Kedilerde Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler, kedilerde genellikle bakteriyel enfeksiyöz hastalıkların tedavisi için kullanılır. Antibiyotik içeren bir tedaviye ihtiyaç duyan kedilerin vücudunda, enfeksiyona sebep olan organizmalar yer almaktadır. Kediler ve kedi yakınları tarafından antibiyotikler pek sevilmese de hastalıkların tedavisi için çok önemli olan ilaçlardır. Kedilerde antibiyotik ilaçlar nelerdir ve kedilerde antibiyotik kullanımı hakkında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi önemli soruların yanıtları ve uyarılar için yazımızın derinliklerine doğru ilerleyebilirsin.

Belirttiğimiz gibi antibiyotikler, bazı hastalıkların tedavi edilmesi için oldukça önemlidir. Ancak antibiyotiklerin yanlış ve gereksiz kullanımı kedimizi tedavi etmek yerine daha çok zarar vermektedir. Bu sebeple kedilerde antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hafife alınmamalıdır.

Kedilere Antibiyotik Ne Zaman Verilir?

Veterinerler, kendi kendine geçme ihtimalinin düşük olduğunu düşündükleri bir bakteriyel enfeksiyon teşhisi konmuşsa veya diğer hayvanlara yayılacağını düşünüyorlarsa, kedin için antibiyotik reçete edecektir.

Tedavi olmadan bakteriyel enfeksiyonlar daha ciddi hale gelir ve komplikasyonlara yol açar.

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Patili dostlarımızın ailemize katılması ile birlikte hayatımıza farklı bir renk gelir. Bizleri mutlu etmeleri için hiçbir şeye ihtiyaçları yoktur. Yanımızda olmaları kafidir. Hem kendimizin hem de onların mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmesi için elimizden geleni yaparız. Ne de olsa mutluluk karşılıklıdır. Ancak bazen tatsızlıklar yaşanır. Minik dostlarımızın hasta olduğunu fark ederiz. Ne kadar çaba göstersek de olacakların önüne geçemeyiz. Neyse ki tıp çok ilerledi. Minik bir hap ile kısa sürede iyileşiyorlar ve bizde neşemize kavuşuyoruz. Ki bu kediler için de geçerli bir durum. Bu ilaç gruplarından biri de antibiyotiklerdir. Ama bunlar kullanımına dikkat edilmesi gereken ilaçlardır.

-Antibiyotik alan kedilerin susuz kalmaması gerekmektedir. Kedinin bol bol su içtiğinden emin ol.

-Ağızdan alınan bazı antibiyotikler aç karnına, bazı antibiyotikler ise tok karnına kullanılır. Kullanım şekli veteriner hekim tarafından belirlenmektedir.

-Antibiyotik çeşitleri kusma ve bulantı gibi yan etkiler yapar. Gastrointestinal sistemde irritasyonu azaltmak amacıyla az miktarda yiyecek ile alınması gerekir. Bu gibi durumlarda veteriner hekime danışman gereklidir.

Tedavi Süreci

-Tedavi süreci veteriner hekim tarafından belirtilir. Hangi dozda ve hangi miktarda ilaç alınması gerektiğine kendin karar verme. Çünkü tedavi birkaç gün içerisinde olumlu yanıt verdiğinde bazı kedi sahipleri antibiyotik alımını bıraktırıyor. Ancak bu kedinin ve halkın sağlığı için tehlike teşkil etmektedir.

-Hastalığın iyiye gitmesi ve görünürde herhangi bir problemin kalmamış olması etkenlerin tam olarak yok edildiği anlamına gelmemektedir. Tam olarak tedavi edilmeden ilaçlar bırakıldığında, enfeksiyon tekrarlar ve kullanılan antibiyotiğe karşı alınan olumlu tepki azalır. Antibiyotik alımını yan etkilerin şiddetli olması halinde, veteriner hekim gözetiminde sonlandırmalıyız.

-Antibiyotik alan kedilerin gözlem altında tutulması gerekmektedir. Patili dostunu özellikle ilk ilaç alımlarında yalnız bırakma. Herhangi bir yan etki fark ettiğinde veteriner hekimine bildir.

