Kediler Tıraş Edilir Mi?

Kediler tıraş edilir mi sorusunu mutlaka düşünmüşsündür. Çünkü tüy dökmesi ve karışımı tüyleri çoğu ebeveyni rahatsız eder. Peki kedilerin tıraş edilmesine gerek var mı? Tüm detayları senin için derledik!

kediler tıraş

 

 

Kedilerin genellikle düzeltme veya tıraş için doğal bir gereksinimi yok. Bazı köpek ırklarının her zaman büyüyen ve düzenli olarak kesilmesi gereken tüyleri olmasına rağmen, kedilerin tüyleri öyle değil. Dolayısıyla kediler tıraş edilir mi sorusunun cevabı; gerek yok.

Gevşek tüyleri almak ve dolaşıklıklar ile keçelerin oluşmasını önlemek için kedinizi düzenli olarak taradığın sürece, bir kedinin tüyleri genellikle kendi haline bırakılabilir.

Uzun, kalın tüylere sahip kedilerin bile yazın serinlemek için tıraş edilmeleri gerekmez. Bir kedinin kürkü, dışarının sıcak veya soğuk olmasına bağlı olarak kedinin vücut ısısını doğal olarak düzenlemeye yardımcı olur.

Düzgün bir şekilde fırçalandığında, hava kedinin tüylerinden deriye kadar dolaşarak kedinin yazın serin kalmasına yardımcı olur. Bir kedinin kürkü de sıcak aylarda incelir (ilkbaharda tüy dökülmesinde bir artış göreceksin) ve soğuk aylarda kabarır.

Bir kedinin tıraş edilmesi veya kısaltılması gerekmese de, dilersen kedinin tüylerini kesebilir veya tıraş edebilirsin. Duymuş olabileceğinin aksine, bir profesyonel tarafından yapıldığı ve kedi bu süreçte gereksiz yere üzülmediği veya strese girmediği sürece bir kediyi tıraş etmek acımasızca değil.

Kedini Nasıl Güvenli Şekilde Tıraş Edersin?

Kedilerin tüylerini kesmek veya tıraş etmek basit bir mesele değil. İlk olarak, kediler nadiren hareketsiz ve sabırla tüylerini kesmene veya tıraş etmene izin verir. Hatta bazı kediler, onları tımar etmeye çalıştığında saldırganlaşır. Muhtemelen başına gelmiştir.

İkincisi, kedilerin derisi çok ince olduğundan, eğitimsiz bir kişinin kazara deriyi kesmesi veya yırtması çok kolay olur. 

Kırpma bıçakları çok keskin ve kullanım sırasında ısınarak cildi yakabilir. Hatta kedide kötü bir jilet yanığına neden olabilir. Makas, bir kedinin vücudunun geniş alanlarını kesmek için asla kullanılmamalı. Ancak profesyonel kedi bakıcıları baş ve yüz çevresini kesmek için makas kullanabilir.

Güvenliğin için kedini kendin tıraş etmeye çalışma. Kedinin tıraş edilmesini veya kırpılmasını istiyorsan, her zaman profesyonel bir bakıcıya veya veterinerine götürsen iyi olur.

kediler tıraşKediyi Tıraş Etmek Kötü mü?

Tüylü dostunun tüy kesiminin bazı dezavantajları var. Saç deriye kadar tıraş edildiğinden, deriyi kesme veya yaralama riski daha fazla olur. Ayrıca daha uzun tüyler kedinin vücudunu güneş yanığı ve çizilmelere karşı korur ve kediyi sıcak tutar.

Dışarıdaki kediler aslan şeklinde tıraş edilmemeli ve kışın evde yaşayan kedilerin ısınmak için bir süvetere ihtiyacı olabilir.

Aslan süslemesine bir alternatif, çeşitli şekillerde oyuncak ayı süslemesi, pijama süslemesi, tarak kesimi veya pelüş süslemesi olarak adlandırılan bir şeydir.

Tıraş makinesi, kesme bıçağının üzerinde bir tarak aparatı kullanarak, yaklaşık 1/2 inç ila 1 inç saç bırakarak saçı keser. Bu klipsle, saç önemli ölçüde kısalır ancak cilde kadar tıraş edilmez.

Bir oyuncak ayı veya pijama süsü harika bir seçenek çünkü daha kısa bir katın birçok avantajını sunarken kedinin vücudunu korumak ve sıcaklık sağlamak için yeterli tüy bırakır.

Ancak, bu düzeltme keçeleşmiş bir kedi üzerinde yapılamaz. Çok keçeleşmiş tüyleri olan kediler, bir aslan klipsi gibi deriye kadar tıraş edilmelidir.

Tam bir tıraş veya düzeltmenin başka bir alternatifi, basit bir göbek tıraşı. Göbek tıraşı, kedinin tüylerinin çoğunu uzun bırakır. Kedinin alt kısmındaki tüylerin alınması, bazı kediler göbeklerinin fırçalanmasından hoşlanmadıkları için hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Kedinin Konforu İçin Tüy Bakımı

Çoğu kedinin gerçekten tıraş edilmesi veya kısaltılması gerekmese de, bu bazen hem kedi hem de kedi sahibi için en iyi seçimlerden biri olur.

Kedini tıraş etmen, artık onu fırçalamana gerek olmadığı anlamına gelmez. Yeterince fırçalamıyorsan, tüyler uzadıkça yeniden matlaşabilir.

Bir kediyi özellikle düzenli olarak tıraş etmenin saçın yapısını ve rengini değiştirebileceğini de unutmadan ekleyelim. Ayrıca, bir kedinin belirli sağlık sorunları varsa, tüyleri tıraş edildikten sonra tam olarak çıkmayabilir.

Sen kedini daha önce tıraş ettirdin mi? Sence tıraş olduktan sonra tüylerinde bir değişim oldu mu? Peki, kedin tıraş olmayı nasıl karşıladı? Deneyimlerini gerçekten merak ediyoruz. 

Paylaşan heymypet