Kedilerde Depresyon Belirtileri ve Önlemleri

Kedilerde depresyon, dostlarımızın tüm ruh halini yoğun bir biçimde etkileyen oldukça olumsuz bir durum. Peki bu durumu nasıl ele alabiliriz? Dostlarımızda depresyonla başa çıkmak mümkün mü? Yanıtlar yazımızda!

kedilerde depresyon

Öncelikle şunu belirtmemize izin ver: Evet, tıpkı insanlar gibi kediler de depresyona girer. Hatta kedilerde depresyon, onların dilinden anlamazsak insanlarınkine oranla daha tehlikelidir bile. Bu yüzden dostlarımızı olumsuz ruh hallerine sevk eden bu sorunu hızlıca tespit etmemiz gerekir. Bunun için de kedi ebeveynlerine yardımcı olması adına kedilerde depresyon kılavuzu hazırladık! Aşağıdaki adımlara pür dikkat kesilmeni tavsiye ederiz.

Adım 1: Neşe Yokluğu

Kedi davranışı uzmanlarına göre kedi depresyonunun en bariz belirtisi, neşe yokluğu. Üzgün ​​bir kedi, normalde davrandığından daha farklı davranır. Mesela kedin artık eve geldiğinde seni selamlamak için kapıya koşmuyorsa… Ya da her zaman oynadığınız oyunlara artık pek ilgi göstermiyorsa dikkat! Böylesi durumlar bir şeylerin yanlış olduğuna işaret ediyor olabilir.

Bu tarz zamanlarda kedi ebeveynlerinin yaptığı bazı hatalar var. Bunlardan en önemlisi, ilk soluğu veteriner hekimde almamak. Çünkü bu değişimler yalnızca psikolojik değil, fiziksel bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle her zaman önce dostlarımızın sağlık durumunu kontrol etmek gerekir. Yok kedin sağlık kontrolünden sorunsuz geçtiyse, o zaman depresyonu değerlendirme vakti geldi çattı demek.

Adım 2: Kendine “Kedim Depresyonda mı?” Diye Sor

Eğer depresyondan şüpheleniyorsan, dostumuzu bu duruma iten nedenlerin altını iyi kazman gerekecek. Bundan dolayı önce kedim depresyonda mı sorusunu kendine yönelt. Sonra da bu soruya verdiğin olası cevapları gözden geçirmeye başla.

Mesela kedi davranışçıları, bir kedinin kendi kontrolü dışındaki olaylarla karşılaştığında depresyona girebileceğini belirtirler. Yeni bir eve taşınmak, bir aile üyesinin kaybı ya da evde onlara huzursuzluk veren başka bir hayvanı örnek olarak verebiliriz. Sana sorgularken yardım etmesi açısından bu örnekleri çoğaltırsak ortaya:

 • Yeni bir evcil hayvanın gelişi,
 • Bir ebeveynin kaybı,
 • Boşanma gibi ailevi bozulmalar,
 • Yeni bir bebek,
 • Tatile giden sahip ve
 • Evde tadilat işleri gibi senaryolar çıkar.

Şimdi şöyle etraflıca bir düşünmeni öneririz, kedinin hayatında son zamanlarda rahatsız edici bir değişim oldu mu?

kedilerde gün

Adım 3: Kedilerde Depresyon Belirtilerini Öğren

Kedilerde depresyon belirtilerini öğrenirsen, dostumuza daha hızlı teşhis koyman mümkün olur.

Bundan dolayı aşağıdakiler gibi işaretlere karşı dikkatli olmanda fayda var:

 • İştah kaybı ve ödül mamalarına dahi ilgisizlik
 • Eskisinden daha fazla uyku
 • Kendini daha az yalama
 • Fiziksel temastan uzak durma
 • Aralıklı karın rahatsızlıkları
 • Seni selamlamaya gelmemek gibi değişen alışkanlıklar
 • Favori oyuncaklara ilgi kaybı
 • Kilo kaybı veya artışı

Adım 4: Kedilerde Depresyon Tedavisi

Diyelim ki dostumuz bu belirtilerin çoğunu karşıladı ve veteriner hekiminiz de depresyonu onayladı. Şimdi bu durumla başa çıkmak için ne yapmalısın?

