Kediler Neden Koku Bırakır?

Kedin bazen koltuğun yanına yaklaşıyor ve kuyruğunu titreterek kokusunu bırakıyor değil mi? Çoğu kedi bu davranışı bariz bir şekilde yapıyor. Erkek kedilere özgü olarak bilinse de dişi kedilerin de yaptığı bu davranışın gerçek sebebi ne? Kediler neden koku bırakır ki?

 

Kediler insanlardan farklı bir dil konuşur, bu nedenle davranışları genellikle bir şeyler söylemeye çalışma biçimleridir. Koku bırakma da bu tür davranışlardan biri. Ancak ne yazık ki hiçbir kedi sahibi temizlik açısından bu görüntüyü görmekten mutlu değil. Kediler neden koku bırakır sorusunu ve bu konuda ne yapabileceğini bilmek, hem senin hem de kedin için stres ve hayal kırıklığını hafifletmeni sağlar.

Koku Bırakma Nedir?

Dostlarımız, kum kaplarının dışında da idrar veya uygun olmayan bir eliminasyon uygular. Ancak yere veya diğer yatay yüzeylere değil de dikey olarak işediklerinde buna püskürtme veya işaretleme denir. Bir kedi koku bırakırken; kuyruğunu kaldırır ve salladığı anda eşyalara kokusunu bırakır. Kokusunu bıraktığı yer evin herhangi bir köşesi olabilir. Masa, kanepe, sandalye…

Normal idrara çıkma sırasında üretilen sabit bir akış yerine genellikle az miktarda idrar fışkırır. Ancak miktar küçük olsa da koku genellikle değildir. Hem erkek hem dişi kediler püskürtebilir, ancak davranış erkeklerde daha yaygındır ve yalnızca kısırlaştırılmamış erkeklerin idrarında keskin bir koku olur.

Kediler Neden Koku Bırakır?

Bir kedi çeşitli nedenlerle idrar püskürtebilir, ancak bu nedenler tipik olarak ya çevresel bir stres etkenine tepki olarak ya da bölgesel bir davranış olarak sınıflandırılır. Çevresel stresörler arasında; evde bebek gibi yeni insanlar, köpek yavrusu veya başka bir kedi gibi yeni hayvanlar, tadilat veya  can sıkıntısı sebepleri yer alır. Temel olarak, bir kedi bir şeye üzülürse veya strese girerse koku bırakır. Tabii kedinin neden mutsuz olduğunu anlaman oldukça zor.

Püskürtme için bölgesel nedenler arasında, kedinin içeride görebileceği veya duyabileceği dış mekan kedileri veya diğer vahşi yaşam, evde rekabet duygusu yaratan yeni kediler ve/veya belirli bölgelerin kendisine ait olduğunu iddia etmek için ‘işaretleme’ sayılabilir. Püskürtme, diğer kedilere, alanın zaten onlar tarafından talep edildiğini ve karıştırılmaması gerektiğini söyler.

kediler

 

Kediler Kısırlaştırıldıktan Sonra da Koku Bırakır Mı?

Erkek bir kediyi kısırlaştırmak, bu davranışın çoğu nedeni testosteron tarafından yönlendirildiğinden, püskürme olasılığını önemli ölçüde azaltır. Ancak bu prosedür uygulandıktan sonra kedilerin küçük bir yüzdesi yine de koku bırakır. Kedilerin %10’u kısırlaştırıldıktan sonra bile püskürtmeye devam eder. Bir kediyi kısırlaştırmak, özellikle bölgesel koku bırakma davranışını azaltmaya yardımcı olur, çünkü onları daha az hormon etkiler. Fakat kedin stresliyse veya çevresindeki bir şey yüzünden üzgünse, fiziksel olarak hala koku bırakma yeteneğine sahip demek.

İdrar Püskürtme Nasıl Durdurulur?

Her türlü uygunsuz püskürtmeyi durdurmak zor ve sinir bozucu değil mi? Ancak yapabileceğin birkaç şey var.

Kısırlaştırma

Miniğin idrar püskürtmesini azaltmanın en iyi yolu onu kısırlaştırmak. Bu genellikle ergenliğin başlangıcından önce genç yaşta yapılır, ancak daha yaşlı kedilerde de yapılabilir.