-Antibiyotik ilaçlarının alınması gereken süreçler belli olduğu için herhangi biri unutulduğunda fazladan bir tane daha alınamaz. Bir diğer gün aynı saatte alınmaya devam edilmesi gerekir. Aşırı dozda antibiyotik alımı kedilerde alerjiye neden olur. Alerji sonucunda ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kedilerde Antibiyotikler Hangi Durumlarda Kullanılır?

Evimizi ne kadar temizlesek de bazen bakteriler gelip kedimizi bulur. Onlar temizliklerini kendilerini yalayarak yaptıkları için de sık sık hastalanırlar. Üstelik enfeksiyona neden olan çok sayıda mantar ve bakteri bulunmaktadır. Her enfeksiyonun üreme ve yayılma hızı farklı olduğu gibi bulundukları bölge ve şiddeti de farklı olmaktadır. Bizler gibi kedilerde de bakteriler nedeni ile enfeksiyonlar meydana gelir. Enfeksiyöz bir hastalığa yakalanan kedilerin bir an önce tedavi altına alınması önemlidir. Enfeksiyonun yayılmaması ve erkenden yok edilmesi için antibiyotik kullanımı gerekir. Bu karar elbette veteriner hekimler tarafından verilir.

Kedilerde sıklıkla, üst solunum yolu, deri, idrar yolu, kemik ve yumuşak dokuda enfeksiyonlar meydana gelmektedir. Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan kediler çeşitli ağrılar ve sancılar çeker. Bu nedenle kedilerde antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir.

Kedilere Antibiyotik Nasıl Verilir?

Kediler için uygun olan antibiyotik ilaçları farklı formlardadır. Kapsül, sıvı ya da hap şeklinde oldukları gibi merhem, jel, krem formunda da mevcutturlar. Bunun yanında deri altı, kas içi, damar içi uygulanması için ilaçların farklı formları da bulunmaktadır. Her birinin kullanım sıklığı ve şekli farklı olduğu gibi her kedide de farklı şekillerde kullanılması gerekir. Bu nedenle reçete edilirken ne sıklıkla alınacakları ve hangi miktar olacağı veteriner hekimler tarafından belirtilir.

Kedilerde Antibiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın yan etkisi olduğu gibi antibiyotiklerin de olabilir. Bu etkiler antibiyotiğin türü ve kedinin yapısına göre değişir. Genellikle yan etkiler hafif olarak ortaya çıkar. Ayrıca her kedi yan etki göstermez. Sıklıkla görülen yan etkiler ise alerji, ishal, kusma, deride döküntüdür. Daha az görülenler, böbrek ve karaciğer sorunlarıdır. İlaç kullanımı ile birlikte herhangi bir farklılık gözlenmesi durumunda veteriner hekimleri bilgilendirmek gereklidir. İlaç değişimi yapmaya ya da tedaviyi farklı şekilde devam ettirmeye karar verebilirler.

Yan etkiler nedeni ile kedi severler antibiyotik kullanımı konusunda endişelenir. Ancak belirttiğimiz gibi her kedi yan etki göstermez. Faydalarının büyük olması nedeni ile de hafif yan etkiler göze alınabilir. Elbette görülen değişiklikleri veteriner hekime bildir.

Kedilerde Antibiyotik Alerjisi

Ne yazık ki kedilerde antibiyotik alerjisi sık olmasa da görülmektedir. Ancak her reaksiyon farklı olur. Deride döküntü, kaşıntı, ishal, nefes alamama, kusma ve ateş gibi belirtiler ortaya çıktığında acilen veteriner hekime gidilmesi gerekir. Antibiyotik dışında ilaç kullanımı alerjiyi etkileşime geçirmektedir. Bunun yanı sıra dozajın fazla verilmesi ve aşırı reaktif bağışıklık sistemi antibiyotik alerjisine neden olmaktadır.

Evde baktığımız için hastalanmayacağını düşündüğümüz patili dostumuzu hâlsiz ve keyifsiz görmek oldukça üzücüdür. Onları mutsuz görünce bizim de keyfimiz kaçar ve enerjimiz tükenir adeta. Ancak güçlü olmalı ve yapılması gerekeni yapmalıyız. Ayrıca kedi aşılarının düzenli olarak yapılması da önemlidir. Veteriner hekim ziyareti ve birkaç ilaç ile sevimli dostlarımızı günlük keyifli rutinlerine kavuşturmamız mümkün olacaktır.

