Kedilere Alerjisi Olan Kişiler Nasıl Kedi Sahiplenebilir?

Kedilere alerjin var ve bir kedi sahiplenmek mi istiyorsun? Endişelenme sana destek olarak bu süreci kolayca atlatmanı sağlayacağız. İşte sana özel hazırladığımız ipuçları…

kedilere alerjisi

 

 

Bazı insanlar kedilerden korktukları ya da hoşlanmadıkları için kedilerden uzak dursalar da, alerjik reaksiyon korkusuyla kedilerden uzak duranlar için hala umut var. Alerji türün hapşırma, sulu gözler ve burun akıntısı türüyse, kedilere karşı toleransınızı yavaş yavaş ve kademeli olarak geliştirebilirsin. İşte kedilere alerjisi olan kişiler için hazırladığımız ipuçları…

Bununla birlikte, bir kedi edinmeden önce, özellikle astımın varsa, önce alerji testinden geçmen iyi olur. Örneğin, alerjisi olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’unun kedi ve köpeklere alerjisi olur. Ancak araştırmalar kedi alerjisi oranının aslında bundan çok daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Bir kedinin ömür boyu sürecek arkadaşlığının tadını çıkarırken, kedi alerjisi belirtilerini kontrol altına almana yardımcı olacak ipuçlarını burada bulabilirsin.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi semptomlarını gözden kaçırmak zor. Yakınlarda bir kedi olduğunda veya mobilyaların üzerinde kalan bazı kedi tüyleriyle karşılaştığında alerji reaksiyonları tetiklenir. Vücudunun bağışıklık sistemi, bir kedinin idrarında, tükürüğünde veya kepeğinde bulunan proteinlere tepki veriyor. Karşılaşabileceğin tipik kedi alerjisi semptomları şunları içerir:

 • Hapşırma
 • Öksürme
 • hırıltı
 • deri döküntüsü
 • Burun tıkanıklığı
 • nefes almada zorluk
 • Burun akıntısı/doldurulmuş burun
 • Kaşıntılı, kırmızı, sulu gözler

Evini Diğer Alerjenlerden Kurtararak Başla

Evine yeni bir evcil hayvan getirmeyi düşünüyorsan, önce evinizi akarlar, toz ve küf dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok sayıda diğer alerjenden arındır. Havadaki alerjenlerin çoğu (kedi tüyü dahil) perdeler ve örtüler, döşemeler ve zemin kaplamaları gibi yumuşak malzemelere yapışır. Evini alerjenlerden temizlemenin yaygın yolları şunlar:

 • Pencere kaplamaları için panjurları değişti. Perdeleri yıkayın ve halıları sık sık süpür.
 • Mümkünse, fazla doldurulmuş döşemeli mobilyaları deri ile değiştir.
 • Alerji semptomlarını alevlendirebilecek dekoratif kokulu mumları, potpurileri ve oda spreylerini ortadan kaldır.
 • Duvardan duvara halıları ahşap veya karo zeminlerle değiştirmeyi düşün. Aksi takdirde, halıyı düzenli olarak iyice süpür.

kedilere alerjisi

Alerji İlaçları Kullanmayı Düşünebilirsin

İlaç tedavisi genellikle insanların bir kedi alerjisi ile uğraşırken düşündükleri ilk şey. Reçetesiz veya reçeteli ilaçlar, doğal ilaçlar veya bir dizi alerji aşısı (immünoterapi) araştırmaya değer. Yeni bir tedaviye başlamadan önce daima doktoruna veya alerji uzmanına danışman gerektiğini unutma.

Alerji ilacını belirtilen saatten yarım saat önce kullanın. Kedi ile ilk tanışmanı tamamen onun kontrolüne bırak. İlk başta ayakların ve bacakların koklanarak karşılanabilirsin. Kedinin ona sürtünüp sürtünmediğini görmek için elinizi sallayabilirsin, bu da sevmenin kabul edilebilir olduğunu gösterir. Alerjilerin hala kontrol altındaysa, kedinin kucağınıza atlamasına izin verebilirsin. Hem senin hem de kedinin rahat etmesi için ziyaretini en fazla 15 dakika kadar yap.

Bir veya iki hafta sonra, aynı kediyi tekrar ziyaret et ve yarım saate kadar daha uzun süre kal. Hatta kedileri olan diğer arkadaşlarını ziyaret etmeyi düşün.

Kedi Alerjisini Tetiklemeyen Kedi Türleri

Hipoalerjenik olduğu veya en azından alerjisi olanlara yardımcı olduğu düşünülen birkaç kedi türü vardır, bunlar aşağıdaki türler:

Sphynx: Bu kedilerin çok ince, seyrek tüyleri olur.

Rex: Devon Rex gibi bazı rex ırklarının ince, dalgalı veya kıvırcık tüyleri vard ve bu tüyler daha kalın tüylerin yaptığı gibi kepeği yakalamaz.

Sibirya: Bu kedilerin tükürüklerinde, tımarlandıktan sonra tüyler ürpertici hale gelen Fel-D1 proteini yok. Bu, alerjisi olanlar için iyi olabilecek bir özellik.

Bu belirli türler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, onları gözlemleyebileceğin yerel bir kedi barınağı olup olmadığına bak. Böylelikle onları yakından tanıma fırsatı edinmiş olursun.

Yerel Hayvan Barınağı Ziyaretleri

Alerjilerinizin kontrol altında olduğunu hissettiğinde, evlat edinmeyi düşün. Yerel hayvan barınağınıza bir geziye çıksan iyi olur. Bu ziyarete çıkmadan önce aşağıdaki yolları izleyebilirsin:

 • Rahat, günlük kıyafetler giy.
 • Önceden herhangi bir alerji ilacı almayı unutma.
 • 1 saatten fazla ortamda kalmamaya gayret göster. Alerjini kontrol altına almayı hedefliyoruz, iyice arttırmayı değil.
 • Mümkünse birkaç kediyi teker teker özel bir odaya al ve her biriyle biraz zaman geçir.
 • Kedilerin genellikle insanlarını seçtikleri sık sık söylenir. Bu yüzden seçiminde bir kedinin davranışlarının size yol göstermesine izin ver. Yaşam tarzınıza uygun kediyi bulana kadar barınağı birkaç kez ziyaret etsen iyi olur.

Evinin tamamen yeni bir evcil hayvan için hazır olduğundan emin ol. Son bir ipucu olarak, yeni kedinin yatak odana girmesini kısıtlamaya çalış. Böylece en hafif alerji semptomlarından bile kurtulabilirsin.

Paylaşan heymypet