Kediler Neden Miyavlar? Kedim Sürekli Miyavlıyor!

Kediler neden miyavlar? Bu soruya yanıt verirsek, kedim neden sürekli miyavlıyor konusunu da aydınlatmış oluruz. Hatta patili dostlarımızla iletişimimizi hepten kuvvetlendirir, böylelikle eğitim gibi konularda da bir adım öne geçeriz.

kediler neden miyavlar

Kedilerin bizlerle ve türdeşleriyle iletişim kurma sürecinde birçok şey rol oynar. Mesela beden dilleri, bıraktıkları kokular ve seslerini kullanma biçimleri oldukça önemli. Biz insanlar ise onların kuyruk, kulak veya koku ile verdiği sinyalleri pek de iyi okuyamıyoruz. Bundan dolayı en azından sesli iletişimi çözmekte fayda var. Böylelikle kediler neden miyavlar veya kedim sürekli miyavlıyor imdat gibi şikayetlerin önüne geçebiliriz.

Temelde 4 tane miyavlama çeşidi var:

  • Hepimizin yakından tanıdığı mırlama
  • Klasik miyavlama
  • Sinir ve bıkkınlık ifade eden konuşma tarzı miyavlamalar (kavga eden kedileri düşün)
  • Tıslama ve kükreme benzeri miyavlamalar

Tabi şunu da unutmamak gerek: her kedi kendini illa sesli bir şekilde ifade etmek zorunda değil. Bazıları daha çok suskun kalmaktan hoşlanır. Siyam kedisi gibi bazı cinsler ise tam tersi!

İlginç bir bilgi verelim mi sana? Kediler klasik miyavlamaları genellikle insanlarla iletişimlerinde kullanırlar. Diğer kedilerle farklı sesler aracılığıyla konuşuyor patili dostlarımız. Miyavlamaları, biz insanlardan bir şey talep ettiklerinde kullanıyorlar. Bu istek beslenme, dışarı çıkma, içeri girme ya da oyun oynama gibi birçok şekle bürünüyor. Hatta patili dostlarımızın yumuşakça miyavlayarak sevgi gösterdikleri bile oluyor.

Eğer talep ettikleri şeyde ısrarcılarsa, miyavlarını daha kalın hale getiriyorlar. Dememiz o ki sürekli miyavlayan bir kedin varsa, illa ki senden tam karşılığını alamadığı bir isteği var. Belki kumu pis, belki karnı aç, belki suyu bayat belki de senden yeteri kadar ilgi görmediğini düşünüyor.

kediler neden miyavlar

KEDİLER NEDEN MİYAVLAR: CANLARI BİR ŞEY İSTİYOR DA ONDAN!

Kedim neden ben geceleri uyurken sürekli miyavlıyor? Bu şikayeti birçok kedi ebeveyni sık sık dile getiriyor. Biz de bu konuyla ilgili bu yazıyı kaleme aldık ama yine de kısaca değinmeden geçmeyelim. Kedilerin bir şey talep etmek için miyavladıklarını belirtmiştik. Gece miyavlamaları da aslında patili dostumuzun bir şey istediğini ifade eder. Bu şey ilgi de olabilir, yiyecek de. Bunların yanı sıra anksiyete, stres, huzursuzluk ve acıdan muzdariplerse de sık sık ve sürekli miyavlarlar. Bundan dolayı patili dostun ısrarlı miyavlıyorsa onun akıl ve beden sağlığına dikkat! Mesela mı? Sürekli miyavlama fiziksel olarak bunama-demans, alzheimer veya tiroidi çağrıştırırken pskiolojik olarak ayrılma anksiyetesi ve depresyon tehtidi anlamına gelebilir.

Her şey yerli yerinde ve patili dostun tamamen sağlıklı. Peki neden sana hala “kedim çok miyavlıyor”dedirtiyor? Anlaşılan o ki, kendisi bunu alışkanlık haline getirmiş. Belki de kendince oyun yaptığını zannediyor. Böyle bir durumda elinden gelen tek şey, onu umursamamak. Her şeyinin tam olduğundan eminsen ve kedi miyavlama anlamlarına hakimsen, yapabileceğin her şeyi yaptın demek. Şimdi bir şekilde patili dostunu görmezden gelerek bu davranışından vazgeçmesini beklemelisin.

Kediler neden miyavlar sorusunu bu şekilde aşağı yukarı yanıtladık sanırım. Umarız ki sorunun yanıtını yazımızda bulabilmişsindir. Tabi insan keşke kedilerin miyavlamalarını direkt olarak tercüme edebilsek diyor. Sana bir haber verelim, galiba yakın gelecekte bu mümkün olacak! Nasıl mı? MeowTalk uygulaması ile.

Paylaşan heymypet