Kediler Neden Salya Akıtır?

Kedilerin patilerini hareket ettirirken veya mırıldanırken salyalarının akması normaldir. Bu çok rahat oldukları için olur. Kedin strese girdiğinde veya korktuğunda ağzının kenarında biraz tükürük veya tükürük kabarcıkları görebilirsin. Ancak, toksik, diş hastalığına maruz kalma veya ağızda travma gibi kedinin salya akmasına neden olabilecek sağlık nedenleri de vardır. Nedeni belirlemek, durumu değerlendirmek, kedini tanımak ve gerektiğinde veterineri dahil etmekle gerekebilir.

Kedilerde Normal Salya

Bazı kedilerin patilerini hareket ettirirken veya mırıldanırken salyalarının akması yaygındır. Salya akması, genellikle yavru kediliğe kadar izlenebilen bir rahatlama ve memnuniyet işaretidir. Emzirirken, yavru kediler süt salınımını uyarmak için genellikle annelerinin üzerinde patilerini yoğururlar. Bu davranışlar, anne ve yavru kedi arasında besleyici bir bağın yanı sıra rahatlatıcı ve doyurucu bir yemekle sonuçlanır. Kediler yetişkinliğe ulaştığında, memnuniyet duyguları genellikle patileriyle yoğurmaya yol açar ve bu da emzirmeyle bağlantılı olduğu için salya akmasını uyarır. Mırıldama genellikle yoğurma ve salyaya eşlik eder.

Sağlıklı olan kedin kucağındaysa ve mırlamaya başlarsa, biraz salya akması olursa şaşırmayın. Bu tamamen normaldir ve muhtemelen kedinin sana sevgisini göstermesinin bir yoludur.

Köpeklerin aksine, kediler yiyecekleri görünce salya akıtmaz. Ancak yine de istisnalar olabilir. Kedin yemeği gördüğünde veya koktuğunda salya akıtıyorsa, ancak diğer zamanlarda böyle bir şey yapmıyorsa, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur.

Stres veya korku, bir kedinin, araba gezintileri, veteriner ziyaretleri veya gürültülü olaylar sırasında olduğu gibi geçici olarak salya akmasına neden olabilir. Kedin düzenli olarak aşırı stresli görünüyorsa, veterinerinle seçenekler hakkında konuşmak iyi bir fikirdir. Salya akması ve stres kısa süreliyse ve kendi kendine duruyorsa, muhtemelen endişelenecek çok az neden vardır.

Kedilerde Anormal Salya

Kedinin salyası sürekli akıyorsa, devam eden bir sağlık sorunu olabilir. Bu, özellikle salyanın memnuniyet veya yemekle ilişkilendirilememesi durumunda geçerlidir. Tüm kediler, sağlıklı görünseler bile, rutin sağlık muayeneleri için yılda en az bir kez veteriner tarafından görülmelidir. Veteriner, kedin belirtileri göstermeden önce sorunları tespit edebilir.

Rutin veteriner ziyaretleri arasında anormal salya akması meydana gelirse, hemen veterinerinle iletişime geçmelisin. Kedinin muayene için görülmesi gerekebilir. Kedilerde salya akmasına neden olabilecek ve tıbbi müdahale gerektirebilecek çeşitli sağlık sorunları vardır.

Ağız ve Diş Hastalıkları

Kediler, aşırı hastalığa veya ağrıya neden olana kadar tespit edilemeyen çeşitli ağız ve diş sorunları geliştirebilir. Bu ağrı genellikle kedinin aşırı derecede salya salgılamasına neden olur. Ağız ülserleri, diş yaralanmaları, diş eti hastalıkları, emici lezyonlar ve enfeksiyonlar kedilerde salya akmasının bazı iyi bilinen nedenleridir.

Veteriner, diş ve ağız sorunlarının belirtilerini aramak için kedinin ağzını muayene edecektir. Diş hastalığı görülürse, veteriner muhtemelen olası diş çekimleri ile profesyonel diş temizliği önerecektir. Bu işlem genel anestezi altında yapılmalıdır.

Kedinin diş ve ağız sorunlarını çözmek için antibiyotik gibi ilaçlar gerekli olabilir.

Mide bulantısı

Midesi bulanan veya kusan bir kedi genellikle çok fazla salya akacaktır. Kedilerde mide bulantısı ve kusmanın iç parazitler, böbrek hastalığı ve mide-bağırsak rahatsızlıkları gibi birçok nedeni olabilir. Kedinin midesi bulanıyorsa, kusuyorsa veya iştahsızsa, veterineri görmek en iyisidir.

Muayeneden sonra veteriner, organ işlevine, kan hücrelerine ve idrar içeriğine daha iyi bakmak için laboratuvar çalışması önerebilir. Sonuçlar, teşhis ve tedavi seçenekleri için sonraki adımları belirlemeye yardımcı olacaktır.

Yabancı Cisim

Kedinin ağzına bir şey sıkışmışsa, muhtemelen salya akmasına neden olabilir.

Bir ip, yaygın bir oral yabancı cisimdir. Ancak diğer olasılıklar arasında oyuncak parçaları ve hatta çimen bulunur. Kedinin ağzından sarkan bir ip görürsen, onu ÇIKARMAYIN. İp, midede veya bağırsakta bir şeyin etrafına sarılabilir ve çekmek büyük hasara neden olabilir. Bunun yerine, en yakın açık veteriner ofisine gidin.

Toksin Maruziyeti

Zehirli bir maddeyi yalayan, çiğneyen veya yutan kedilerde aşırı tükürük salgılanabilir. Buna zehirli bitkiler, yakıcı kimyasallar ve zehirli yiyecekler dahildir. Pestisitler veya pire ve kediler için olmayan kene önleyiciler gibi bazı topikal toksinler de salya akmasına neden olabilir. Kedinin toksik bir şeye maruz kaldığından şüpheleniyorsan, kedini hemen en yakın veterinere götür.

Kedinin ağzında başka bir şey görürsen, onu çıkarmaya çalışmadan önce dikkatli ol. Sadece kedine daha fazla zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ısırılabilirsin! Oral yabancı cisim için veterinere gitmek her zaman en iyisidir.

Travma

Ağız yaralanmaları genellikle aşırı tükürük salgılamasına neden olabilir. Elektrik kablolarını çiğneyen kediler, salya akmasına neden olan ağız yanıklarına maruz kalabilir. Araba çarpmış bir kedinin çenesi kırılmış olabilir ve bu da salya akmasına neden olabilir. Kedi kavgalarından kaynaklanan ağız yaraları olan kediler genellikle salya akıtır. Dışarıda bir yaralanma kanıtı göremeyebilirsin, ancak salya akması veterineri görmen gerektiğinin bir işaretidir.

Kedinin salyası akıyorsa ve bariz bir normal neden bulamıyorsan, lütfen veterinerinle iletişime geç. Kediler hastalıkları gizleme konusunda uzmandır. Genellikle kendilerini çok hasta hissedene kadar bir sorun olduğunu göstermezler. Şüphe duyduğunda, bekleme. Veterineri ara.

 

Paylaşan heymypet