Kediler Neden Çok Miyavlar?

Kediler neden miyavlar? Hangi iletişim problemlerini çözmek için çok yüksek sesle miyavlamaya başlarlar? Kedinizin son ses miyavlamasının altında yatan nedenleri bu yazımızda araştırdık.

kediler miyavlar

Kediler neden miyavlar? Yaşları büyüdükçe kedilerin miyavlama nedenleri değişiklik gösterir.  Yavruyken acıktıklarında, üşüdüklerinde veya korktuklarında anneleriyle miyavlayarak iletişim kurarlar. Ancak yaşlandıkça, birbirleriyle iletişim kurmak için uluma, tıslama ve hırlama gibi diğer sesleri kullanırlar. Miyavlama, sadece insanlarla iletişimleri için kullandıkları bir tekniktir.

Miyavlamanın desibeli türden türe, kediden kediye değişiklik gösterir. Mesela siyam kedileri gibi oryantal ırklar harika “konuşmacılar” olarak bilinir. Bu nedenle miyavlama sesinden hoşlanmayan kişiler bu ırklardan uzak durmalıdır.

Bazı kediler sadece kendi seslerini duymayı severler. Şarkı söyler gibi kendilerini dinlemek için bağırırlar. Bazıları ise ebeveynleriyle sohbet etmeye bayılır. Kediniz istediğinden biraz daha fazla konuşuyorsa, önce sebebini bulmaya çalış. Sebebini öğrendikten sonra onu ortadan kaldırarak  kedinin daha az miyavlamasını sağlamaya çalışabilirsin.

Kedilerin neden çok miyavladığını öğrenmeden önce varsayımlar üzerinden giderek hızlı bir çözüm önerisinde bulunabiliriz!

Kediniz muhtemelen size bir şey söylemeye çalışıyor! Karnı acıktı, belki de kumu kirlendi… Ona kulak verin. Patili dostunuzun ihtiyacı olan her şey semtinizin güvenilir pet shop’larından GetirÇarşı ile 30-45 dakikada kapınıza gelsin!

Şimdi GetirÇarşı’dan sipariş ver!

Kedim Neden Çok Miyavlıyor?

Kedilerin miyavlamaların altında derdini anlatma ya da dikkat çekme gibi sayısız sebep yatabilir. Bu sebepleri birlikte inceleyelim.

Hastalık

Hastalık miyavlamanın altında yatan nedenlerden biri olabilir. Pek çok hastalık, kedinin açlık, susuzluk veya ağrı hissetmesine neden olabilir. Bu durumlar da aşırı miyavlamaya yol açabilir. Kediler ayrıca aşırı aktif tiroid veya böbrek hastalığı geliştirebilir ve bunların her ikisi de çok miyavlamaya sebep olabilir.

Dikkat Çekme

Bazı insanların düşündüğünün aksine, kediler yalnız kalmayı pek sevmezler. Kediler genellikle oyun başlatmak, kendilerini sevdirmek veya senle sohbet etmek için miyavlarlar. Dikkat çekmek için miyavlamalarını azaltmak istiyorsan, her miyavladığında yanıt vermeyi bırakmalısın. Sadece sessiz sedasız olduğu zaman ilgilenmeyi dene. Tekrar miyavlamaya başlarlarsa, ona bak ve uzaklaş. Ama tabii onu görmezden gelmeni asla önermeyiz. Onlarla her gün kaliteli zaman geçirmen, oyunlar oynaman, tüylerini taraman ve sohbet etmen önemli. Enerjisini atıp yorulursa miyavlamaları da kesecektir.

Yemek İsteme

Bazı kediler, birileri mutfağa girer girmez miyavlar. Ve birçok kedi, acıkmaya başladığında çok daha fazla ses çıkarır. Sorun buysa, onu miyavladığında beslemeyi bırak. Mamasını vermek için sessizleşene kadar bekle ve miyavlarken onlara mama verme. Bu işe yaramazsa, belirli zamanlarda açılan otomatik bir besleyici edinebilirsin.

Selamlama

Birçok kedi, insanlar eve geldiğinde veya onlarla yeni tanıştıklarında miyavlar. Bu, kırılması zor bir alışkanlıktır. Ancak bunu seni görmekten mutlu olduğunun bir ifadesi olarak değerlendir. Sonuçta yalnız yaşıyorlar. Patili dostun günde çok fazla saatini yalnız geçiriyorsa, onun hayatını zenginleştirmek için bir evcil hayvan bakıcısı tutmayı düşünebilirsin. Pencerenin dışına izleyebileceği bir kuş yemliği koyabilirsin.

Stres

Stres yaşayan kediler genellikle daha gürültücü hale gelir. Yeni bir evcil hayvan, yeni ev, ev taşınma veya köklü bir değişiklik, bir hastalık ya da sevilen birinin kaybı, kedini bir konuşmacıya dönüştürebilir. Evcil hayvanını neyin strese soktuğunu keşfetmeye çalış ve değişime uyum sağlamasına yardımcı ol. Bu mümkün değilse, onu sakinleştirmeye yardımcı olması için ona ekstra ilgi gösterebilirsin.

kediler miyavlar

Yaşlanma

Kediler, tıpkı insanlar gibi, yaşlandıkça bir tür zihinsel karışıklık veya bilişsel işlev bozukluğu yaşayabilir. Yönleri şaşırır ve özellikle geceleri görünürde bir sebep olmaksızın genellikle ağlarlar. Oryantasyon becerisini kaybettiğine tanık olabilirsin. Veteriner bunun için en gerekli adımları atacaktır.

Çiftleşme İsteği

Kedin kısırlaştırılmamışsa, çok daha fazla miyavlayacak demektir. Dişiler de erkekler de kızıştıkları zaman karşı cinsiyetteki bir kedinin kokusunu aldıkları zaman miyavlamaya başlarlar. Özellikle ilkbahar aylarında bu sorun katlanılmaz seviyelere çıkabilir.

Ne Yapmamalı

Önce sorunu tespit edip gereken önlemleri almak lazım. Sorun olmadığından emin olmadan onu kesinlikle görmezden gelme. Bazen kediler tuvaletleri kirli olduğunda ya da suları bittiğinde miyavlarlar. Böyle zamanlarda onların ihtiyaçlarını gidermek önemlidir. Rahatlıkla görmezden gelebileceğin bir şey mi, yoksa hemen düzeltilmesi gereken bir sorun mu olduğunu belirlemek için miyavladığı zaman onları kontrol et.

Onu miyavladığı zaman kesinlikle cezalandırma. Kedilere vurmak, bağırmak ve su püskürtmek, kısa vadede miyavlayan bir kediyi susturmak için nadiren işe yarar. Ancak tüm bu eylemler kedinin sana güvenmemesine ve hatta senden hoşlanmamasına neden olur.
Pes etmemeni öneririz. Kedin miyavlayarak istediğini elde etmeye alıştıysa, çalışmayı bıraktığında daha fazla ve daha yüksek sesle miyavlayacaktır. Başka bir deyişle, muhtemelen iyileşmeden önce daha da kötüleşecek. Sessiz olduğunda ödüllendirmeye, sebepsiz yere miyavladığında ise  görmezden gelmeye devam et. Sonunda anlayacaktır.

Paylaşan heymypet