Kedinin herhangi bir enfeksiyona sahip olduğundan şüpheleniyorsan, onu veteriner hekime götürüp muayene edilmesini sağla. Bilinçsiz ve reçetesiz olarak satılan antibiyotikleri alarak ve kendi başına kullanarak tedavi konusunda başarılı olamayacağın gibi kedinin daha fazla zarar görmesine neden olursun. Antibiyotikler belirli süreç içerisinde alınır ve hangi dozda ya da hangi ilacın alınacağı veteriner hekimler tarafından belirlenir.

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı Ne Zaman Olumlu Sonuç Göstermez?

-Kedin yara sahibi ise ve enfeksiyonlu bölgeye merhem formunda antibiyotikler sürülecekse, öncelikle yaranın temizlenmesi gerekmektedir. Yaraya temas etmeyen antibiyotik kullanımı elbette kedilerde olumlu sonuç göstermez. Tedavi hem uzar hem de başarısız olur.

-Veteriner hekimler tarafından verilmeyen antibiyotikler başarılı bir tedavi oluşumunu engeller. Her bakteri ve kedi için farklı bir ilaç kullanımı gerekir. Antibiyotikler her ne kadar yaygın olarak kullanılıyor olsa da, çoğu hastalıkta antibiyotik kullanımının herhangi bir faydası olmamakla birlikte, zararı olmaktadır. Yanlış antibiyotik kullanımının ise çok ciddi sonuçları olmaktadır. Özellikle insanlar için kullanılan antibiyotiklerin hayvanlar üzerinde çok ciddi yan etkileri vardır. Antibiyotik kullanımının gerekliliğine veteriner hekim karar verir.

Antibiyotik alımı ihmal edilirse ya da aşırı dozda verilirse, tedavi fayda yerine zarar sağlar. Bu nedenle doğru zaman ve dozajda kullanılması gereklidir.

-Antibiyotik alımları ile mamalarının değişmesi gerekebilir. Ayrıca ek olarak vitamin de almaları gerekiyorsa, hekim tarafından belirtilir. Antibiyotiğin en etkili yanıtı vermesi için beslenmenin iyi olması ve veteriner hekimin önerilerinin yerine getirilmesi önemlidir.

Kediye Antibiyotik Nasıl İçirilir?

Kedilere şurup formunda antibiyotik verilecekse, şırınga içerisine belirtilen doz yüklenir ve bir kişiden yardım alarak kediyi tutması istenir. Başı hafifçe yukarı kaldırılarak şırınga yavaşça ağız içerisine boşaltılır. Birden ilacı sıkmak ilacın ciğerlerine kaçırmasına neden olur. Hap formunda olanlar ise ağız içerisine konulmalı. Ardından kedinin boğazını masaj yapar gibi okşaman gerekir. Hapı yutan kediler dudaklarını yalayacaktır. Veteriner hekimlerden alınacak öneriler ile ilaç kullanımları kolaylaşacaktır. Bazıları az miktar besin ile alınır.

Kedilere Neden Antibiyotik Verilir?

Kediler enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için antibiyotiğe ihtiyaç duyar. Bakterilerin üreme ve yayılma hızı oldukça hızlı olduğu ve hastalığın ağrılı olması gibi nedenler ile etkisi yüksek olan ilaçların alınması gereklidir.

Kedilere Hangi Durumlarda Antibiyotik Verilir?

Enfeksiyon kapmış yaralar ya da vücudun belirli bölgelerinde enfekte olmuş olan organizmaların yok edilmesi için antibiyotik gereklidir. Bazı hastalıklar çabuk yayılır. Çünkü bakterilerin birçoğu çok hızlı bir şekilde ürer. Antibiyotikler üremelerini durdurur ve tedaviyi hızlandırır.

İnsanların Kullandığı Antibiyotik Kedilere Verilir Mi?

İnsanların kullandığı ilaçlar, kediler üzerinde kullanılamaz. Zehirlenmelerine neden olur. Bizler için üretilen ilaçlar, fiziksel özelliklerimiz ve hastalıklarımıza bağlı olarak araştırmalar sonucunda üretilir. Kedilerin vücut yapıları ve hastalık çeşitleri farklı olduğu gibi küçük bir doz alımı ile ciddi zararlar görürler.

