın köpekler için tehlikeli olduğu yaygın olarak bilinse de kediler için de zehirli. Teobromin rahatsız edici madde. Kedide çikolata zehirlenmesine neden olur. Bu madde en yüksek konsantrasyonda bitter ve şekersiz çikolatada bulunur.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Bu gıdaların toksititesi esas olarak köpeklerde değişen miktarlarda bulunuyor. Üzüm ve kuru üzümün toksik potansiyeline ilişkin hala pek çok bilinmeyen olduğundan, verilmemesi öneriliyor. Tehlikeli bir durumu riske atmaya gerek yok. Bu nedenle bu meyveleri kedinden uzak tutmak en iyisi.

 

Avokado

Avokado insanlar için sağlıklı olsa da kediler için hafif derecede zehirli. Yapraklar, tohumlar, ağaç kabuğu ve meyvenin kendisi, kedilerde kusma ve ishale neden olabilen Persin içerir. Avokado çok zengin ve yağ oranı yüksek. Bu da gastroenterit veya pankreatite yol açar. 

Alkol

Alkolün her türü evcil kediler için zehirli olur. Alkollü içeceğin az miktarda yalanması öldürücü olmasa da, çok fazla tüketilmesi öldürücü olur. Bir partiye ev sahipliği yapıyorsan ve alkol varsa içecekleri iyice temizlediğinden emin ol. Kedilerde alkol zehirlenmesinin tek potansiyel kaynağı alkollü içecekler değil. Alkole maruz kalma ayrıca el dezenfektanı, gargara, fermente meyveler ve maya içeren ekmek hamurunun yutulması sonucu da meydana gelir.

Soğan, Sarımsak ve İlgili Kök Sebzeler

Soğanlar, kedideki kırmızı kan hücrelerini yok eden ve Heinz vücut anemisi adı verilen bir tür anemiye neden olan bir madde (N-propil disülfit) içerir. Sarımsak da kırmızı kan hücresi hasarına ve anemiye neden olabilmesi açısından benzer. Kedilerin bir diş sarımsağı veya büyük parça çiğ soğanı tüketmesi tehlikeli. Kediler ayrıca cipslerde, çorbalarda ve baharatlarda bulunabilen toz halindeki sarımsak ve soğandan da uzak durmalı. En tehlikelisi de konsantre edilmiş olduğu için toz halde olanları…

Kaçınılması Gereken Diğer Yiyecekler

Kediler için toksik olmayan bazı yiyecekler var. Ancak bunlardan da kaçınmak gerek. Et artıkları, çiğ yumurtalar ve kafeinli içecekler evcil kediler tarafından tüketilmemeli. Süt kediler için toksik olmasa da olumsuz etkiler yaratır. Besleyici bir diyetle beslenen yetişkin kedilerin süte ihtiyacı olmaz. Ayrıca birçok kedinin laktoz intoleransı var. Bu da süt ve süt ürünlerindeki laktozun mide rahatsızlığına, kramplara ve gaza neden olduğu anlamına gelir. Bir tatlandırıcı olan ksilitol köpekler için ölümcül ve olası karaciğer yetmezliğine neden olur.

Paylaşan heymypet