Kediler Konuştuklarımızı Dinliyor Mu?

Kedilerimize gün içerisinde mütemadiyen bir şeyler anlatan ebeveynlerimiz olduğunu biliyoruz. Çünkü bizler de öyleyiz! Peki, çok da umurlarında olmadığını düşünsek de, kediler konuştuklarımızı dinliyor mu?

kediler konuştuklarımızı

 

 

Kedi severler tarafından bile kediler, köpek dostlarımıza kıyasla genellikle umursamaz veya titiz olarak tasvir edilir. Kediler konuştuklarımızı dinlemez ve sevgimize canı isterse karşılık verir gibi bir algı var hatta. Hemen hemen tüm köpekler, eve döndüklerinde köpek ebeveynlerini selamlamak için kapıya koşar. Bu onların ne kadar mutlu olduklarını bilmeni sağlayan bir davranış. Mutlulukla sallanan bir kuyruklarına bir baksana! Kedilerde durum nasıl? 

Karşılaştırıldığı zaman, kedinin sana sevgisini belli etme şeklinin değişmiş olması mümkün. Peki bu algının ne kadarı tamamen kedilerin doğal vücut diline dayanıyor? Kedin de her kelimeni dinlemekten köpeğiniz kadar mutlu. sadece kedilerde bunu göstermenin farklı bir yolu var.

kediler konuştuklarımızıKediler Sevdikleri Kişileri Dinliyor

Animal Cognition’da yayınlanan bir çalışma, kedinin söylediklerini dinlediğine dair kanıtlar buluyor. Sadece dikkat etmekle kalmıyorlar, muhtemelen dinliyorlar çünkü bu senin sesin. Yani bu hayatta en sevdiği kişinin! 

Araştırmaya göre kediler sahiplerinin başkalarıyla olan konuşmalarından pek etkilenmiyor. Ancak, sahipleri tiz bir ses çıkardığı zaman pür dikkat kesiliyor. Tiz olarak çıkan sese daha çok tepki veriyor. Aynı sesi yabancı birinin çıkarmasını istemişler ve kedinin umurunda olmamış. 

Ancak bir kedinin doğal tepkilerini okumak bir köpeğinkinden daha zor. Uzmanlar, tepkileri çok ince gösterdiğini, sadece kulak kıpırdatmanın bile bir tepki olduğunu söylüyor. Diğer tepki ifadeleri; kafayı konuşmacıya doğru çevirmek veya o an yaptığı şeye ara verip bakmak…

Çalışma, kedilerimizin umursamaz olmadığını, sadece kedi olduklarını gösteren önemli bir hatırlatma. Çoğu kedi davranışı genellikle agresif veya dikkatsiz olarak yanlış yorumlanır. Ancak bir kedi için bu davranışlar rahatsız edici olmaktan uzak. Göz açıp kapayıncaya kadar ince olabilen kedi beden dili tam anlamıyla öğrenmen zaman alacak. Kedini gerçekten tanımak istiyorsan, beden dilini su gibi okuman gerek. 

Paylaşan heymypet