Kedilerde Kene Isırması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Kedilerde kene ısırması, her kedi ebeveyninin korkulu rüyası! Üstelik kedinin ev kedisi olup olmaması da fark etmiyor… Peki böyle bir durumda ne yapmalıyız? Kenelerle nasıl başa çıkarız?

kedilerde kene ısırması

Bir gün oturmuş kedini tatlı tatlı seviyorsun ve eline bir şey takıldı. Bir baktın ki, dostumuzun derisinde şişmiş bir kene var! Paniklemeden derin bir nefes alıp sakince bu durumu nasıl çözebileceğini mi düşünüyorsun? O zaman kedilerde kene ısırması yazımız tam da sana göre!

Öncelikle iyi haberi verelim: keneyi çıkarmak için veteriner hekime gitmek zorunda değilsin. Bu sorunu evde kendin de çözebilirsin. Bir kere elinin alışması yeterli. O noktadan sonra kenelerden ürkmen için hiçbir sebep kalmayacak…

Keneler Nereden Kedilere Yapışır?

Kedilerde kene ısırması konusunu netleştirmek için önce bu kenenin nereden geldiğini tespit etmemiz gerekir. İlk olarak, kedilerde kene sorununun temizlikle alakası olmadığını belirtelim. Zaten bu yüzden en temiz hayvanlardan biri olan kedilerde bile keneye rastlarız. Mesela patili dostumuzun vakit geçirmeyi sevdiği başka bir evcil dostu varsa, keneyi ondan kapabilir. Ya da evin yakınında, pencere hizasında bir ağaç varsa keneler buradan da bulaşabilir. Fakat kedilerin kene kapmasının en sık nedeni, dışarıya girip çıkmalarıdır. Eğer patili dostunun dışarı çıkma alışkanlığı varsa, keneleri düzenli olarak kontrol etmelisin.

Peki Keneleri Nasıl Kontrol Edebilirim?

Kedin başka bir evcil hayvan ile temas ettiyse ya da dışarı çıkıp geliyorsa, haftalık aralıklarla kene kontrolü yapabilirsin. Eğer dostumuz sürekli evdeyse bile ne olur ne olmaz diye aylık kene kontrolünde fayda var. Bu kontrolü yapmak için keneleri daha yakından tanıman gerekiyor. Mesela keneler:

 • Küçük oval şekilli böceklerdir.
 • Genellikle kahverengi veya gri renkte olurlar.
 • Küçük siyah noktalarla veya kendi dışkılarıyla çevrili olabilirler.
 • Genellikle onları kedinin derisine sıkıca yapışmış halde bulursun.
 • Keneler kedinizin herhangi bir yerinde olabilir. Yine de en sevdikleri yerler baş, boyun ve kulaklardır.

Keneleri tanıdıktan sonra ise yapman gereken şey, dostumuzun vücudunda elini yavaşça gezdirmek. Keneler bu esnada eline gelerek kendilerini belli ederler. Aynı zamanda elinle dostumuzu tararken gözlerinle de keneler için dört açabilirsin.

Kediden Keneyi Nasıl Çıkarabilirsin? Hangi Araçlara İhtiyacın Var?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, keneyi gördükten sonra istersen veteriner hekimine de danışabilirsin. Yine de bu işlemi evde yapman da gayet mümkün. Bunun için:

 • Cımbız veya kediler için özel kene çıkarma kancaları
 • Tek kullanımlık eldivenler
 • Çıkardıktan sonra keneyi koymak için bir kap
 • Tentürdiyot
 • Gerekirse yardım için bir arkadaş daha

Bunlara ek olarak da en önemlisi, sükunet! Bunun nedeni ise kedilerin ebeveynlerinin duygularını kendi üstlerine alan hassas canlılar olmaları. Bu yüzden sen sakin kalırsan, bil ki patili dostun da sakin kalacak.

