Kediler Neden Mırlar?

Kediler, dünyanın en gizemli varlıklarından biri. Bu sebeptendir ki, bugün hala varlıklarına ve davranışlarına dair pek çok sırrı çözmeye çabalıyoruz. Bazen şifa etkisi yaratan gizemli mırlamaları da merak odağımızda. Sahi, kediler neden mırlar?

Kediler bazen birbirleriyle, bazen de biz insanlarla iletişim kurmak için çeşitli sesler çıkarırlar. Peki mırlamak ne anlama gelir? Kediler neden mırlar?

Mırlamak kedilerin sonradan öğrendiği bir davranış değildir. Aksine doğuştan gelen içgüdüsel bir özelliktir. Tüm kedi ebeveynleri, “Kediler neden mırlar?” sorusunun yanıtını arar. Çeşitli bilimsel araştırmalar mırlamanın kedilerin diyaframın ve iç gırtlak kaslarının ritmik titreşimleri sonucunda oluştuğunu gösteriyor. Çalışmalar kedilerde mırlama sesini oluşturan bu gırtlak kaslarını yöneten özel bir sinir ağı yer aldığını da gösteriyor. Sevimli patili dostumuza dokunduğumuzda hissettiğimiz titreşimlere eşlik eden bu ses kedilere özgüdür. Kedinin o an ne düşündüğü ve ne hissettiğini gösteren çeşitli frekanslarda yayılır. Ve kedimizin duygu durumuna dair birçok ipucu verir.

Kedi Mırlamaları Bizlere Ne Anlatır?

Kedi ebeveynlerinin çok merak ettiği “Kediler neden mırlar?” sorusunun pek çok cevabı var. Genelde mutlu olduklarında bu sesi çıkardıklarını düşünürüz. Ama aslında sadece mutlu olduklarında değil, doğum yaparken, fiziksel bir acı duyduklarında, veteriner kontrolleri sırasında ve hatta ölürken bile bu sesi çıkarabilirler.

Kedi mırlaması mutluluk, gerginlik, acı, korku, keyif gibi sayısız duygunun dışavurumudur. Üstelik her kedi de mırlamaz. Ya da mırlama her zaman kedinin mutsuz ya da defresif olduğunu göstermez. Çünkü her kedi duygularını ifade etmek için mırlamaya ihtiyaç duymaz.

Mesela birden fazla kedinin yaşadığı evlerde daha baskın karakterli ve kontrol sahibi kedi diğerlerinden daha az mırlar. Bu kediler arasındaki hiyerarşinin tezahürüdür. Kimi araştırmalar da kediler neden mırlar sorusuna cevap olarak, bu mırlamalardan yayılan titreşimlerle kendilerini ruhsal olarak rahatlatmak istediklerini gösteriyor. Yetişkin kediler doğum sırasında kendilerini rahatlatmak için mırlar. Yavruları doğduktan sonra da mırlamaları onlarla iletişim kurmak için kullanırlar. Mesela annenin mırlaması, kör veya sağır olarak doğan yavrulara yerini bildiren bir titreşim işlevigörür. Yavru kediler de annelerine cevaben daha birkaç günlükken mırlamaya başlar. Yavru kediler mırlarken yoğurma davranışı da gösterirler.

Kedilerde yoğurma davranışının nedeni nedir? Emzirme esnasında sütün akmasını sağlamak için anne kedinin göğüslerini yoğururlar. Böylelikle sütün gelmesini kolaylaştırırlar.

Okşanan Kediler Neden Mırlar?

Bazen patili dostunu okşadığında yüksek sesle mırladığını fark edersin. Bu, kedinin seninle duygusal yakınlık kurduğunu ve bundan memnuniyet duyduğunu gösterir. Tüm kedi severlerin bayıldığı bu ses aslında kedinin sana gönderdiği bir sinyaldir. Okşadığında, sevgini hissettiğinde, bu durumdan mutlu olduğunu böyle ifade eder. Yani bu mırlama tepkisi içgüdüsel olarak gelir. Mırlamanın yanında bir de sırtüstü uzanıp, karnını açıyor ve sevmene izin veriyorsa üstelik, sana sonsuz güvendiği anlamına gelir.

Mırlamanın Bizim Üzerimizdeki Etkisi

Kediler neden mırlar diye merak eden kedi ebeveynleri, bu sesin bizler üzerindeki etkisini de merak ediyor. Kimi bilim insanları, mırlamanın insanlar üzerindeki iyileştirici etkisine inanıyor. Kedi mırlaması belirli ve özel frekanslarda açığa çıkar. Bazı araştırmalar, bu frekanslardaki seslerin insanların kemik sağlığından tut da, ruh sağlığına dek bir çok sistemini pozitif etkilediğini gösteriyor. Bunun yanı sıra kedi mırlaması, insanların kan basıncını düşürüyor. Stres seviyesini azaltıyor.

Paylaşan heymypet