Kediler Ne Sıklıkta Veterinere Gitmeli?

Kedilerimizin hastalıklarını erken teşhis edebilmemiz veya sağlıklarını kontrol altında tutmamız için düzenli aralıklarla veterinere gitmeleri gerekir. Peki, bu düzenli aralıktan kastımız ne? Kediler ne sıklıkta veterinere gitmeli?

veterinere gitmeli

 

 

Kediler, evlerimizde bizlerle hayatlarını paylaşan popüler evcil hayvanlardan biri. Ancak köpek sahiplerinin yaklaşık yüzde 83’ü tek bir yılda köpeğini veterinere götürürken, kedi sahiplerinin sadece yüzde 54’ü aynı yıl kedisini veterinere götürüyor. Kedilerin sık sık veteriner bakımına ihtiyacı var mı? Kediler ne sıklıkla veterinere gitmeli?

Yavru Kediler Ne Sıklıkta Veterinere Gitmeli?

Hala annelerinden emen yavru kediler, annelerinin sütündeki bulaşıcı ajanlara karşı antikorlar kazanır. Yavru kedi anne sütünden kesildiği zaman enfeksiyonla savaşmak için gerekli olan bu antikorları artık alamaz. Sütten kesme işlemi yaklaşık 4 haftalıkken başlar. Yavru kedi yaklaşık 10 haftalıkken tamamen sütten kesilene kadar devam eder. Bu nedenle çoğu veteriner, yavru kedilerin ilk aşı turlarına yaklaşık 6 haftalıkken başlamalarını tavsiye eder.

Yavru kedilere 3-4 tur FVRCP (Feline Viral Rhinotracheitis Calicivirus Panleukopenia, bazen kedi hastalığı da denir), 2 tur FeLV aşısı (kedi lösemi virüsü) ve bir kuduz aşısı yapılması önerilir. Bu üç aşı veterinerler tarafından üç genel aşı olarak bilinir.

Kuduz aşıları, genellikle tüm evcil kediler için bir gereklilik olarak yerel sağlık departmanları tarafından zorunlu. İnsanları ve hayvanları bu ölümcül ve tedavi edilemez hastalıktan korumada kritik öneme sahip. Kediler sıklıkla kuduz bulaşmasına karışırlar. Ne yazık ki kuduzun bir numaralı taşıyıcıları evcil hayvanlar.

FeLV için aşılanan yavru kedilerin, yavru yetişkinliğe eriştiğinde aşı asla verilmese bile, daha sonraki yaşamlarında maruz kalmaları durumunda virüse yenik düşmeme şanslarının daha yüksek olacağına inanılıyor.

FVRCP aşısı, bir kediyi çeşitli viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından korur. Ayrıca, kedi viral rinotrakitinin neden olduğu bir hastalık olan feline herpesvirus tip 1 olan kediler için de önerilir. Çünkü aşı, kedinin herpes semptomlarının alevlenmelerini minimumda tutmaya yardımcı olur.

Belirtildiği gibi, bunlar yaklaşık 6 haftalıkken başlaması gereken aşılar (en geç 8 hafta). Her aşı güçlendirici 3 ila 4 hafta arayla verilmesi iyi olur. Yavru kediler yaklaşık 12-16 haftalıkken kuduz aşısı olmasında bir sakınca yok. Yavru kedin aşılarını tamamladıktan sonra, kısırlaştırılacak yaşa gelene kadar veya bir yaşına gelip aşılarının zamanı gelene kadar veteriner tarafından görülmesi gerekmez.

veterinere gitmeli

Genç Yetişkin Kediler Ne Sıklıkta Veterinere Gitmeli?

Genç yetişkin kediler 1 ila 6 yaş arasında olur. Bu kedilerin genellikle yılda en az bir kez veterineri görmesi gerekir. 1 yaşındaki kedin veterinerden genel bir muayenenin yanı sıra aşı güçlendiricilerini alır.

Kedinin o yıl aşı olma zamanı gelmemiş olsa bile yıllık veteriner ziyaretleri yapması gerektiğini unutma. Bu, kedinin fizik muayene ve herhangi bir temel teşhis (kan tahlili, idrar tahlili vb.) ile uygun şekilde değerlendirilmesini sağlamak için. Temel laboratuvar çalışması, kedinin veterinerine, kedin hastalanırsa onun için neyin “normal” olduğuna dair bir bilgi verir.

Yıllık veteriner ziyaretleri de geçerli bir doktor-hasta-müşteri ilişkisinin devam etmesini sağlamak için. Bu, özellikle kedin reçeteli ilaç veya reçeteli mama kullanıyorsa gerekli. Böylece veterineri yasal olarak sürekli bakım sağlamaya devam eder.

Olgun Yetişkin Kediler Ne Sıklıkta Veterinere Gitmeli?

Olgun yetişkin kediler, 7 ila 10 yaş arası kediler olarak tanımlanır. Bu kedilerin yine de en az yılda bir veterinere görünmesi gerekir. Ancak bazı veteriner hekimler yılda iki kez muayene öneriyor. Kediler yaşlandıkça, yaşa bağlı hastalıkları ve hastalık süreçlerini erken yakalamaya çalışmak için veterineri tarafından uygun şekilde değerlendirilmelerini sağlamak önemli. 

Kediler yırtıcı hayvanlar olmakla birlikte aynı zamanda birer av türü. Bu nedenle, kediler genellikle hastalıkları gizler. Yani evde hiçbir klinik belirti göstermezler. Kan tahlili ve idrar tahlili gibi teşhisler, kalp hastalığı, hipertiroidizm, böbrek hastalığı, diyabet ve yaşlanan kedilerde yaygın olan diğer hastalık süreçlerinin taranmasına yardımcı olur.

Yaşlı Kediler Ne Sıklıkla Veterinere Gitmeli?

Yaşlı kediler, 10 yaş ve üstü herhangi bir kedi demek oluyor. Bu yaşam aşamasında, çoğu veteriner 6 ayda bir muayene önerir. Bu sadece herhangi bir hastalığı erken yakalamaya çalışmak için değil, aynı zamanda bir hastalık teşhisi konmuş olabilecek bir kediyi yakından izlemek için uygulanır.

Kediler, özellikle ev kedileri, yaralanma veya kediler arasında bulaşıcı olan hastalıklara yakalanma açısından daha az risk altında olur. Yine de bu, düzenli veteriner ziyaretleri yapmamaları gerektiği anlamına gelmez. Veterineri, kedinin mutlu ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, kedinin yatkın olabileceği yaşa bağlı hastalıklarla ilgili sorularınızı da yanıtlarlar.

Paylaşan heymypet