Kedilere Çarpıp Kaçmak New Hampshire Eyaletinde Suç Sayılacak!

Hayvan hakları her geçen gün dünya gündeminde daha da fazla yer kaplama başladı. Dünyanın dört bir ucunda her türlü dostumuza sahip çıkan önemli kararlar alınıyor ve bu kararlar domino etkisiyle çoğalıyor. En azından biz böyle umuyoruz!

kedilere çarpıp kaçmak

Neden kedilere çarpıp kaçarız? Acelemiz olduğundan, “uğraşmak” istemediğimizden ya da sadece umursamamaktan mı? Belki de o an verebileceğimiz en kolay karar kaçmak diyedir. Halbuki bir can’a yardım etmeyip onu ölüme terk etmek bu kadar kolay olmamalı. Bağlantılı olarak, kedilere çarpıp kaçmak Amerika’nın New Hampshire eyaletinde artık suç sayılıyor. Bu yasa insanların hayvanlara çarpıp kaçtığında sergilediği vicdansızlığa derman olmaz belki. Fakat yollarda ölüme terk edilen hayvanların sayısı biraz azalsa bile olumlu. Ta ki kaçan insanların vicdansızlığı ana gündemimiz olana kadar…

New Hampshire eyaleti, uzun süredir hayvan hakları konusunda bilinçli hareket ediyor. Eyalet, yaklaşık 40 yıl önce önemli bir yasa uygulamaya başladı. Herhangi bir köpeğe çarpan bir sürücü, ya polislere ya da hayvanın sahibine olayı bildirmek zorunda bırakıldı. Eğer bu sorumluluğunu yerine getirmezse, sürücüye 1.000 dolar ceza kesiliyordu. Şimdiyse bu yasa, kedileri kapsayacak şekilde genişletiliyor. Konu, Arrow isimli kısmi görme bozukluğu olan bir kediye çarpıp kaçan bir sürücü yüzünden tekrar gündeme geldi.

Bu yasayı cumhuriyetçilerin New Hampshire delegesi Darly Abbas meclise taşıdı. Çünkü Arrow onun kedisiydi ve kedisinin kaza geçirdiğine dair kimse ona haber vermedi. Abbas, “Haberi ilk aldığımda eşime ‘bu bir kaza, sürücüyü affetmeliyiz’ dedim. Kazanın kendisine sinirlenemem, ama kedilere çarpıp kaçmak bu kadar kolay olmamalı. Neden durmadı ki? Durmayan insanlar neyin peşinde?” diyerek kendini ifade etti.

‘KEDİLERE ÇARPIP KAÇMAK DAHA CİDDİYE ALINMALI’

“İşin ilginç yanı şu ki, birinin malına zarar verirsen bunu karakola bildirmek zorundasın. Mesela arabamla bir bahçeye daldım ve çitleri kırdım. Bununla ilgili gerekli işlemlerin yapılması için yasal olarak polise haber vermem gerekiyor. Ancak durum evcil hayvanlarda böyle değil. Kedilere çarpıp onları oracıkta bırakmanın hiçbir yasal yükümlülüğü yok. Yani aslında birinin bahçesinde duran maket kediye çarpsam, gerçek bir kediden daha fazla yasal işlemle karşı karşıya kalırım. Gerçek ve maket kediler, yasa karşısında en azından ‘denk’ olmalı.” dedi Abbas.

Cumhuriyetçi temsilcinin eyalet meclisine sunduğu yasa, büyük destek gördü. Hatta Abbas, önergeyi evcil hayvan sahibi demokratlar ile birlikte oluşturdu. Konu evcil hayvanlar olduğunda insanların tek yürek haline gelmesi çok daha kolaylaşıyor anlaşlılan. Eğer yasa geçerse, New Hampshire kedileri kazalardan koruyan New York, Massachusetts, ve Rhode Island eyaletlerinin yanında yerini alacak.

Yazarımız Petti Smith, hayvan hakları yasalarına özel bir ilgi duyuyor ve bu konuyu sık sık kaleme alıyor. Küba’daki hayvan haklarını mercek altına aldığı yazısını okumak istersen bekleriz!

Paylaşan heymypet