Kediler Neden Yoğurma Hareketi Yapar?

Gözlerini kısıp sana mırıldanarak karnını yoğuran bir kedin mi var? Eminiz ki bu histen daha iyi bir hissi çok az yaşamışsındır. Kedilerin bizleri yoğurmasının birkaç nedeni var. Endişelenme, hepsi de birbirinden güzel nedenler. Önce sana fikrini soralım. Sence, kediler neden yoğurma hareketi yapar?

kediler neden yoğurma

 

 

Eğer bir kedi sahibiysen, bahsettiğimiz yoğurma hareketine mutlaka aşinasın demek oluyor. Karnına çıkıp mırlayarak seni tıpkı bir yastık gibi yoğurmasından bahsediyoruz. Dünyanın en garip ve bir o kadar da sevimli davranışı değil mi? Bu davranış, kedinle arandaki bağı güçlendirmesi yetmezmiş gibi bir de bizlere mutluluk verir. Gerçi kediler ne yapsa mutlu oluyoruz değil mi? Neyse konumuza dönelim. Sence, kediler neden yoğurma hareketi yapıyor? Üstelik yavru kedilerde sıkça görülüyor ancak yetişkin kediler de bu davranışın müptelası. Tabii biz de…

Bir kedinin patileri, vücudunun en hassas kısmı. Kedi pençeleri, zaman zaman tırnaklarını çıkaran kızgın bir kediyi yansıtırken, bazen de yumuşak patileriyle uysal bir yavrucuğa dönüşür. Bizler bu patilerin süt içerken anne karnını yoğurmak da dahil olmak üzere zarif bir şekilde tasarlandığını düşünüyoruz. Kedilerin pembe patilerini görüp de ‘ayyyyy!’ diye içi gitmeyen birini görmedik henüz.

Yavru kediler yemek için hala annesine bağlıyken, ön patileriyle anne kedinin göğüslerini ritmik bir şekilde iterek sütün salınmasını teşvik eder. Bu davranış, ekmek hamurunun yapılma şekline benzediği için yoğurma olarak adlandırılıyor. Hatta genelde yavruyken edinilen davranış yetişkin kedilerde de görülür. Birçok kedinin kendilerini özellikle mutlu ve tatmin olmuş hissettikleri zaman yumuşak nesneleri yoğurmasına neden olur.

Kesin olarak bilemesek de, yoğururken yavru kedilik döneminde emzirmenin iyi hissettiren anlarına geri döndüğünden şüpheleniyoruz. Sonuç olarak, bir sahibinin kucağını yoğuran yetişkin kediler, aslında  “annesine/babasına” sevgilerini ilan ediyor. 

kediler neden yoğurma

Yoğurma Davranışının Diğer Olası Sebepleri

Kedi dostunun sizi bir sevgi işareti olarak yoğurduğunu düşünmek içini rahatlattı değil mi? Ancak yetişkin kedilerin yoğurma davranışını açıklamak için hayvan davranışları bilimi alanında dolaşan birkaç hipotez daha var.

Kedigiller 2000 yılı aşkın bir süre önce evcilleştirildiğinden beri, bazı bilim adamları ev kedilerinde hala vahşi köklerine geri dönen birkaç içgüdüsel davranış olduğuna inanıyor. Örneğin, vahşi kediler dinlenmek için yerleşirken veya vahşi doğada doğum yapmaya hazırlanırken, çoğu zaman üzerine uzanacakları yumuşak bir yüzey oluşturmak için yapraklara vururlar.

Kedilerin neden yoğrulduğuna dair bir başka olası bilimsel açıklama daha var. Bu da, patilerinin içlerinde, ya cinsel “reklam” ya da bölgesel mülkiyet için bir alanı işaretlemek ve üzerinde hak iddia etmek için kullanılan koku bezlerine sahip olması. Yani kediler, kendilerine ait olduğunu iddia etmek istedikleri özellikle yumuşak bir yeri yoğuruyor.

Kediler; sıcaklığı, dokuyu veya stabiliteyi ölçmek için bir yüzeye geçici olarak vurarak nesnelerin güvenliğini test etmek için yumuşak patilerini kullanır. Bir nesnenin (veya bazen başka bir kedinin veya insanın) üzerindeki bu küçük pati darbeleri, etraflarındaki ortamla etkileşim kurmak için kullanmalarının bir yolu. Ayrıca oyun başlatmak veya başkalarına hafif azarlamalar yapmak için de kullanılıyor.

Paylaşan heymypet