Kediler Neden Çöp Karıştırır? Onları Bu Alışkanlıktan Nasıl Vazgeçiririz?

Kedilerin sevimli yaratıklar olduğu tartışmasız, ama bazı garip huyları olduğu da öyle. Mesela pisliğe ve çöplere duydukları tuhaf ilgi en şaşırtıcı davranışlarından biri. Bu garip alışkanlığın arkasında pekala birçok sebep olabilir. Ona yavaşça kanepeye uzanmasını söyle. Evet, şimdi çocukluğuna inelim…

kediler çöp

KEDİM ÇÖP KARIŞTIRIYOR

Kediler çöp karıştırır, peki ama neden? Pek çok farklı sebep çöp ve pisliği kediler için cazip hale getiriyor olabilir. Mesela diyet, bazı sağlık sorunları, stres veya can sıkıntısı… Bazı kedilerin ortada bir sebep yokken toprak yediğine de rastlayabiliriz.

Bu tuhaf davranışın altında yatan sebebi belirleyebilirsen, sen ya da veterineri konuya çözüm de bulabilirsiniz. Sebebi bulamasan da kedini pisliklerle haşır neşir olma alışkanlığından caydırmak için neler yapabileceğine bir bakalım.

KEDİLER NEDEN ÇÖP KARIŞTIRIYOR, YİYOR?

Yavru kediler her zaman uygunsuz şeyler yer. Kirli şeyler, atıklar, plastik veya herhangi bir malzeme olabilir; yavru kediler neden çöp karıştırır, çünkü bu onların yeni dünyalarını keşfetme ve neyin yenilebilir, neyin yenilmez olduğunu anlama yoludur. Yetişkin bir kedi pislik veya yenmemesi gereken bir şeyler yediğinde buna “pika” denir.

Yetişkin bir kedide pika’nın birkaç olası nedeni vardır. Ancak bu tuhaf davranış, tıbbi bir sorunun belirtisi olabileceğinden, bir sonraki veteriner ziyaretinizde bunu veterinerine belirtmen iyi olur. Eğer konu aciliyet kazandıysa ve  başka olağandışı davranışlar fark edersen, sorunu tartışmak için veterineri aramakta gecikme lütfen.

Malum, bir hastalığın erken teşhisi başarılı tedavi için kritiktir.

DİYETE BAĞLI VİTAMİN VE MİNERAL EKSİKLİĞİ

Çöp yiyen yetişkin kediler, yiyeceklerinde besin ve vitamin eksikliğinden muzdarip olabilir. Besleyicilik değeri daha yüksek gıdalar içeren bir diyete geçilmesi gerekebilir. Mama ambalajının etiketini dikkatlice oku, böylece içerdiği besin ve mineralleri öğren ve veterinerinizden bir tavsiye iste. Mamanın AAFCO sertifikasına sahip olması da çok önemli.

Ayrıca ticari kedi mamalarından vazgeçip evde kendi yemeğini yapmaya başlayabilirsin. Kedin için evde yemek yapıyorsan, tam ve dengeli beslediğinden emin olmak için bir veteriner ve beslenme uzmanı tarafından formüle edilmiş bir tarif kullandığına emin ol.  Kediler için zehirli yiyecekleri iyice öğren ve bunları kullanmadığından da emin ol.

Uyguladığınız diyetin dengesini bozabileceğinden, ara ikramlarda aşırıya kaçmaktan kaçın. En ideal kural, kedinin diyetinin % 90’ının dengeli bir kedi maması veya uygun şekilde formüle edilmiş, evde pişirilmiş diyetten gelmesi ve % 10’unun veya daha azının ikramlardan ve diğer yiyeceklerden oluşmasıdır. Yiyecek markasını değiştirirsen, kedinin sindirimini bozmamak için onu yeni mamaya yavaş yavaş alıştırmalısın.

