Kedilerde Kuyruk Kırılması

Kedinin kuyruğu aşağı sarkıyorsa, bu kedinin kuyruğunun kırıldığını veya yaralandığını gösterebilir. Kırık bir kuyruğun iyileşmesinin ne kadar sürdüğünü ve onu tedavi etmenin neyle ilgili olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kedinin kuyruğu aşağı mı sarkıyor? Eğer öyleyse, kedinin kuyruğu kırılmış veya başka bir kuyruk yaralanması olabilir.

Bir kedinin kuyruğu genellikle dik ve hareketlidir. Kedinin sinirlendiği ve öfkeyle ileri geri sallandığı zamanlar gibi, sana kedinin ruh hali hakkında ipucu verebilir. Ayrıca kedinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Yani kedinin kuyruğu aşağıyı gösteriyorsa, bu ciddi bir şeyin olduğu kırmızı bayraktır. Kedi kuyruğu yaralanmaları, tedavileri ve iyileşmelerinin ne kadar sürdüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bir Kedi Kuyruğunu Kırdığında Ne Olur?

Bir kedinin kuyruğu, omur kemikleri, kan damarları ve kastan oluşan omurgasının bir uzantısıdır. Omurilik kuyruğa ulaşmadan dursa da, çok sayıda sinir ondan ayrılır ve kuyruk boyunca ilerlemeye devam eder.

Kırık bir kuyruk gibi görünen şey, birkaç farklı yaralanma türünün sonucu olabilir. Kedinin kemiği kırılmış, omurları yerinden çıkmış veya kuyruğunun çekilmesinden dolayı yaralanmış olabilir. Philadelphia VCA Cat Hastanesi tıbbi direktörü DVM’den Aimee Simpson, her durumda, bölgedeki sinirler ve kan damarlarının genellikle hasar gördüğünü söylüyor.

Kedinin Kuyruğunun Kırık Olduğunu Nasıl Anlarsın?

En yaygın yaralanma belirtisi gevşek bir kuyruktur. Ancak, Los Angeles, California’daki Mar Vista Hayvan Tıp Merkezi’ndeki uzmanlar, kuyruğun tabanındaki bazı sinirlerin arka bacakları, mesaneyi ve bağırsağı da kontrol ettiği için bunların ek işaretler olabileceğini belirtti.

Kedin kuyruk tabanından yaralandıysa, arka bacaklarını hareket ettirmekte zorlanabilir. Ayrıca mesane veya bağırsak hareketleri üzerindeki kontrollerini de kaybedebilirler. Kedinin kuyruğu gevşekse veya bu belirtilerden herhangi biri varsa, derhal veteriner bakımı isteyin.

Kedilerde Kırık Kuyrukların Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Simpson, “Birçok durumda bir kedinin kuyruğu kendi kendine iyileşir” diyor. Daha az karmaşık yaralanmalar için en iyi tedavi dinlenmedir. Veteriner ayrıca bir ağrı kesici reçete edebilir.

Mesanenin veya bağırsağın işlevini kontrol eden sinirler yaralanmışsa, kedinin daha fazla yardıma ihtiyacı olabilir. Mesanede çok uzun süre kalan idrar enfeksiyona neden olabilir ve dolu bir mesane, mesane kaslarını aşırı derecede gerebilir.

Kedin kendi kendine idrar yapamıyorsa, günde üç ila dört kez elinle kedinin mesanesini sıkabilirsin. Bu, idrarı dışarı atmak için yapılması gereken bir durumdur. Veteriner hekiminiz bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağını gösterecektir ve ayrıca yardımcı olması için ilaç yazabilir. Bazı kedilerin dışkı yumuşatıcılara ve lavmanlara da ihtiyacı olabilir.

Veterineriniz aşağıdaki durumlarda ameliyat önerebilir:

Kuyruğa kan akışı kesilir.

Kuyrukta idrar ve dışkı toplanması enfeksiyon riskini artırır.

Bir kedi kuyruğunu çiğniyor ve daha fazla yaralanmaya neden oluyorsa.

Sarkan kuyruğun ağırlığı sinir hasarına neden olmaya devam ediyorsa.

Kırık Kedi Kuyruğunun İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Kırık bir kuyruğun onarılması, özellikle sinirlerin onarılması zaman alır. Tam bir iyileşme altı aya kadar sürebilir.

Kedinin kuyruğunda bir sorun varsa veterinere görünmen önemlidir. Sadece bir veteriner muayene ve röntgen ile yaralanmanın ne kadar kapsamlı olduğunu belirleyebilir. Bir veteriner ayrıca, kedinin iyileşirken rahatsızlığı hafifletmek için ihtiyaç duyabileceği ağrı kesiciler ve diğer ilaçları da reçete edebilir. Çoğu kedinin, tekrar kuyruklarını sallamak için ihtiyaç duydukları tek şey bakım ve dinlenmedir.

Paylaşan heymypet