Kedilerde Kulak Kanseri

Kedilerde kulak kanseri, tümörler dış kulak kanallarında göründüğünde anlaşılır. Durum bazen kedilerin güneşe fazla maruz kalmasından kaynaklanır. Gelin birlikte kedilerde kulak kanseri detaylarına bakalım!

Kedilerde kulak kanseri teknik olarak, kulak kepçesi skuamöz hücreli karsinom olarak da bilinir.

Genel olarak, erken tedavi, kanserden kurtulmanın anahtarıdır.

Kedinde kulak kanseri belirtileri görürsen, doğru teşhis ve tedavi için veterinere git.

Kedilerde Kulak Kanseri Belirtileri

Kedilerde kulak kanserinin bir dizi semptomu vardır. Spesifik olarak, semptomların çoğu kulağı etkiler. Örneğin, en yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

-Kulakta kabuklu yaralar

-Kanayan ülserler

-Baş sallamak

-Kulak kızarıklığı

-Sağırlık

-Kulaktan sıvı gelmesi

-Kulak uçlarının biçimsizleşmesi

Kedilerde Kulak Kanserinin Nedenleri

Durumun nedeni genellikle kedilerin güneşe fazla maruz kalmasıdır. Ek olarak, beyaz kediler ve beyaz kulaklı kediler, kulak kanserinden diğer kedilerden daha fazla etkileniyor.

Kedilerde Kulak Kanseri Tedavileri

Veteriner ilk olarak, kedinin semptomlarını soracaktır. İkinci olarak, kedinin tıbbi geçmişini soracaktır. Bu, kedinin vücudunda yaralar fark edip etmediğini de içerecektir.

Daha sonra kedine tam bir fiziki muayene yapılacaktır. Vücutta yara aramaya özel dikkat gösterilecektir. Ayrıca kan ve idrar testleri de yapılacaktır.

Kedinin vücudunda ülser bulunursa, onun biyopsisi alınacaktır. Biyopsi ile durum analiz edilecek ve onaylanacaktır.

Tedavi ülser miktarına ve herhangi bir tümörün boyutuna bağlı olacaktır. Bazı durumlarda ülserler, dondurulur. Bu işleme kriyocerrahi denir.

Daha ciddi vakalarda, kulağın bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Ameliyat kadar etkili olmasa da kemoterapi de bir seçenektir.

Sonuçta, erken teşhis en önemli anahtardır. Ek olarak, kedinin güneşte geçirdiği süreyi sınırla. Ayrıca kedin güneşte çok zaman geçiriyorsa veya beyaz tüyleri varsa ona güneş kremi sür. Kedinin veterinerinden, güvenli bir güneş kremi önermesini iste.

 

Paylaşan heymypet