Kediler Kendilerine Uzak Davranan Kişileri Seviyor!

Kabul edelim ki, kediler onlara ne kadar ilgi göstersek de ortamda bulunan onlara soğuk davranan kişiyi seçer. Gider ve o kişiye sürtünüp sevgi dilenir…Yeni araştırma da bu konuya değiniyor. Artık kediler kendilerine uzak davranan kişileri neden seviyor birlikte çözeceğiz!

Kediler Kendilerine

Çoğu kedi her zaman sevilmeyi tercih eder. Ancak bazıları var ki, onlara en uzak davranan kişiyi daha çok seviyor. Eğer bir kedi aşığıysan senin değil de yanındaki kişileri seçtiğine şahit olmuşsundur. İşte bu konuyu açığa kavuşturuyoruz. Kediler neden kendilerine uzak davranan kişileri seviyor? Yeni bir araştırma, kedilerin kendilerinden hoşlanmayan kişilere daha eğilimli olduğunu açıklıyor.

Kedi ve İnsan Etkileşimlerini İncelemek

 Nottingham Üniversitesi’ndeki kedi davranışı bilim insanları, 120 gönüllüye kedigillerle olan tutumları ve deneyimleri gibi faktörler hakkında sorular sordu. Ardından, gönüllülerin tanımadıkları kedigillerle olan etkileşimlerini gözlemledi. Ayrıca hayvanların vücut dilini ve tepkilerini de değerlendirdiler.

Genel olarak, araştırmacılar en deneyimli kedi anne ve babalarının bile kürklü bebeklerinin biraz fazla yaygara koparma eğiliminde olduklarını buldu. Kendilerini kedicikler konusunda daha “bilgili ve deneyimli” olarak değerlendiren kişilerin, kedi arkadaşlarını erteleyecek şekilde davranma olasılığı daha yüksekti. Aynı şey, birden fazla kediyle yaşayan veya uzun yıllar kedilerle yaşayan insanlar için de geçerliydi.

Kediler Kendilerine

Kediler Neleri Seviyor ve Nelerden Nefret Ediyor 

Önceki çalışmalar, kedigillerin kulak dipleri, yanaklar veya çene altı gibi belirli bölgelere dokunulmasını tercih ettiğini gösteriyor. Kediler, insanların vücut dillerine ve tepkilerine dikkat etmelerini de takdir eder. Son çalışma bu sonuçları doğruladı. Ayrıca birçok “kedi insanının” kedigillere ihtiyaç duydukları alanı ve özgürlüğü sunmakta başarısız olduğunu da tespit etti.

İnsanlar kedilerle ilgili ne kadar deneyimlilerse, kedilerin dillerinden anlamakta biraz daha başarılı oluyorlar. Ayrıca, kedilerin pek hoşlanmadığı karın veya kuyruk tabanı gibi alanlara dokunma olasılıkları azalıyor. Ek olarak, dışa dönükler, kedigillerin kendilerine gelmesine izin vermek yerine kedilerle etkileşim başlatma eğiliminde oluyorlar.

Genel olarak, hayvanlar kendilerine en az dokunuşla “pasif” ilgi gösteren insanları tercih ediyor. Ayrıca kuyruk veya mide yerine kulaklarının dibine veya çene altına okşayan kişileri seviyorlar.

Evcil hayvanına sonsuz sarılmak isteyip de sarılamamak zor bir durum. Ancak kediler söz konusu olduğu zaman bazen mesafe kalbi daha da büyütür.

Paylaşan heymypet