Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Yanlış duymadınız! Salatalık bazı kedilerin ödünü koparıyor! Kulağa tuhaf geldiğinin farkındayız. Biz de sebebini merak ettik. Uzmanlara kulak verelim istedik. Salatalık kedileri neden korkutuyor, gel birlikte öğrenelim.

kediler salatalıktan neden korkar

Kediler salatalıktan korkuyor. Garip ama gerçek. Bu her kedi için geçerli olmasa da, bazılarının salatalıktan ödü kopuyor. Hayvan davranışçısı ve “Chasing Doctor Dolittle: Learning the Language of Animals” kitabının yazarı Con Slobodchikoff, “Kediler genetik olarak yılanlardan kaçınmak için içgüdüsel olarak yapılandırılmıştır” diyor. “Salatalıklar, kedinin içgüdüsel yılan korkusunu harekete geçirecek kadar bir yılana benziyor.”

‘Kıyamaam!” dediğini duyar gibiyiz. Kedilerin salatalığı yılana benzeteceği ve bu yüzden de kendi halinde yeşil bir sebzeden ödü kopacağı hiç aklına gelir miydi?

Komik değil mi?  İşte bu içgüdüsel yılan korkusunun kedilerin paniğe kapılmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Slobodchikoff, “Bir kedi, yerde süzülen bir şey görürse, genellikle yerden birkaç metre yukarı sıçrar. Bu bir yılan tarafından ısırılmasını önleyen önlemek için içgüdüsel gelişen bir davranıştır.” diye de ekliyor.

KEDİLER SADECE SALATALIKTAN MI KORKAR?

Üstelik kedilerde bu tür tuhaf histeriye neden olan tek şey sadece salatalık da değil.

Slobodchikoff, “Yılana benzeyen her şey içgüdüsel korku tepkisi üretir.” diyor. “Salatalıklar, mısır veya patlıcan kıvrımlı kenarlarıyla yılanlara benziyor. İşte bu yüzden daha büyük bir tepki veriyorlar.”

Bazı kediler salatalık ve benzeri sebzelere karşı oldukça duyarsızlar. Bazılarıysa tam aksine, onları gördükleri an havaya sıçrıyorlar. İnsanlar kendi evcil hayvanlarının nasıl tepki verdiğini görmeye çalıştıkça, bu tür karşılaşmaların videoları internette çığ gibi yayılıyor.

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Ancak uzmanlar, bunun hayvanlar için iyi olmadığı konusunda uyarıyor.

Güney Kaliforniya’da sertifikalı bir hayvan davranışı uzmanı olan Jill Goldman da bu konuda dikkate değer şeyler söylüyor. “Bir hayvanda strese neden oluyorsanız, muhtemelen iyi bir şey yapmıyorsunuz” diyor. “Bunu gülmek için yapıyorsanız, bu insanlığınızı sorgulamama neden olur.” diye de ekliyor.

Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra kedine salatalık veya benzeri nesnelerle şaka yapmaya çalışma. Özellikle rica ediyoruz. Çünkü büyük korkular yaşamanın kedilerin zihinsel sağlıkları üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir.

Slobchikoff, “Bir hayvanı ne zaman korkutursanız, psikolojik zarar verme riskiniz vardır. Bu tip durumlarda kediler salatalıktan değil, aynı zamanda salatalığın sunulduğu çevreden de korkacaktır” diyor. Bizden söylemesi.

Kedi davranışlarıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Paylaşan heymypet