Kokuyu Nötralize Etmek

Kedin eve idrar parfümünü sıktıysa, yapmak isteyeceğin ilk şey koku izlerini ortadan kaldırmak. Sadece pisliği temizlemek ve bölgeyi kokudan arındırmak, kedinin tekrar aynı noktaya püskürtme yapmasını engellemeyecek. Bu nedenle kedinin (ve diğer kedilerin) herhangi bir koku almaması için idrarı temizlemek için enzimatik bir temizleyici kullansan iyi olur. Unutma, orada idrar kokusu var.

Kumu veya Kum Kutusunu Değiştirmek

Kedinin kum veya kum kutusundan dolayı püskürdüğünden şüpheleniyorsan; üstü açık bir kum kutusuna ve kokusuz bir kuma geçmeyi düşünsen iyi olur. Tabii evin başka bir yerine ikinci bir kum kutusu koymayı da denemende fayda var.

Stres Etkenlerinden Kurtulmak

Evinin içinde veya çevresinde bir şey kedinin üzülmesine veya strese girmesine neden oluyor mu? Bu etkenlerden kurtulmak için elinden geleni yap veya kedinin onu görmesini ve duymasını engelle. Çevresel stres etkeninin ne olduğuna bağlı olarak her zaman mümkün değil. Ancak elinden geleni yapacağını biliyoruz.

Anti-Anksiyete İlaçları

Tüylü dostun stres etkeninden kurtulamıyorsa veya çevredeki değişikliklere rağmen sorun devam ediyorsa, reçeteli ilaçlar kedinin kaygısını azaltmaya yardımcı olur. Bu durumda tek yapman gereken veterinere danışmak.

Özel Beslenme

Veteriner hekimlerde, kaygıya bağlı idrar püskürtmeyi azaltmaya yardımcı olan terapötik diyetler var. Bu diyetler genellikle kaygı takviyelerine benzer sakinleştirici maddeler içerir.

kediler

Kokuyu Ortadan Kaldırmak

En iyi arkadaşının kokusunu bıraktığı yere dikkat et. Siyah bir ışık, idrarın parlamasını sağlar. Böylece kirli alanları net bir şekilde görebilirsin. Kedileri suç mahalline (ve kokusuna) çeken kokuyu ortadan kaldıran koku nötralize edici bir ürünle iyice temizlesen iyi olur. Amonyak ve çamaşır suyu da iyi çalışır. Amaç kokuyu gidermek. Böylece kedin tekrar o bölgeye gitmeyi bırakır.

Ardından yerin tam üstüne; oyuncaklar, kedi yatağı veya mama kapları yerleştirerek mekanın çağrışımını değiştir. Kediler oynadıkları, uyudukları veya yemek yedikleri yerlere püskürtmek istemez.

Sorunlar

Bir dizi sağlık sorunu, kum kutusunun dışında idrara çıkmayı tetikler. Bu nedenle püskürtmeyi durduramazsan veterinere gitmeniz gerek. Böbrek hastalığı veya diyabet, idrar hacmini artırır. Bu nedenle kedi kutuya zamanında ulaşamaz.

Miniklerimizde; alt üriner sistem hastalığı (FLUTD), mesane taşları, kristaller, bakteriyel enfeksiyon veya mesane iltihabına (sistit) neden olan kanserler varsa, bu durum idrarını püskürtmesine neden olur. Sistit acıtır ve kedilerin daha sık “gitmesi” gerektiğini hissetmesine neden olur. Bazen çöp kutusunu rahatsızlıkla ilişkilendirir ve idrar yapmak için başka yerler ararlar.

Bunun da ötesinde, bu vakaların yüzde 60’ı idiyopatiktir – bilinen bir nedeni yok – bu tıbbi durumu tedavi etmeyi zorlaştırır. İdiyopatik sistit belirtileri yaklaşık beş ila yedi gün içinde kendi kendine kaybolma eğiliminde, ancak özellikle stresli durumlarda tekrarlar.

Tüylü dostun daha önce evin herhangi bir bölgesine koku bıraktı mı? Peki, sen tekrar o bölgeyi işaretlemesini nasıl durdurdun? Bizimle paylaşmandan çok memnun oluruz!

Paylaşan heymypet