Kediler insanlardan Neden Korkar?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi kedilerin de kişilikleri birbirinden farklı. Bazı tüylü dostlarımız diğerleriyle kıyaslarsak daha sosyal, oyuncu, gergin veya utangaç olabiliyor. Hatta bazıları insanlardan bile korkuyor. Peki ama kediler insanlardan neden korkar ki?

kediler insanlardan

Her gün eve gidiyor olsan da bazen kedin için davetsiz misafir olabilirsin. Tabii insanlardan korkuyorsa. Stres altında olan kedin sen eve girer girmez saklanıyor mu? Kıyamayız ki! Neyse ki ‘kediler insanlardan neden korkar’ sorunu kedinin üstesinden gelemeyeceği bir şey değil. 

Kedi Sosyalleşmesi ve Kişilikleri

İnsanlar gibi, kediler de belirli kişilikleriyle doğar. Ancak minik dostlarımızın içinde büyüdükleri çevre, özellikle iyi değilse, belirli karakter özelliklerini ortaya çıkarır. 

Bir kedi yavrusu olarak sosyalleşme; bir kedinin kişiliğini ve sergilediği davranışları geliştirmede en önemli belirleyici faktörlerden biri. Örneğin; biberonla beslenen, yalnızca bir insan tarafından bakılan ve diğer kedilerle hiçbir zaman karşılaşmayan kedi yavruları bunun farkında olmaz. Diğer kedi dostlarına nasıl davranması gerektiğini bilmez. Bu nedenle yaşamları boyunca diğer kedilerle etkileşimde sorun yaşar. Ancak bunun tam tersi bir deneyime sahip olan ve yaşamlarının ilk birkaç ayında insanlar tarafından asla ele alınmayan yavru kedilerin insanlarla etkileşim yaşarken de sorunları olur.

Kedilerin İnsanlardan Korkmasının Nedenleri

İnsanlardan korkma; genellikle dışarıda yaşayan ve insanlara çok az ya da hiç maruz kalmayan vahşi kedilerde görülür. Bir kedi doğal olarak daha baskın karakterdeyse, insan etkileşiminin olmaması, o kedinin insanlara karşı saldırgan olmasını sağlayabilir. Bir kedi doğal olarak daha sakinse, insanlardan korkar ve çevrelerinde büyümediyse onlardan kaçar.

İnsanlara maruz kalmamış veya uygun şekilde sosyalleşmemiş olmanın yanı sıra, kediler başka nedenlerle insanlardan korkabilir. Bazen kediler, bir insanla kötü bir deneyim yaşadıkları için korkarlar. Ne yazık ki, tüm insanlar hayvanlara karşı nazik değil ve bazıları kasıtlı olarak bir kediye zarar verebiliyor. Bu da genellikle kedilerin insanlardan korkmasıyla sonuçlanır. 

Veterinerlik yapan insanlar, rutin bir muayene sırasında bir kediyi istemeden korkutabilir veya strese sokabilir. Bu da bir kedinin insanlardan korkmasına neden olur. Kedilerin insanlardan korkmasının en yaygın nedenleri genel olarak insanlarla ilgili kötü deneyimler veya insanlarla temas eksikliğidir.

Birden fazla tatsız olay, bir kedinin kendi evinde bile insanlardan korkmasına neden olur. Artritli veya yaralı bir kedi, durumdan habersiz bir ziyaretçi tarafından alındığında da korkar. Bu insan korkusu, bir kedinin ne yazık ki geliştirebileceği bir savunma mekanizması. Kedi, bu mekanizma sayesinde kendini gelecekteki zararlardan korumak ister. 

kediler insanlardan neden korkarZiyaretçi Korkusunu Önlemek

Kedini daha yavruyken diğer insanlara ve kedilerle etkileşim halinde tut. Bu etkileşim, genellikle sosyalleşme olarak bilinir. Kedine farklı canlılardan korkacak bir şey olmadığını, bunun yerine normal bir yaşamın parçası olduğunu öğretmen gerek. Mümkünse, yavru kedini tüm insanlarla etkileşim halinde tut. Çocuklar, yaşlılar, sakallı erkekler, çok parfüm kullanan kadınlar, farklı ten rengine sahip insanlar ve diğer insanların hepsi farklı kokar ve farklı görünürler. Eğer insanlardaki bu varyasyonlara alışkın değilse kedin ister istemez irkilir.

Kedinin Ziyaretçi Korkusunu Yenmesi

Muhtemelen yavaş bir süreç olacak ancak korkak bir kediye artık ziyaretçilerden korkmamayı öğretebilirsin. Ziyaretçi korkusunu önlemeye yardımcı olmak için kullanılan tekniklerin çoğu, bir kedide önceden var olan bir korkunun üstesinden gelmek için yararlıdır. Bunlar neler mi? 

-İkramlar, sözlü övgü ve okşama gibi takviyeler ile ziyaretçilerin sessiz ve yavaş hareket ederse kedin korkacak bir şey olmadığını görecektir. 

-Kedini zorlamak yerine saklandığı yerden çıkmasına izin vermek daha doğru olur.

-Kedinin bir misafir tarafından strese girdiğini hissettiğinde inzivaya çekilebileceği güvenli ve özel bir alanı olmalı. Misafirinin o alana girmemesi gerektiğini de söylemeyi unutma.

-Uzun süre kalan misafirler, kedinin onlara alışması için daha fazla zamana sahip olacağından, kedinin onlara ısınması için daha büyük bir şansı olur. Bir gün misafirinle kedini yan yana uyurken bile bulabilirsin.

Yalnızca tatillerde değil de sık sık misafir ağırlarsan, kedin eve gelip giden kişilerin kendisi için bir tehdit oluşturmadığını daha iyi anlar. Duruma alışması gerek yani. Kedilerin kişilikleri her birinde farklılık gösterir. Bazıları dışa dönük, baskın, sevimli veya dikkat çekiciyken, diğerleri gergin, utangaç ve hatta bazen insanlardan korkar. İnsanlardan korkan kediler için evlerine her gün gelen misafirler aşırı strese neden olur. Neyse ki minik dostumuzun kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir şey.

Senin kedin insanlardan korkuyor mu? Peki alışması için nasıl bir yol izledin? Lütfen deneyimlerini bizlerle paylaş. Verdiğin bilgilerin başka ebeveynlerin de hayatlarına yardım edeceğini unutma! Kedinin mutlu olacağı huzurlu bir yuvayı sağlamak için bu yazıyı okuduğuna çok mutluyuz!

Paylaşan heymypet