SAĞLIK PROBLEMLERİ

Kedilerde pika, bir dizi sağlık durumu ile ilişkili olabilir. Örneğin, genellikle bağırsak lenfoması veya iltihaplı bağırsak hastalığının yanı sıra anemi, düşük kırmızı kan hücresi veya hemoglobin sayısıyla bağlantılı olabilir. Bazı diyabet türleri veya beyin tümörleri de bu garip alışkanlığa yol açabilir.

OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK

Obsesif kompulsif bozukluk, özellikle semptomlar kedinin ileri yaşlarında, sonradan ortaya çıkarsa daha az olası bir neden sayılabilir. Bununla birlikte, tuhaf şeyler yemenin genetik bir kompulsif bozukluğa işaret etmesi mümkündür. Bu, Siyam ve diğer Asya ırkları dahil olmak üzere belirli ırklarda daha sık meydana gelir.

STRES

Bazen kediler stresli olduklarında garip şekilde hareket eder. Mesela eve yeni bir evcil hayvan veya bebek geldiğinde, bir aile üyesinin vefat ettiğinde ya da evden ayrıldığında, veya yeni bir eve taşınıp yeni ortama adapte olmak zorunda kaldığında strese girebilirler.

Mobilyaları yeniden düzenlemek gibi sıradan ve görünüşte zararsız bir şeyin bile kediyi strese soktuğu izamanlar vardır. Evde sana ne kadar önemsiz gözükürse gözüksün, kediler çöp yeme ya da karıştırma alışkanlığı geliştirmeden önce meydana gelmiş olabilecek değişiklikleri bir düşün.

CAN SIKINTISI

Bu tuhaf alışkanlığın tek suçlusu can sıkıntısı da olabilir. Gün içinde yalnız kalan veya sahipleriyle yeterince etkileşime girmeyen kediler sıkılabilir. Kedinin senle ya da evde yaşayan başka birileriyle daha fazla vakit geçirmeye ihtiyacı olabilir.

kediler çöp

KEDİLER ÇÖP KARIŞTIRMAKTAN NASIL VAZGEÇİRİLİR?

Kedinin çöp yemesini engellemenin birkaç yolu var. Neyin işe yaradığını bulmak için bu yöntemlerden birkaçını aynı anda denemen gerekebilir. Her yöntem senin açınızdan mutlak sabır ve tutarlılık gerektirir.

Evdeki pislik-çöp kaynaklarını ortadan kaldır:

Kedinin dışarı çıkmasına izin veriyorsan mesela, bunun yerine onu içeride tutmayı dene. Ya da çöpü ulaşamayacağı bir yere kaldır.

Ona zenginleştirilmiş, keyifli bir ortam sağla:

Kedini sürekli meşgul edecek ve gerektiğinde stres atmasını sağlayacak bir ortamı olması önemli.  Örneğin, avlanma içgüdüsünü tatmin etmek için kedinle düzenli olarak oyunlar oyna ve sen uzaktayken tek başına  oynayabileceği oyuncaklar sun. Uzun tırmalama direği, kedi ağacı veya yüksek bir tünek ve dışarıyı izlemesi için bir pencere dikkat dağıtıcı süper seçenekler.

Çiğneyebileceği alternatifler sun:

Kedilerin bayıldığı kedi nanesi veya çeşitli oyuncaklar ile dikkatini çöpten uzaklaştır. İlgisini kaybetmemesi için oyuncakları sık sık değiştir.

Bir davranış uzmanına danış:

Bunların hiçbiri işe yaramazsa, kediler neden çöp karıştırır çözemedin mi? O zaman bu davranışı değiştirmeye yardımcı olabilecek bir profesyonel bul.
Evcil hayvanının hasta olduğundan şüpheleniyorsan, derhal veterinerini ara. Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanını inceledikleri, evcil hayvanın sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanın için en iyi tavsiyeleri verebilecekleri için her zaman veterinerine danış.

Paylaşan heymypet