Kediler Karanlıkta Parlıyor!

Kediler karanlık olmasa da ışıl ışıl parlamıyor mu? Öyle güzeller ki! Ancak bu yazımızda bahsettiğimiz başka bir şey, haha! Kediler karanlıkta parlıyor derken ne demek istiyoruz? Ee birlikte öğreneceğiz!

kediler karanlıkta

Şaşıracağın bir şey söyleyelim! Kedin senden gizli partilemeyi seven bir yaramaz! Haha! Son derece ilginç bir şekilde, son araştırmalara göre kedilerin karanlıkta parladığı öne sürülüyor. Nasıl yani? Kediler karanlıkta parlıyor mu?

Karanlıkta Nasıl Parlıyorlar?

Bu keşif, Avustralyalı bilim insanlarının bir müze memeli koleksiyonunu incelemesi sonucu ortaya çıktı. Uzmanlar, koleksiyonu ultraviyole (UV) ışık altında incelediler ve kediler dahil 125 memelinin fosforlu özelliklere sahip olduğunu buldular.

Fosfor; kemikler, dişler ve tırnaklar gibi vücut yapılarına gömülmüş durumda bulunuyor ve bu özelliği kedilere karanlıkta parlama yeteneği kazandırıyor. Araştırmacılar, gece aktif olan 54 hayvan ve gündüzleri aktif olan 71 hayvan içeren büyük bir memeli koleksiyonunu incelediler. Sonuç olarak, fosforlu bileşenlerin tüyler dışında kedilerin vücutlarının hemen hemen her yerinde bulunduğunu keşfetti. Vay be!

kediler karanlıkta

UV ışık altında incelendiği zaman, bu özellik kedilerin kırmızı, sarı, yeşil, pembe ve mavi gibi renklerde parladığını gösterdi. Kemik, diş ve tırnaklarda bulunan floresan maddelerin yüzeydeki kimyasalları absorbe etmesi sonucu ortaya çıkan bu parlama, daha uzun ve daha düşük enerjili dalga boylarında ışık yayıyor.

Kedilerin araştırma yapılanları arasında çoğunun tüyleri beyaz veya açık renkliydi. Bu nedenle, Pers, Siyam ve diğer cinslerin UV ışık altında karanlıkta parlaması daha olası. Aslında bu, oldukça normal, hatta son derece harika bir özellik. Ayrıca, kedilerin bıyıkları ve dişleri gibi diğer bölgeleri de UV ışık altında parlama yeteneğine sahip. Onlar resmen ışıldıyor yahu!

Sadece Kediler Mi Parlıyor?

Kedilere ek olarak, yeni araştırma ile başka memelilere de inceleme yapılıyor. Bunlar; yarasalar, ornitoscalar, koalalar, kutup ayıları, zebralar, yunuslar ve hatta insanlar…

Sonuç olarak, kedilerin gizemli ve büyüleyici dünyası daha da derinleşiyor. Kedinin karanlıkta parlayan bu özelliği, onları daha da çekici ve sıradışı kılıyor. Kim bilir, belki de bu bilgiyi paylaşarak bir sonraki partiye kedi dostlarınızı davet edebilirsiniz! Ne de olsa parlamak denilince ondan iyisi yok, haha!

Paylaşan heymypet