9 Adımda Kene Çıkarma İşlemi

kedilerde kene ısırması

Kedilerde kene ısırması durumunda keneyi çıkarmak için:

1. Rahat bir yere geç

Keneyi çıkarırken kedini olabildiğince sakin tutmak için, rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir yer seç. Ayrıca, keneleri görmek her zaman kolay olmadığı için iyi bir aydınlatmaya sahip bir yere ihtiyacın olacak.

Kedini muayene ederken ayakta durabileceğin ve masa gibi uygun bir yükseklikte sabit bir yüzeye dostunu yerleştir. Bununla birlikte, tek başınaysan keneyi çıkarırken kedini yere koyarak arkasında diz de çökebilirsin.

2. Bir çift eldiven giy

Keneler, insanlara bulaşan hastalıklar taşıyabilirler. Bundan dolayı keneleri tutarken eldiven giyerek kendini koru.

3. Kedini uygun şekilde tut

Tek başınaysan, arkasına diz çöküp kedini dizlerinin arasında tutabilirsin. Bu sayede dostumuzun kaçmasını nazikçe engellersin.

4. Kedinin tüylerini dikkatlice yana ayır

Kedini olabildiğince sakin tutmaya özen göster ve deriye yapışmış keneyi net bir şekilde görebilmek için tüyleri dikkatlice yana ayır.

5. Keneyi kaldır

Kene kancan varsa, ürünün yanında verilen talimatları okuyabilirsin. Biz yine de anlatalım, kancayı kedinin derisine mümkün olduğunca yakın olacak şekilde kenenin altına yerleştir. Ardından, kenenin gövdesini sıkıştırmadan güvenli bir şekilde çıkarmak için keneyi dikkatlice döndürerek çek. Kedin sıkıntılanırsa veya kene tek parça çıkmazsa dikkat! İşte o noktada veteriner hekiminden tavsiye alman gerekir. Bunu önlemen adına keneyi çıkardıktan sonra kontrol etmen lazım. Bunun için çıkardığın kenenin baş, ağız kısımları ve bacaklarına dikkat et.

6. Keneyi kapalı bir kaba koy ve çöpe at

Keneyi yakaladıktan sonra bir kaba koy ve hemen çöpe at.

7. Kenenin ısırdığı bölgeyi dezenfekte et

Keneyi çıkardıktan sonra, kenenin ısırdığı bölgeyi tentürdiyot ile nazikçe sil.

8. Eldivenleri at ve ellerinizi iyice yıka

Ellerini ve aletlerini dezenfektanla iyice temizlediğinizden emin ol. Tekrar kullanman gerekebileceğinden aletleri güvenli bir şekilde sakla.

9. Kedini Ödüllendir

Keneyi çıkardıktan sonra kedine ödül maması vermeyi unutma. Sonuçta zor bir zaman geçirdi, bunu hak etti değil mi?

Kedilerde Kene Isırması Nasıl Önlenir?

Kedilerde kene ısırması en kolay nasıl önlenir biliyor musun? Dostumuza hiç kene bulaşmamasını sağlayarak! Bunun için:

 • Keneler uzun otlarda ve çalılarda saklanmayı severler. Bu nedenle dostumuzun böyle yerlerde dolaşmamasına dikkat kesilebilirsin.
 • Keneler en sık ilkbahardan sonbahara kadar etrafta gezerler. Kedin dışarı çıkıyorsa, bu mevsimlerde bu konuya biraz özen göster.
 • Kedin başka hayvanlarla veya dışarıda vakit geçiriyorsa bir kene önleyici satın alabilirsin.
 • Evcil hayvanını yıllık veteriner hekim kontrolüne götürdüğünde böcek ısırıkları hakkında veterinerinle konuşabilirsin.

Son olarak not: Unutma, kedin kene çıkarma sırasında strese girer ve ağzı açık bir biçimde nefes almaya başlarsa dikkat! Kene çıkarma işlemini hızla durdur ve veteriner hekimini ara.

Paylaşan heymypet