Veteriner Hekim Antibiyotik Yazabilir Mi?

Kediler için antibiyotik ilaçlar veteriner hekimler tarafından reçete edilir. Kedi sahipleri kendi kendilerine ilaç seçimi yapamazlar. Ayrıca reçete edilmeyen antibiyotik kullanımı oldukça sakıncalıdır.

Kedilere Antibiyotik Ne Kadar Verilir?

Kediye hangi dozda antibiyotik verileceği veteriner hekim tarafından yazılan reçetede belirtilir. Eczane çalışanları da ilaç üzerine yazarak bildirirler. Hiç kimse ilaç dozunu kendi ayarlayamaz. Çünkü her kedi yapısı bir olmadığı gibi hastalıklarının evreleri de farklı olur.

Antibiyotik Kedilerde Kabızlık Yapar Mı?

Antibiyotik alan kedilerin susuz kalmaması için sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Su tüketimine dikkat edilmezse dehidrasyon ve kabız gibi sorunlar görürüz. Ancak ishal daha sık görülmektedir. Antibiyotik kullanan kedilerin beslenme şekli veterinerlere danışılmalıdır. Bu durumun net olarak anlaşılması için veterinere belirtmek gerekir.

Antibiyotik Kullanımı Kedilerde Uyku Yapar Mı?

Kedilerde antibiyotik uyku yapar. İlacın prospektüsü okunmalıdır. Ayrıca antibiyotik kullanımında görülen yan etkilerin veterinerlere bildirilmesi gereklidir.

Kedilerde Antibiyotik Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Kedilerde antibiyotik tedavisi süreci, enfeksiyonun büyüklüğü ve ilacın uygun şekilde alımına bağlı olarak değişir. Kedilerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olması da bu konuda etkilidir. Bu nedenle her kedi için farklı olan tedavi sürecini belli bir süre olarak belirtmek doğru değildir.

Kedilerde Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Antibiyotik çeşitleri kusma ve bulantı gibi yan etkiler yapar. Gastrointestinal sistemde irritasyonu azaltmak amacıyla az miktarda yiyecek ile alınması gerekecektir.

Antibiyotik Kedilere Zarar Verir Mi?

Birçok evcil hayvanda antibiyotikler uyuşukluğa, mide bulantısına ve/veya iştah kaybına neden olur. Bu da evcil hayvanının yemeklerini yemeye daha az ilgi duymasına neden olur. Ancak evcil hayvanının yemeye devam etmesi çok önemlidir. Çünkü vücudunun enfeksiyonla savaşmaya ve hasarlı hücreleri onarmaya devam etmek için enerjiye ihtiyacı vardır. Evcil hayvanın yemeğini reddederse, onu yemeye zorlama. Birkaç saat bekle ve mamayı tekrar ver. Reddetmeye devam ederse, daha lezzetli hale getirmek için yiyeceğe bir şeyler eklemeyi düşün. Düşük sodyumlu sığır eti, tavuk veya kemik suyu genellikle yararlıdır.

Ek olarak, aromayı ortaya çıkarmak için mamayı ısıtmak, neyin lezzetli olup olmadığına karar verme konusunda tat duyularından çok koku duyularına güvenen kedi ve köpekler için genellikle daha lezzetli hale gelir.

Kedilerde Antibiyotik İshal Yapar Mı?

Negatif yan etkileri (ishal gibi) olsa da, antibiyotikler evcil hayvanının tehlikeli enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için çok önemli bir araçtır. Neyse ki, antibiyotik tedavisi sırasında ve sonrasında kedini veya köpeğini destekleyerek onlara yardımcı olmanın ve daha iyi bir sağlığa doğru ilerlemenin yolları vardır.

Antibiyotik Kedileri Kusturur Mu?

Yaygın yan etkiler arasında iştahsızlık, kusma ve ishal gibi gastrointestinal etkiler vardır. Ciddi yan etkiler arasında deri döküntüsü, ateş, yüzde şişme veya nefes almada zorluk, yürürken koordinasyon bozukluğu veya uzun süreli iştahsızlık  ile karakterize alerjik reaksiyon yer alır.

Paylaşan heymypet