Kediler Rüya Görür Mü?

Köpeklerin rüya gördüğünden eminiz, bu herkesin bildiği bir gerçek. Peki ya evlerimizin şahı ve sultanı kediler rüya görür mü? Biraz bilimsel bir açıklaması olsa da evet, onlar da rüya görüyor!

kediler rüya görür mü

Kedin uyurken sağa sola kıpraşan bıyıkları, minik minik kasılıp gevşeyen patileri… İnsanın aklına istemsizce “yahu kediler rüya görür mü?” sorusu geliyor, öyle değil mi? Madem öyle, soruyu doğrudan yanıtlayalım: evet, kediler rüya görüyor! Üstelik patili dostlarımızın uyku paterni bizimkine oldukça benziyor. Hatta rüyaları rastgele değil, kendi hayatlarıyla alakalı şeyler görüyorlar.

Şimdi gelelim işi biraz daha detaylı bir şekilde açıklamaya. Tufts Üniversitesi Veteriner Hekimlik Bölümü yöneticisi Dr. Nicholas Dodman’da mikrofon. Dodman’a göre memelilerin beyni, gün içerisinde gördüğü şeyleri organize edip gereksizleri devreden çıkarmak zorunda. “Kedilerin beyni gün boyunca birçok bilgi işliyor. Bunların bazıları, iletilirken nöronlara takılı kalıyor. Uyku vakti geldiğinde de beyin, bu bilgileri ve takılı kalanları yerlerine yerleştirmeye başlıyor. İşte beynin bu esnada sergilediği aktiviteye de rüya diyoruz. Kediler tam olarak bu şekilde rüya görüyor.” dedi Dodman.

Özellikle kedilerin rüyalarıyla yakından ilgilenen Matthew Wilson’un da ilginç açıklamaları var. “Kediler neden rüyalarında ufak hareketler sergiliyor biliyor musun? Patili dostlarımız rüyadayken serotonin salgılamayı kesiyorlar. Bu hormon, normalde büyük kasların rahatça kullanımını sağlar. Uyurken serotonin bittiğinden dolayı kaslar rahatça hareket edemez. Yine de motor hareket sistemimize bağlı ufak hareketler kedinle kalmaya devam eder. Kulaklarını, patilerini veya göz bebeklerini oynatmasının sebebi de bu işte.” dedi MIT Picower Enstitüsü yardımcı şefi.

PEKİ DOSTLARIMIZ RÜYALARINDA NE GÖRÜYORLAR?

kediler rüya görür mü

Yukarıdaki araştırmalara göre patili dostlarımız, rüyalarında gün içerisinde yaşadıkları şeyleri veya geçmişlerinde unutamadıkları travmaları görüyorlar. Yine alıntılayarak devam edelim: “Diyelim ki kedini veterinere götürüyorsun. Arabada yaşadığı huzursuzluğun nöronlarında takılı kalma olasılığı çok yüksek. Eğer o anı nöronlarda kalıyorsa, büyük ihtimalle rüyasında biraz daha değişmiş bir şekilde tekrar karşısına çıkacaktır. Bu bütün memelilerin beyninin işleme biçimi. Ya da mamasının yerini değiştirdin diyelim. Her gün sağda bir yerde olan mamasının artık solda olduğunu keşfeden hayvan, özel bir deneyim yaşar. Rüyasında da ‘düşmanlardan’ kaçarken muhtemelen sağa değil sola dönecektir. Tabi rüya sisteminin hala tam olarak nasıl çalıştığını çözemedik ama gördüğün gibi tahminlerimiz var. Sadece biraz daha araştırma yapmamız gerekiyor” dedi Wilson.

Son olarak Dodman’a dönecek olursak: “Kediler de tıpkı bizim gibi gün içerisinde etrafı geziyor, yemek peşine düşüyor veya dinleniyor. Beyinleri de memeli oldukları için bizimkine gerçekten benzer. Bu koşullar altında bizim gibi fantastik rüyalar görmemeleri mümkün mü?” dedi bilim insanı.

Böylelikle hem kediler rüya görür mü sorusunu hem de rüyanın genel yapısını kısaca incelemiş olduk. Belki çok net çıkarımlarda bulunamadık ama bu bizimle alakalı değil: rüya hala gizemini koruyan bir konu. En azından patili dostlarımızın rüya gördüğü ve hatta günlük yaşamlarından kesitlerle haşır neşir oldukları kesin. Şimdilik bununla yetinmeliyiz galiba.

Peki kediler rüyalarının dışında insanların göremediği doğaüstü şeyleri görebilir mi? Bu hafif ürpertici konuya dair yazımızı okumak istiyorsan, buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet