Kediler Neden Kıskanır ve Nasıl Durdurulur?

Kıskanç kediler genellikle ilgi ister ve soğukkanlı kedilerden daha yılışıktır. Bazen sinir bozucu olsa da, kıskanç davranışı durdurmak için atabileceğin bazı adımlar var. Kediler neden kıskanır konusunda bildiklerimizi hazırsan söyleyelim! 

İnsanlar gibi kedilerin de farklı kişilik özellikleri vardır. Bunlardan biri kıskançlık ya da kıskançlık gibi görünen davranıştır. Aslında, ister favori bir oyuncak olsun, ister bir ödül maması olsun, evcil hayvanın istediğini elde etmek için bazen agresif, rekabetçi veya hiyerarşik eğilimler sergiler. Peki kediler neden kıskanır? Bu davranışın sebebi ne ki?

Kediler Neden Kıskanır?

Anahtar, kedinin neden böyle hissettiğini keşfetmeye çalışmak! Tıpkı bazı insanlar gibi, kediler de dışlandıklarını hissettiklerinde ya da çevreleri büyük ölçüde ya da aniden değiştiğinde kıskanır. Kıskançlık durumu, herhangi olay tarafından tetiklenebilir. Bunlar;

-Bir nesneye, kişiye veya başka bir hayvana daha fazla dikkat ettiğinde kediler kıskançlık belirtileri gösterir. Bu, özellikle bu zamanı kedinle oynayarak geçirdiğinde geçerli. Yeni doğmuş bir bebek veya evcil hayvan gibi yeni bir aile üyesinin gelişini örnek olarak verebiliriz. Cep telefonunuz, video oyunu veya hobi gibi basit şeyler de tetikleyici olabilir.

-Bir yavru kedi, sosyal olarak zayıf bir yaştadır. Dolayısıyla bu dönem, kedinin sana bağımlı hale gelmesine ve zaman zaman kıskançlık belirtileri göstermesine neden olur.

-Kedinin beslenme programı da dahil olmak üzere günlük rutinde ani bir değişiklik, kıskançlık gibi davranışsal sorunlara neden olabilir.

-Bir kedi başka bir evcil hayvan tarafından tehdit edildiğini hissediyorsa; kişisel alan, yatak veya diğer eşyaların eksikliği de kıskançlık davranışını teşvik eder.

kediler neden kıskanır

Kedilerde Kıskançlık Belirtileri

Tipik “kıskançlık” davranışları arasında; tıslama, hırlama ve kedinin kıskandığı nesneye, örneğin onu tutarken cep telefonun gibi bir şeye vurma sayılabilir. Kıskanç kediler, yeni bir bebek veya video oyun kumandası tutarken kişisel alanınıza da girmeye çalışır. Sen onun yerine sevgiline sarılırken, kedin kucağına oturmaya çalışıyor değil mi? Sevimli bıdık!

Kıskanç bir kedi daha agresif olur ve kaşınmaya veya seni ısırmaya başlar. Mobilyaları, perdeleri ve diğer eşyaları çiğnemek veya parçalamak gibi yıkıcı davranışlara da yol açar. Bardak veya dekorasyon gibi tezgah veya masa üzerinde oturan nesneler de devrilebilir veya kırılabilir. Bizden söylemesi…

Bazı durumlarda, kediler dikkat çekmeye çalıştığı zamanlarda kum kabının dışına idrar yapmaya başlayabilir. İdrar işaretleme, kedi sahipleri için en sorunlu ve sinir bozucu davranışlardan biri. Bu sadece kedinizde bir sorun olduğunun bir işareti değil, aynı zamanda kokunun temizlenmesi ve ortadan kaldırılması zor bir durum. Çünkü, güzel temizlenmezse koku bırakmaya devam edecek.

