Kediler Terler Mi?

Kedilerde bizlerde olduğu gibi sıcaklama hissi olur mu? Kediler terler mi? Peki, kedinin terlediğini nasıl anlayabilirsin? 

kediler terler

 

 

İnsanların derilerinde milyonlarca ter bezi var. Bu bezler, ayak tabanları ve koltuk altları gibi belirli bölgelerde yoğun olarak bulunur. Oluşan nemi ve kokuyu yönetmeye yardımcı olmak için genellikle terleme önleyiciler ve deodorantlar uygulanır. Öte yandan kedilerin vücutlarını kaplayan ter bezleri yok. Bu nedenle kedilerin terleyip terlemediği sıklıkla sorulur. Sahi, kediler terler mi? Sorunun cevabı basit. Bu vücut fonksiyonu kedilerde insanlarda olduğundan biraz farklı. Ancak, kediler kesinlikle terliyor. 

Kediler Nasıl Terler?

Kediler öncelikle ayak tabanlarından ve ekrin ter bezlerinin bulunduğu burunlarından terler. Bir kedinin derisinde teknik olarak ter bezleri var. Bunlar apokrin ter bezleri adı verilen farklı tipte ter bezleri. Apokrin ter bezleri bir kedide rastgele bir feromon gibi çalışan yağlı bir madde salgılar.

Pati pedleri, sert bir zeminde veya masada yürürken kedinizden ter geldiğini görebileceğiniz yerler. Nemli ayak izleri, kedinin terlemesinin kanıtı. Özellikle sıcak aylarda ve kedin stresliyse ortaya çıkması mümkün.

kediler terler

Kediler Neden Terler?

Terleme, kedinizin vücut ısısını normal tutmaya çalışırken veya kediniz stresli olduğu için oluşur. Tıpkı yazın insanlar gibi, bir kedi çok ısınırsa terlemeye başlar. Ter buharlaşmaya başladığı zaman vücut ısısını düşürmeye yardımcı olabilecek pati yastıklarında bir soğuma hissi sağlar. Ancak kedilerin pati yastıkları çok fazla yüzey alanı kaplamadığından, yalnızca küçük bir soğutma gücü sağlar, bu nedenle kediler serinlemek için başka yöntemler kullanır.

Kediler stresli olduklarında da terleyebilirler. Bu genellikle kediniz veterinerdeyken, seyahat ederken veya evde stresli bir durumdayken bir tezgaha veya masaya atlayıp arkasında nemli pati izleri bırakırsa görülür.

Kedinizi Nasıl Serinletebilirsin?

Pençe pedlerinde nefes alıp vermek ve terlemek, serinlemek için etkili yöntemler değil. Bu yüzden kediler genellikle nemin vücutlarından buharlaşmasına izin vermek için kendilerini yalarlar. Bir kedinin doğal olarak yaz sıcağıyla mücadele ettiği daha sıcak aylarda bunun daha sık olduğunu görmen mümkün. Bu, bir soğutma etkisi sağlar. Ardından vücut sıcaklıklarını düşürür. Ancak kedinin sakinleşmesine yardımcı olmak istiyorsan yapabileceğin şeyler de var. 

Serin bir esinti sağlamak için fanlar kedinizin üzerine yönlendirmeyi düşün. Tabi soğuk su verip soğuk zeminde oturması da ihtimal. Günün sıcağı yerine geceleri daha fazla oyun oynamaya teşvik etmek de kedinizin daha serin kalmasına yardımcı olur. Son olarak, kedinin tüyleri uzunsa, yaz sıcağı dayanamayacak kadar fazlaysa tıraş ettirmen daha iyi olur. 

Kedinin aşırı sıcakladığını düşünüyorsan, onu veterinerine taşırken soğutmaya çalışmakla zaman kaybetme. Kedilerde vücut ısısı çok uzun süre çok yükselirse nöbetler, kalıcı beyin ve organ hasarı ve hatta ölüm meydana gelmesi mümkün.

Paylaşan heymypet