Kediler Yıkanır Mı? Kedime Banyo Yaptırmalı Mıyım?

Kedi bakımına dair en çetrefilli sorulardan biri ile karşı karşıyayız: kediler yıkanır mı? Yanıt veriyoruz: doğru zamanda ve doğru yöntemlerle nadir de olsa evet!

kedi
kedi için bebek şampuanı

Yakın çevremize ne zaman kediler yıkanır mı diye sorsak, “yahu kedi yıkanır mı!” şeklinde tepkilerle karşılaşıyoruz. Evet, patili dostlarımız kendilerini sık sık temizliyor ve evet, sudan pek hoşlanmıyorlar. Fakat ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda onları yıkamamız da gerekiyor! Böylesi durumlarda kedileri nasıl yıkamamız gerektiğini iyi bilmemiz lazım. Bir de, hangi durumlarda onları mutlaka yıkamalıyız onu netleştirmek lazım.

Yetişkin kediler uyanık oldukları vaktin yarısını kendilerini temizlemekle geçiriyorsa, onlara neden banyo yaptırmalıyız? Çünkü arada bir banyo yaptıklarında, derilerinde biriken fazla yağ ve döküntülerden kurtulurlar. Ek olarak, banyo yapmak onlar için biraz nahoş bir tecrübe, bunu inkar edemeyiz. Ancak kimi zaman mecburen nahoş durumlarla karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar. Mesela veteriner ziyareti! Patili dostun banyo yapmaya bir kez alışırsa, bu tarz istemediği deneyimleri daha iyi ele almaya başlar. Yani stresini daha iyi yönetir ve sana olan güveni de artar. İşin “neden” kısmını kısa ve öz bir şekilde ifade ettik, gelelim banyoyu nasıl yaptıracağımıza.

KEDİNİ YIKAMADAN ÖNCE NELER YAPMALISIN?

Öncelikle ihtiyaç duyacağın eşyaları bir araya getirelim:

  • Kediler için özel şampuan
  • Bir iki havlu
  • Lif
  • Yoga matı
  • Dikkat dağıtmak için oyuncaklar

Bunları hazırladıktan sonra, adım adım banyo safhasına geçebilirsin. Kedini banyoya sokamadan önce, tüylerini uzun uzun tarasan iyi olur. Kendin için ise, üstüne başına eski kıyafetlerini giymeni tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde sevdiğin kıyafetlere elveda demek zorunda kalabilirsin! Banyondaki kırılabilecek eşyalara da özen göster. Suyu ortalama vücut ısısına kadar ısıttıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsin.

kediler yıkanır mı

KEDİLER NASIL YIKANIR?

İlk tavsiyemiz, patili dostuna duş başlığından doğrudan su tutmaman. Zaten onlar için gerici olan bir süreci daha da zor hale getirmesek daha iyi. O yüzden iki tane derin kova-leğeni yarısına kadar suyla doldur. Sonra da kedini yavaş yavaş o kova veya leğenlerden birinin içine bırak ama kedini tutmaya devam et. Böylelikle kedin, onun yanında olduğunu hissetmeye devam edecek.

Şimdiyse sıra, onu yavaş yavaş ıslatmakta. Tüylerini usulca ıslattıktan sonra biraz durulayıp şampuan uygulayabilirsin. Peki kedin köpüklüyken ne yapacaksın? İşte bu yüzden başta iki tane leğen doldurduk! Kedini diğer leğene alarak orada güzelce durulayabilirsin.

BANYO SIRASINDA ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Bazı kediler banyoyu ve suyu severken (evet evet, Ankara kedisi mesela!) bazıları da bundan hiç hoşlanmaz. Patili dostunu daha fazla germemek için tüm süreç boyunca lütfen sakin ve sabırlı kal. Eğer kedin banyodan gerçekten nefret ediyorsa ama yaptırmak zorundaysan, bol bol ödül maması sana yardımcı olabilir. Yine olmuyorsa, veteriner hekimlere danışmanda hiçbir sakınca olmadığını unutma! Bunlara ek olarak:

  • Banyo gününden önce patili dostunun tırnaklarını kesebilirsin.
  • Gerekli malzemeler arasında oyuncakları saymıştık. Oyuncaklar kedinin stresini dağıtmasına yardımcı olur, onlardan faydalanmayı unutma!
  • Kedinin strese girmesinin sebebi, içinde bulunduğu durumu kontrol edemiyor oluşundan. Nazik ve ihtiyatlı davranmak bu yüzden onlara iyi gelir.

Bir de kaymaz yoga matından bahsetmiştik. Onu da banyonun zeminine serebilirsin. Patili dostlarımız kaygan zeminlerde hiç rahat edemez. Bu yüzden sağlam, yani kaymayan bir zemin stres olmalarına engel olur. Üstelik kaymadıklarında onları yıkamak daha da kolay hale gelir!

Kediler yıkanır mı sorusunu aşağı yukarı yanıtladık gibi. Buradaki bilgilere rağmen kafanda netleşmeyen yerler varsa, bize instagram hesabımız üzerinden de ulaşabilirsin! Bir de, eğer kedini ne olursa olsun suya sokmak istemiyorsan, kuru spreylere bir göz atabilirsin. Bu konuyla ilgili kaleme aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsin!

 

Paylaşan heymypet