Kedilere Süt Verilir Mi?

Kedilerin süt içmesi gerektiği yaygın bir efsanedir. Veterinerler süt yerine kedine ne vermen gerektiğini söylüyor. Peki kedilere süt verilir mi?

Kedilere Süt Verilir Mi?

Yıllardır, kedilerin televizyonda ve diğer medyalarda bir tabak sütle eğlendiğini gördük. Çoğu sahip, kedilerin sağlıklı olması için süte ihtiyacı olduğunu düşünür. Durum böyle değil ve artık kedinin sağlıklı kalması için kesinlikle süte (özellikle inek sütüne) ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz!

Aslında süt, kedi dostuna yarardan çok zarar verebilir. Tadını beğenmiş gibi görünebilirler ancak her zaman kedine süt vermekten kaçınmanı tavsiye ederiz.

Kedinin sütü olmasının aslında hiçbir faydası yoktur. Dengeli, yaşına uygun eksiksiz bir diyet verildiği sürece, o zaman tamamen mutlu ve sağlıklı olacaktır. Elbette yavru kedilerin annelerinin sütünü içmeleri gerekir. Ancak sadece birkaç aylık olduklarında tamamen sütten kesilmeleri, kedi maması yemeleri ve su içmeleri gerekir.

Bir kedinin onlara süt vermen için sana ihtiyaç duyabileceği tek zaman, bir yavru kediyi elle beslemen gerektiğinde (ve diğer süt türleri doğru besin dengesine sahip olmayacağından, o zaman onlara yalnızca belirli yavru kedi sütü vermelisin). Tıpkı herhangi bir yavru kedi gibi, onların da bunu kesmeleri gerekecek ve bir yetişkin olarak tam bir yiyecek ve su ile tamamen sağlıklı olacaktır.

Kedilere Süt Vermek Doğru Mu?

Gerçek şu ki, çoğu kedilerin laktoz intoleransı vardır. Bu nedenle onlara inek sütü vermek aslında önemli sağlık sorunlarına neden olur. Süt, gerekli kedi beslenmesinin bir parçası değildir ve birçok kedi, sahipleri onlara bir tedavi verdiğini düşündüğü için mide rahatsızlıkları veya diğer ilgili problemlerden muzdariptir.

Yavru Kediye Sulandırılmış Süt Verilir Mi?

Sindirimi çok zor olduğu için yavru kedine inek sütü doğrudan verme. İnek sütünü suyla seyreltmen gerekecek ve bir gün sonra ishal olmazsa, seyreltilmiş inek sütü vermeye devam edebilirsin.

Peki Kedilere Laktozsuz Süt Verilir Mi?

Badem sütü, hindistancevizi sütü ve soya sütü gibi alternatif sütler laktoz içermez. Hastalanmalarına neden olabileceğinden bunları kedine vermekten yine de kaçınmalısın. Bu sütler kediler için faydalı değildir ve bu nedenle zarar verme riskinden kaçınılmalıdır.

Kediler Neden İnek Sütü İçemez? Onlar İçin Kötü Mü?

Tek kelimeyle, evet, inek sütü kediler için kötüdür. Çoğu kedi, bağırsaklarında sütteki şekeri (laktoz) sindirecek enzime (laktaz) sahip olmadığından, aslında ‘laktoz intoleransıdır’, yani laktoz içeren sütün onları zayıf hale getirebileceği anlamına gelir. İçtikleri için kusma, ishal ve mide ağrısı çekebilirler (tıpkı insanlarda laktoz intoleransı gibi). Tüm kediler kötüleşmeyecek olsa da, riske atmamak gerçekten daha iyi!

Kedine inek sütü vermemenin bir başka nedeni de yağla dolu olmasıdır, bu yüzden tadını çok severler! Kedin için bir kase süt, 12 inçlik bir pizzayı yemen gibidir. Bu tek başına kulağa çok kötü gelmeyebilir, ancak bunu her zamanki günlük yiyecek ve öğünlerinin üzerine yediğini hayal et. O zaman bu pizza çok fazla görünecektir!

Kedine süt vermek, diyetlerini ciddi şekilde dengesizleştirir ve kilo almasına neden olur.

Kedime Onlar İçin Yapılmış Sütü Verebilir Miyim?

Kediler için özel süt alabileceğini süpermarketlerde ve evcil hayvan dükkanlarında görmüşsündür. Genellikle bunlar çok daha az laktoz içerir veya laktoz içermez. Kedini kötü yapma olasılıkları daha düşük olsa da, yağ içeriği genellikle diğer sütler kadar yüksektir, bu nedenle belleri için yine de kötüdür!

Bunu kedine ara sıra bir muamele olarak verebilirsin, ancak ona günlük yiyecek ödeneğini verirken ekstra kalorileri aklında tutman gerekir. Kedi sütü genellikle tam bir yemek olmayacağından, kedine bunu vermeyi seçersen ve günlük tam mama miktarını azaltırsan, kedin hayati vitamin ve besin maddelerinden daha azını alıyordur.

Kedime Süt Yerine Ne Verebilirim? Kediler Ne İçer?

Kedinin sadece su içmesi yeterlidir. Temiz suya erişim onları nemli ve mutlu tutacaktır. Kedinin yeterince su içmediğini düşünüyorsan, evin etrafına dağılmış birkaç su kabı koymayı dene. Bunları düzenli olarak yenile ve temizle. Birçok kedinin mama ve su kaplarının aynı yerde bulunmasından hoşlanmadığını unutma. Birçok kedi akan su içmeyi tercih edeceğinden, bir kedi su çeşmesi de denemek isteyebilirsin.

Kedini, yaşlarına uygun, yüksek kaliteli, eksiksiz, dengeli bir diyetle beslemelisin. Bu onların sağlıklı kalmalarına yardımcı olacak ve (aktif oldukları sürece) fazladan kilo almalarını önleyecektir.

Bazen kedine ekstra bir ödül vermek isteyeceğini biliyoruz. Mama ikramlarına veya kedi sütüne geçmeden önce, kedinin farklı türde bir muamele isteyip istemediğini düşünün. Onlara yeni bir oyuncak alabilir veya onlarla biraz fazladan oyun zamanı planlayabilirsin. Hatta oyuncaklarını en sevdikleri yerlere saklamak gibi eğlenceli bir oyun bile oynayabilirsin.

 

Paylaşan heymypet