Kediler Neden İnsanlardan Korkar? Kedilerde Yabancı Fobisi

Kediler neden insanlardan korkar sahi? Belirli bir korku seviyesi oldukça normal. Ancak kedin yabancılara karşı sürekli korkuyla ve düşmanca yaklaşıyorsa orada bir sorun var demek. Bakalım sıkıntısı neymiş…

kedim neden saklanıyor

Sık sık tekrarlıyoruz, her kedinin karakteri birbirinden farklıdır. Bazıları arkadaş canlısı, sevgi dolu ya da ilgi budalasıdır. Bazısı ise neredeyse tam tersi şekilde gergin, utangaç ve korkak davranışlar sergiler. Elbette bu iki uçtan da özellik taşıyan kediler de mevcut. Tüm bunları belirtmemizin sebebi, kediler neden insanlardan korkar sorusunu yanıtlarken karakter özelliklerini gözardı etmemek. Ancak sorunu tamamen karaktere de dayandırmayacağız. Mesela mı? Mesela eksik sosyalleşme ve geçmiş travmalar de kedilerde yabancı fobisini tetikler.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de büyüme koşulları önemli bir rol oynar. Bu noktada çocukken sosyalleşme imkanına sahip olup olmamaları, kedilerin korkak davranışlarına doğrudan etki eder. Örnek olarak bazı kediler, kedi ailesiyle yeterli vakit geçiremez. Ya da büyürken başka kedilerle oynama fırsatına kavuşamaz. Bu kediler büyük ihtimalle çekingen bir yapıya sahip olur. Hayatlarının erken safhasında başka hayvanlarla karşılaşmak, onları sosyal olarak daha özgüvenli yapar. Sorun çözme kabiliyetlerini artar ve böylelikle korkaklıkları azalır. Benzer olarak, doğduktan sonraki ilk birkaç ay içerisinde insanlarla haşır neşir olmamış kediler, insanlara mesafeli yaklaşır.

KEDİLER NEDEN İNSANLARDAN KORKAR: KÖTÜ TECRÜBELER

Kediler bazı insanlardan neden kaçar? Burada devreye biraz da kötü tecrübeler giriyor. Eğer patili dostun ufakken insanlar yüzünden yoğun bir korkuya kapıldıysa, bunu unutmaz. Sonuçta her insan hayvanlara nazik davranmıyor, haberleri biraz izlemek bunu anlamak için yeterli. Bazen de bir ebeveyn olarak sen veya veteriner hekim yanlışlıkla böyle bir etki yaratır. İstemeden de olsa dostunu  ciddi anlamda korkuttuysan, insanlara biraz mesafeli olmasını normal karşılamak gerek.
kediler neden insanlardan korkar
Yok yahu, benim kedim hep evde gözümün önündeydi mi diyorsun? O zaman belki de patili dostun eve gelen ve fazla ses yapan bir ziyaretçiden ürkmüş olabilir. Başka bir örnek verelim. Eğer kedinin fiziksel bir rahatsızlığı varken bir misafirin yanlışlıkla bu acıyı artırdıysa, kedin yine insanlara karşı korkak davranır. Sonuçta bu korku, bir savunma mekanizması olarak çalışır. Eminiz ki hiçbir canlı bu savunma mekanizmasını kendi isteğiyle geliştirmez.

PEKİ ELDEN NE GELİR?

Kedini küçükken herkesle tanıştır, ama sakin bir ortamda ve kontrolü kedine bırakarak. Bu sayede sosyalleşme sıkıntısının kısmen önüne geçebilirsin. Kedin halihazırda korku geliştirdiyse, başka bir yöntem izlemek gerek. Sana şöyle tavsiyelerimiz var:

  • Bir misafir geldiğinde ödül mamaları, kedini sevmek ve ona ilgi göstermek çok faydalı olacak. Aynı zamanda misafiri biraz daha sessiz ve yavaş hareket etmesi konusunda uyar. Bu sayede kedin korkacak bir şey olmadığını anlayacak.
  • Eğer saklanıyorsa, onu yine mamalarla kandırarak dışarı çıkar. Çıktıktan sonra onda güven uyandır ve misafirle iletişim kurmasını sağla. Böylelikle insanlardan korkmak zorunda olmadığını görecek.
  • Evinde uzun süre kalacak misafirler de kedilerin insan korkusuna iyi gelir. Bunun sebebi, kedinin o insana ısınma ve önyargısını kırma fırsatına sahip olması.
  • Nadiren çok misafirdense, sık sık az misafir kedine insan korkusunu yenmesi için iyi bir fırsat sunar. Günlük hayatında tanımadığı insanlarla muhattap olmak, bu korkuya iyi gelir.

Kedine bunları sağlarsan, emin ol rahatlayacak.

Böylelikle kediler neden insanlardan korkar sorusunu da kısmen aydınlattık. Tabi bir de kedilerde genel korku ve anksiyete hali var. Bu daha katmanlı ve büyük sorun teşkil eden konuyu ele alan yazımıza bir göz atmanı mutlaka öneririz.

Paylaşan heymypet