Dostumuza Tekrar Rutin Oluştur

Kediler belirsizliği sevmezler. Onları mutlu kılan şey, rutinlerdir. Bundan dolayı dostumuzun son zamanlarda değişen bir rutini varsa, bu alışkanlığı tekrar eski düzenine getirmen gerekir. Ömür boyu birlikte oynadığı bir arkadaşını kaybetmiş bir kedi düşün. Artık hayatında kocaman bir boşluk var: Şimdi kiminle birlikte uyuyacak? Ya da yeni taşındığı evde her gün camdan dışarıyı izleyemiyor. Bu dostumuz artık nasıl eğlenecek?

İşte bu değişimleri telafi etmek, bir kedi ebeveyni olarak tamamen sana düşüyor. Eğer konu sevgi eksikliği ise günün aynı saatlerinde sürekli dostumuzu sev. Yok mekan değişikliği ise, ödül mamalarıyla evin yeni bir köşesine dostumuzu alıştır.

Çözüm basit: Önce dostumuzun kaybettiğini bul, sonra rutin bir biçimde yerine koy!

Dostumuzun Canının Sıkılmadığından Emin Ol

Kediler canları sıkıldığında da depresyona girmeye meyilli olurlar. Bundan ötürü dostumuza zihinsel uyarı sunan oyunlar sunmanda fayda var. ile kedinizin zihnini meşgul edin. Evde ödül maması avcılığı ya da puzzlelı oyuncaklar, can sıkıntısının önüne geçebilir. Bunlara ek olarak ipin ucuna bağlı oyuncaklarla oynadığınız oyunlar da dostumuzu büyük ölçüde rahatlatır.

Aynı zamanda kedi ağaçları ve kedi tırmalama direkleri de dostumuzun can sıkıntısını önleme konusunda iyi iş çıkarır.

Veteriner Kontrollü İlaçlar

Maalesef kedi dostumuz yoğun bir depresyondaysa, yukarıdakilerden hiçbirine yanıt vermeyebilir. Böylesi durumlarda veteriner hekimler, kısa vadeli bazı ilaçlarla dostumuzu toparlamaya çalışır. Bu ilaçları özenli bir biçimde dostumuza vermen gerekir.

Peki ilaçların yanı sıra dostumuzu takviyelerle nasıl destekleyebilirsin? Yanıt: Kedi feromonu satın alabilirsin! Feromonlar normalde dostlarımızın salgıladığı ve etrafa koku bırakmalarını sağlayan hormonlara denir. Bu koku ve hormonlar, kedilerin bir bölgeyi işaretlemesini ve o bölgede rahat hissetmesini sağlar. Dostumuzu bu açıdan rahat ettirmek için kendin feromon takviyesi uygulayabilirsin. Merak etme, bu koku biz insanların burnuna gelmez. O yüzden evin kötü kokmaz!

 

Adım 5: Kendi Ruh Halimize De Dikkat Edelim

Atabileceğimiz her adımı attıktan sonra geriye tek bir adım kalır. O da, kendi akıl sağlığımıza da dikkat etmek!

Kedilerin ne kadar hassas canlılar olduğunu biliyorsundur. Bundan dolayı patili dostlarımız, bizim hislerimizle doğrudan empati kurabilirler. Sonra da bizdeki bir olumsuzluğu kendi içlerinde hissedip üzülebilirler. Bundan dolayı patili dostumuzla iletişime geçerken kendin mutsuz olmamaya da pür dikkat kesil lütfen. Aksi takdirde kendindeki mutsuzluğu kedine geçirip onu depresyonun kıyısına itebilirsin!

Paylaşan heymypet