Kediler basitçe duvarlara ve diğer dikey yüzeylere koku bırakır. Diğer kediler ise çömelir ve kum kaplarının dışında idrar birikintileri yapar. Bu, kanepeler veya plastik torbalar gibi rastgele eşyalar veya kıskandıkları eşya olabilir. Bazen hedef, kıskandıkları hayvan veya kişinin düzenli olarak kullandığı bir nesne our. Örneğin, kedin yeni köpeği kıskanıyorsa, köpeğin yatağını işaretler..

kediler neden kıskanır

Kıskançlık Davranış Nasıl Durdurulur

Bir kedide kıskançlığı yönetmek zor olur, ancak istenmeyen davranışları ortadan kaldırmak veya azaltmak için yapabileceğin şeyler var. Endişelenme tabii ki sana yardım edeceğiz. 

1. Tetikleyiciyi Durumları Belirle!

Yapman gereken ilk şey, bu davranışları tam olarak neyin tetiklediğini belirlemek. Kıskançlığın nedenini anladıktan sonra sorunu çözebilirsin. Kendine evinde nelerin değiştiğini bir sor istersen. Belki cevabı sana davranışlarıyla verir. Kim bilir!

-Yeni biri mi taşındı?

-Yakın zamanda eve yeni bir bebek veya evcil hayvan getirdin mi?

-Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmak için daha fazla zaman harcıyor musun?

-Kedinin evdeki favori noktaları işgal altında mı?

2. Kedinle Daha Fazla Zaman Geçir!

Kedindeki kıskançlığı azaltmanın en kolay yolu, onunla daha fazla zaman geçirmek. Ekstra dikkat, genellikle kötü davranışları engeller ve bunu yapmanın birçok yolu var. Bunlar:

-En iyi arkadaşınla oynayabileceğin tüylü değnekler veya keyif alacağı birkaç etkileşimli oyuncak alsan iyi olur.

-Kanepede veya yatakta kedinle kucaklaş ve birkaç dakika boyunca tüm dikkatinizi ona ver.

İyi davranış gösterdiğinde ise kedine ödül maması ver. Bakalım sana yeniden güvenecek mi…

3. Kedine Kişisel Alan Ver!

Birçok kedi kendi kişisel alanını gerçekten sever. Yeni bir aile üyesini tanıştırdıysan, ister insan ister hayvan olsun, yanlışlıkla kedinin yerleşik alanından uzaklaşmış olabilirsin.

Bunu düzeltmek için kedine tekrar kendi yeri diyebileceği bir yer ver. Bu, yeni evcil hayvanın mama kabını başka bir odaya taşımak veya kedine aile tarafından rahatsız edilmeden izleyebileceği yeni bir alan vermek anlamına geliyor. Kedinin en sevdiği oyuncakların yeni gelenler için de mevcut olmadığından emin olmayı unutmasan iyi olur.

Evde yeni biri olduğunda, kişisel eşyalarını kedinin daha önce sahiplendiği yerlerden uzak tutmaya çalış. Bu kişinin, o yerin içinde veya yakınında kediyle etkileşime girmesi de yardımcı olur.

4. Kedine Kabul Etmesini Öğret

Kedinin kıskançlığına konu olan kişiden, evcil hayvandan veya nesneden tamamen kaçınamıyorsan, kedinin değişime uyum sağlamasına yardımcı olmaya çalış. Kedini, örneğin nesnenin veya kişinin yakınındayken ikram ve övgü ödüllendirebilirsin. Mümkün olduğunda kedini değişime dahil etmek de iyi bir fikir.

Örneğin, kedini okşarken veya onunla oynarken yeni bebeği kucağına al. Eşinin kedine ödül vermesini ve yemek zamanında beslemesini sağlasan iyi olur. Ayrıca hane içinde öncelik ve sıralama oluşturmak için kediyi yeni bir evcil hayvandan önce besleyebilirsin.

Umarız verdiğimiz bilgiler senin için yeterli olmuştur ve kedinin kıskanmasını biraz olsun azaltabilirsin. Davranışın dışında bu durum kedin için de stres yaratır. Stres etkenlerini ortadan kaldırıp onu anladığını hissettirmen gerek. Deneyimlerini oldukça merak ediyoruz! Lütfen bizimle paylaş!

Paylaşan heymypet