Kediler Neden Eşyaları Yere Atar?

Sahiden, kediler neden eşyaları yere atar? Eminiz ki her kedi ebeveyni bu ilginç durumla en az bir kez karşı karşıya kalmıştır. Biz de tam bu yüzden bu konuyu ele alalım istedik.

kediler neden eşyaları yere atar

Masada duran güzel bir vazon mu var? Ya da su içtiğin bardağı tezgahta mı bıraktın? Anahtarlarını çekmeceliğin üzerine koymuş da olabilirsin. Evde kedi besliyorsan, her halükarda başın dertte. Ya o eşyalar kırılacak, ya da anahtarın kaybolacak geçmiş olsun. Sonra de gelsin veryansınlar: kediler neden eşyaları yere atar ki! Bizim bu konuyu aydınlatacak bir iki fikrimiz var.

İlk olarak, bu konu patili dostlarımızın ilkel dürtüleri ile doğrudan bağlantılı. Kediler ne kadar evcilleşmiş olsa da, avcılık alışkanlıklarını hala sürdürüyorlar. Hatta sürekli oynadıkları oyuncaklar, tam olarak bu ilkel av dürtüsüyle alakalı. Eşyaları yere atarak, onların olası bir av olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar. Bunun yanı sıra kediler, etrafı keşfederken burunları ve patilerini kullanırlar. O yüzden eşyalarını bir anlığına dahi av zannetse, başlarlar onu patilemeye!

Bir de can sıkıntısı var tabi. Patili dostlarımız fiziksel aktivitelere ihtiyaç duyduğu kadar zihinsel aktivitelere de ihtiyaç duyar. “Tuhaflık” olarak adlandırdığımız birçok kedi davranışı da aslında sıkıntı temelli. Bundan dolayı kedinle sık sık vakit geçirmeni ve onunla oyun oynamayı ihmal etme. Eğer edersen, kendi kendine oyun yaratmak için bir bakmışsın eşyalarını yere atıyor!

Bu davranışın şöyle ilginç bir sebebi de var: Kediler onlarla ilgilendiğini fark ederse, ilgin için eşyaları yere atabilir! Sen de kara kara kediler neden eşyaları yere atar diye düşünekalırsın. Bundan dolayı kedin yere bir şey attığında hemen tepki verme. Biraz bekle ve ortalık durulduktan sonra yerdeki nesneyi al. Tabi bir bardak kırıldıysa ona hızlıca müdahale etmen gerekebilir!

kediler neden eşyaları yere atar

KEDİLER NEDEN EŞYALARI YERE ATAR CEPTE, PEKİ BUNU NASIL ÖNLERİZ?

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Hep söylüyoruz, tekrar söyleyelim: bu onlar için doğal bir davranış olduğundan lütfen kedini bu davranışları için azarlama. Onun yerine yapabileceğin şeylere yönel. Yapabileceklerin de aslında yukarıdaki nedenlerle bağlantılı. Mesela patili dostunla sık sık oynama seansları düzenleyebilirsin. Bu seansları en az 20 dakika tutarak yere atma alışkanlığının önüne geçebilirsin. Yine bununla paralel olarak, patili dostunun oyuncaklarını sık sık değiştirmeni öneririz.

Şöyle ilginç bir teklifimiz de var: puzzle yemlikleri hiç duydun mu? Bazı puzzle yemlikler, dostlarımızın avcı içgüdülerine doğrudan hitap eder. Bu sayede “gideremedikleri” avcılık içgüdülerinin sorunlarını puzzle yemliklerle çözebilirsin.

Son olarak, en düz mantık çözüme yönelebilirsin. Yani kedinin yere atacağı eşyalara erişmesine izin vermeyebilirsin. Yine de ne olursa olsun, patileme davranışının önüne tamamen geçemezsin bunu unutma. Elinden gelenin en iyisi, önerilerimizle biraz da olsa bu davranışın önüne geçmek.

Kedilerle ilgili bir başka tuhaflığı daha aydınlatmak ister misin? Hangi tuhaflık mı? Kediler kutuları neden sever mesela? Yanıtı bu yazımızda!

Paylaşan heymypet