Kediler Neden Elektrik Kablolalarını Çiğner?

Kedinin kabloları çiğnemesi seni oldukça endişelendiriyor olmalı. Peki, bu durumu nasıl engelleyeceksin? İşte kedinin elektrik kablolarını çiğnemesini önlemenin yolları…

kediler neden elektrik

 

 

Kedin elektrik kablolarını kemiriyor ise bu büyük bir endişe nedeni. Bu davranışa obsesif kompulsif bozukluk (OKB) veya stres ya da diş sorunu gibi diğer çevresel veya sağlıkla ilgili faktörler neden olur. Nedeni ne olursa olsun, kedilerin elektrik kablolarını çiğnemesi tehlikeli. Neyse ki kediler neden elektrik kablolarını çiğner sorusunun cevabını biliyoruz.

Kedilerin Kabloları Çiğnemesinin Nedenleri

Kedilerin çiğnemek için neden elektrik kablolarını seçtiklerini çevreleyen bir gizem var. Bir teori, kordonun başka bir hayvanın kuyruğuna benzediği. Bu temel kedi içgüdüsü, kediyi kuyruğa benzeyen her şeye saldırmaya zorlar. Ancak bu akıl yürütme, kedinin bağlı bir hayvan olmadığını keşfettikten sonra kabloyu neden çiğnemeye devam edeceğini açıklamaz. Kablo çiğnemenin ek nedenleri arasında şunlar olur:

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Çiğneme ve kemirme davranışını içeren obsesif-kompulsif bozukluklar (OKB) en sık Siyam ve Burmese türü kedilerde gelişir. Bu kedigiller, yenmeyen nesneleri çiğnemek, emmek ve hatta bazen yemek için güçlü bir dürtü geliştirir.

Kablo çiğneme, kedinde gözlemlediğin birincil OKB davranışı olsa da, diğer semptomları da fark etmen mümkün. Bazı kedilerin neden OKB semptomlarının belirli bir kombinasyonunu geliştirdiğine dair bir açıklama yok gibi görünüyor.

  • Özellikle kuyruğu içeren kendini yaralama ve tekrarlayan kuyruk kovalama, OKB’nin ilk belirtileri arasında olur.
  • Bir kedinin kürkünü o kadar şiddetli bir şekilde yalaması ve çiğnemesi ile karakterize edilen aşırı tüylenme de yaygın.
  • Saplantılı bir şekilde kumaşı emme, yalama veya çiğneme, yün emme olarak adlandırılan bir durum. Bu davranış tam olarak anlaşılamıyor ve kedinin annesinden erken ayrılması da dahil olmak üzere birçok neden öne sürülür. Kedinin Siyam türüne benzer eğilimleri varsa, çiğneme genetiğinden etkilenir.
  • Kedi hiperestezisi, OKB’den muzdarip kedileri de etkiler. Bu bozukluğa sahip bir kedi, deride dalgalanma ve kendini yaralama davranışı gibi belirtiler gösterir.

kediler neden elektrikDiş Sorunları

Diş problemlerinden dolayı ağızlarında ağrı olan kediler, rahatsızlığı gidermek için kemirme davranışına girer. Dört yaşından büyük kedilerin %50 ila 90’ı bir tür diş hastalığından muzdarip olur. Kontroller ve temizlikler dahil olmak üzere düzenli veteriner diş bakımı ile bu sorunu proaktif bir şekilde ele almak önemli.

Sıkıntı veya Hareketsiz Yaşam

Kedin daha yaşlıysa, çiğneme davranışına yol açan çeşitli sorunlar oluşması mümkün. Yaşlandıkça, kedilerin osteoartrit geliştirmesi yaygın bir durum. Bu da aktivite düzeylerinde ciddi bir düşüşe neden olur. Bir kedi hareket edemediği zaman can sıkıntısı ve ortaya çıkan stres başka çıkışlar aramasına neden olur.

Tıbbi Konular

Hiipertiroidizm gibi bir kedinin aktivite seviyesini yükselten ve kemirme isteğini artıran metabolik sorunlar oluşur. Bir kan tarama paneli, çiğneme davranışını çözen tedavi edilebilir bir sorunu ortaya çıkarır.

Pika

Pika, besin değeri olmayan aşerme ve çiğneme maddeleri olarak tanımlanır. Bazı örnekler arasında kağıt, kir, saç bağları ve diğer yaygın ev eşyaları yer alır. Demir eksikliği ve yetersiz beslenme kedilerde pikaya neden olur. Sorun çoğunlukla can sıkıntısı, kaygı ve altta yatan davranışla ilgili diğer endişelerle ilişkili.

Stres

Stres, çok çeşitli tuhaf davranışlara yol açar. Bu durumlarda çiğneme kaygıyı gidermeye hizmet eder. Basit olarak ele alınırsa, kedinin duygusal olarak daha iyi hissetmesini sağlar.

Kablo Çiğnemesini Nasıl Durdurursun?

Altta yatan sağlık veya davranış sorunlarının keşfedilip ele alınması gerekir. Kedin uygunsuz çiğneme davranışı gösteriyorsa kedinizi veterinere götür. Bu arada, kedini güvende tutmak için belirli adımlar at.

  • Elektrik kablolarını PVC borulardan geçirerek veya elektrik bandıyla bantlayarak kapat. Kendi başlarına hareket etmelerini engelleyen herhangi bir şey, kedinin onlarla hiç ilgilenmemesine gerçekten yardımcı olur.
  • Kediye karton veya kedi onaylı diş ödülleri gibi çiğneme alternatifleri sun. Veteriner Ağız Sağlığı Konseyi tarafından onaylı ve tartarı önlemeye yardımcı olan ve kedinin uygun bir çiğneme yapmasına yardımcı olacak birkaç tane var.
  • Kedinin diyetine sindirilebilir lif ekle. Bu da bazı kedilerin çiğneme aktivitelerini azaltmalarına ve hatta tamamen durmalarına neden olur. Kedinin mama kasesine eklenen taze kedi yeşillikleri, yeşil fasulye veya marul işe yarar. “Tüy yumağı formülü” ticari diyetlerinden bazıları, aynı zamanda daha fazla lif sağladıkları için de işe yarar.
  • Çiğneme ihtiyacını ortadan kaldırmak için kaygıyı azalt. Stresi azaltmak ve kedini yatıştırmak için sentetik bir pisi yüz feromonu kullanmayı düşün. Aksi takdirde, kedinin kum kabının lekesiz olduğundan ve can sıkıntısını gidermek için yanınızda yeterli oyuncak ve oyun zamanı olduğundan emin ol.

Paylaşan heymypet