Kediler Sahiplerinin Sesini Algılıyor Ama Önemsemiyor!

Kediler sahiplerinin sesini algılamasına rağmen neden umursamıyor? Bu konunun cevabı, patili dostlarımızın evrimsel tarihine dayanıyor.

kediler sahiplerini duyar mı

Kediler sahiplerini duyar mı sizce? Japon araştırmacıların ilginç bir bulgusu ile karşındayız bu sefer. Konuyu hiç uzatmadan sadede gelelim. Kediler sahiplerinin sesini algılıyor evet, ama çok da ciddiye almıyor! Peki ya neden diye sorduğunu duyar gibiyiz. Sorunun cevabı ise şu: kediler hiçbir zaman insanlar tarafından evcilleştirilmedi ki! Birçok araştırmaya göre, kediler “kendi kendilerini” evcilleştirmiş hayvanlar. E hal böyle olunca gerek mama, gerekse yuva için hiç bizim sesimize tepki vermek zorunda kalmadılar. Yani uzun lafın kısası,kendi başlarının çaresine bakma alışkanlıklarından ötürü ebeveynlerinin seslerini öneme almıyorlar.

Tokyo Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırma, ilginç bir yöntem izledi. Araştırmacılar uzun süredir insanlarla birlikte yaşayan 20 tane kediyi takip etti. Önce 3 yabancı, sonra kedilerin sahipleri, sonra da bir kez daha bir yabancı onlara adlarını söyledi. Bu süreçte araştırmacılar patili dostlarımızın kulak, göz, kafa, kuyruk ve beden hareketlerini detaylıca izlediler. Sonuç, kedilerin sahiplerinin sesine daha net bedensel tepkiler verdiği şeklindeydi. Fakat ne kadar daha fazla tepki veriyor olsalar da, sahiplerine de yabancılara da umursamama konusunda denk davranıyorlardı. Nitekim kafalarını çevirme ya da heyecanlarını kaybetme hızı, iki örnekte de aynıydı.

Kediler sahiplerinin sesini umursamıyor

KEDİLER SAHİPLERİNİN SESİNİ TANIYOR AMA İLETİŞİM KURMAYA YANAŞMIYOR

Araştırmayı yöneten Shinozuka, “Kedilerin sahipleriyle ile ilişkileri köpeklerin adeta tam tersi çünkü köpekler gibi evcilleşmediler. Kediler 9000 yıldır insan yerleşimlerinin yanında vakit geçiriyor. Bu süreçte kendi kendilerine avlanıyorlar. Ya da insan yemeklerine talip oluyorlar. Hatta insan-kedi iletişimini yönlendirenler kediler diyebiliriz! Köpekler ise bildiğiniz gibi pek öyle değil. Onlar yiyecek bulma konusunda insanlara çok daha bağlı. Bu şekilde evcilleştirildiler, bin yıllardır böyle davranıyorlar.” dedi.

Tüm bunlara rağmen, şöyle ilginç bir bilgi de var: İnsanlar kedilere de köpeklere de aynı seviyede bağlılık hissediyor! Yani kediler sahiplerinin sesini tanıyıp umursamıyor evet, ama bunun insanlarda olumsuz bir etkisi yok. En az onların komutlarına çok daha sık yanıt veren köpekler kadar sevgi görüyorlar. Bu da onların şeytan tüyünden olsa gerek, ne dersin?

Peki ya çocuklar? Onlar kedi köpek fark etmeksizin evcil hayvanlarına ne kadar yakın diye hiç merak ettin mi? Yanıtını verelim: Kendi ebeveynlerinden daha yakınlar evcil hayvanlarına. Nereden mi biliyoruz? Yine kaleme aldığımız bu araştırmadan!

Paylaşan heymypet