Kedilerde Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Artrit nedir? Kedilerde artrit hastalığı görünür mü? Belirtileri, hastalığın seyri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Kedilerde artrit hastalığına dair bilmek isteyeceğiniz her şey bu yazımızda.

kedilerde artrit

Artrit, eklemlerde yoğun ağrıya neden olan ve hareket kısıtlılığı yaratan iltihaptan kaynaklanan bir hastalıktır. Yaşlı kedilerde sıklıkla görülür. Üzücü olan kısmı, tamamıyla tedavisinin mümkün olmayışıdır. Fakat yine de doğru tedavi teknikleriyle konforlu bir yaşam sürmesini sağlamak da mümkündür. Tüm kedi ebeveynlerinin bu hastalığa karşı bilinçlenmesi ve ileriki yaşlarda tetikte olması büyük önem taşır.

Kedilerde Artrit Nedir?

Artrit, eklemlerde iltihabın oluşmasına yol açan ağrılı bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak kalça ve dirseklerde görülmekle beraber vücudun diğer eklemlerinde de oluşabilir. Artrit başlangıcında eklemlerde iltihap ve sertleşme oluşur. Bu ileriki yaşlarda daha sık görünür. Hareketleri kısıtlayan bir hastalıktır. Özellikle eklemleriyle ilgili gelişim bozukluğu görülen ya da farklı eklem hastalıkları geçirmiş kedilerde rastlanır.

Kedilerde Artrit Belirtileri Nelerdir?

Tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi artritin de hemen farkedilmesi ve tanı konması kolay değildir. Kedilerin biz insanlar gibi yakınmalarını ve sağlık problemlerinin etkilerini dile getirmeleri mümkün değildir. Bazen ciddi hastalılarla boğuşurken bile hayatlarının normal seyrine devam edebilirler.  Aslında bu evrimsel bir özelliktir. Hasta ve düşkün olduklarında kolayca avlanmaları ve savunmasız hale gelmeleri kaçınılmaz olur. Bu nedenle hastalık belirtilerini saklamaya eğilimlidirler. Bu sebeple iş, onu iyice gözlemleyen ebeveyne düşer. Hareketlerindeki ve rutinlerindeki farklılıklara dikkat etmek gerekir.

Kedilerde artrit belirtileri

  • Hareketlerde kısıtlılık, zıplamakta hoplamakta güçlük çekme ve rahat hareket edememe
  • Hareketlerde azalma
  • Merdiven inip çıkmada zorlanma
  • Temizlik alışkanlıklarında değişiklik, temizliğe daha az zaman ayırma, vücudunun uzak noktalarına uzanmada güçlük çekme
  • Ağrılar sebebiyle tatsızlık, ağrıyan bölgelere dokunulduğu zaman ani tepkiler verme
  • Tuvaletinin içine girerken zorlanma
  • Kuytu köşelere saklanma ve daha fazla uyuma

kedilerde artritKedilerde Artrit Sebebi Nedir?

Kedilerde artrit genellikle yaşla beraber görünür. Yaşlanmayla birlikte vücuttaki tüm diğer dokular gibi eklemlerde de aşınmalar oluşur. Eklem sıvısının azalmasıyla beraber kıkırdakların düz ve pürüzsüz yapısı bozulacaktır. Bu da hareket mekanizmasını etkiler.

Persian, Maine Coon, Siyam, Scottish Fold gibi kedi türleri, genetik olarak artrit oluşumuna daha yatkındır. Bu türlerde kilo kontrolü çok daha sıkı sağlanmalıdır.

Bunun yanısıra obezite de artrit oluşumunu tetikleyen unsurlardan biridir. Fazla kiloya sahip kedilerde eklemlere daha fazla yük binmesinden kaynaklı artrit oluşumuna rastlanır.

 

 

Kedilerde Artrit Tedavisi Nasıl Olur?

Kedinde artrit belirtisine rastladığında vakit kaybetmeden veteriner hekimine götürmen gerekir. Veteriner eklemlerini muatene ederek gereken kontrolleri yapar. Teşhisi netleştirmek için röntgen çeker.

Teşhis konduktan sonra ise farklı tedavi yöntemlerinden en uygun olanı seçer. Yöntemlerin belirleyicileri arasında kedinin genel sağlık durumu, yaşı, diğer şikayetleri yer alır. Kedin çok ağrı çekiyorsa ağrı kesici verir. Duruma göre eklemleri için eklem koruyucu içeren iğneli bir tedavi uygulamak isteyebilir. Öte yandan iltihabı azaltmak için antiinflamatuar kullanması gerekecektir.

Bu tedaviler başlarken kedinin kilo problemi varsa beslenme rutininde değişiklik uygulamanızı ister.

Artrit sıkıntılı bir süreçtir. Bu sebeple veterinerin uyguladığı tedavinin yanı sıra kedinin evdeki konforunu da sağlaman gerekir. Kendini rahat hissedebileceği, izolasyon ihtiyacına da cevap verecek kuytu ve konforlu bir sıcak yatak örneğin. Bunun yanı sıra kum kabı çok yüksekse daha alçak boylu bir kaba geçiş yapabilirsiniz. Böylelikle daha rahat içine girip çıkacaktır. Bu konforu ona sağlayıp tedavisini düzenli şekilde gerçekleştirirseniz hastalık tamamen ortadan kalkmasa da yaşam kalitesini minimum düzeyde etkileyecektir.

Paylaşan heymypet