Kedilerde Kızgınlık Dönemi: Kediler Ne Zaman Kızışır?

Kedilerde kızgınlık dönemi hakkında merak ettiğiniz her şey… Kediler ne zaman kızışır ve bu kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Kedileri kısırlaştırmak için en doğru zaman ne zamandır?

Kedilerde Kızgınlık

Kedilerde kızgınlık dönemi, özel bakım gerektiren bir süreçtir. Kedin kızgınlık dönemine girdiğinde bunu anlamak hiç zor olmaz. Çünkü zaten uluyarak, inleyerek sana çok farklı bir süreçten geçtiğini ifade edecektir. Kızıştığı dönemde kedini çiftleştirmezsen bu dönem ikiniz için de çok can sıkıcı geçecektir. Sürekli çiftleşirse de yılda ortalama 2 kez doğum yapabilme kapasitesine sahip olduğundan biraz dikkat etmen gerekir. Kedini çiftleştirmeyi planlamayırsan en iyisi onu kısırlaştırman. Bu hem onun, hem de senin için en iyisi olacaktır.

Kediler Ne Zaman Kızışır?

Kedilerde kızgınlık dönemi, üreme döngülerinin doğurgan dönemidir. Bu dönemlerde çiftleşmek için eş ararlar. Kediler genellikle bahar aylarında kızışır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında kızışma yaygın görünür. Bu kızgınlık, birkaç gün sürebileceği gibi, birkaç haftaya kadar da devam edebilir.

Kediler Kaç Yaşında Kızışır?

Kızışma kedilerin ergenlik döneminde başlar. Her kedi farklı yaşta ergenliğe girer. Bu cinslerine göre de değişiklik gösterir. Bazı kedilerde 6 ayken, bazı kedilerde ise 18 aydır. Ortalamaya vuracak olursak genellikle 8-10 aylar arasında ilk kızgınlık dönemine girerler. Kimi kedilerde ise ilk kızgınlık dört aylık gibi erken bir dönemde de gerçekleşir.

Kedilerde kızgınlık dönemi özellikle kısırlaştırılmamış dişi kedilerde görülür. Yani erkek kedilerde belirli bir kızgınlık dönemi yoktur. Onlar yetişkin hale geldikten sonra her an çiftleşmeye hazırdırlar.

Kızgınlık Dönemi Ne Sıklıkta Yaşanır?

Bir kedi üreme mevsimi boyunca birden fazla kez kızgınlık döngüsünden geçebilir. Üreme mevsimi kedin yaşadığı coğrafi faktörlere göre de değişir. Mesela Kuzey Yarımküre’de yaşayan kedilerin üreme mevsimi ocak ayında başlar ve sonbahara dek sürer. Tropikal bölgelerde yaşayan kediler içinse yıl boyunca devam edebilir. Bu durum ev kedileri için de geçerlidir.

Kısırlaştırma

Veteriner hekimler kızışmanın istenmeye belirtilerini azaltmak için ilaç önerecektir. Eğer kısırlaştırmayı düşünüyorsanız sorunun tam çözümü olmasa da bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Ancak en kesin çözüm yine de kısırlaştırma olacaktır.

Kısırlaştıktan sonra kedin kızgınlık dönemine geçirmeyecek ve dolayısıyla o sorunları yaşamayacaktır.

Veteriner hekimlerin çoğu, kısırlaştırma operasyonundan önce kedinin kızışma döngüsünün bitmesini bekler. Kimi uzmanlar kedi hiç kızgınlık dönemine girmeden kısırlaştırma gerektiğini düşünürken, kimileri de ilk döngünün bitişini beklemek gerektiğine inanır. Veterinerinle görüşerek en doğru zamana birlikte karar vermenizi öneririz.

Paylaşan heymypet