Kediler İnsan Yüzlerini Nasıl Görür?

Kediler insan yüzlerini nasıl görüyorlar? Kedilerin insan yüzlerini nasıl algıladığı büyük bir merak konusu. Biz de bu konuyu aydınlatalım istedik.

kediler insan yüzlerini

Hiç kedinin gözlerinin içine bakıp sana baktığında ne gördüğünü merak ettin mi? Kediler insan yüzlerini çoğu insanın kendilerini gördüğünden çok daha farklı görür. Görüşleri benzersiz bir şekilde kedigil tarzındadır ve bunu anlamak, onu biraz daha iyi anlamana yardımcı olabilir.

KEDİLER RENKLİ GÖREBİLİR Mİ?

Teknik olarak kediler renkli görebilirler, ancak muhtemelen bizi ve diğer her şeyi bizden çok farklı bir ışıkta görüyorlar. Kedilerin kırmızı ışığa tepki veren çok az konisi vardır, bu nedenle dünyayı sadece mavi, gri ve sarı görürler. Kediler için kırmızılar ve yeşiller birbirinden ayırt edilemez, bu nedenle parlak kızıl saçların varsa, muhtemelen kedin bunun farkında değildir.

Bununla birlikte yeni araştırmalar, kedilerin insanların göremediği bazı renkleri görebileceğini öne sürüyor. Londra’daki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, kedilerin ve diğer bazı memelilerin ultraviyole ucundaki renkleri görebildiğini buldu. Bu renkler insanların genellikle yalnızca siyah bir ışık altında görebildiği renkler. Dünyamızda kuşlar ve çiçekler gibi ultraviyole renge sahip birçok şey var. Demek ki bir kedinin gördüğü dünya inanılmaz derecede canlı olabilir!

Eğer kedinden çok uzakta duruyorsan seni bulanık görüyor olabilir. İnsan gözleri farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanmak için lenslerinin şeklini değiştirmelerine izin veren kaslara sahiptir. Ancak kedilerin gözleri bu kaslardan yoksundur. Bu nedenle ancak 15 – 50 cm arasındaki şeylere odaklanabilirler.

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

 

Başka bir deyişle, kediler renk körüdür, miyoptur ve muhtemelen dünyayı siyah bir ışıkla aydınlatılmış gibi görürler.

KEDİLER BİZİ BAŞKA BİR TÜR OLARAK MI ALGILARLAR?

Bir kedi sana sürtündüğünde ve kuyruğunu kaldırdığında, diğer kedileri selamladığı gibi seni de selamlıyor demektir.

Bristol Üniversitesi’nden kedi davranışı araştırmacısı John Bradshaw, kedilerin muhtemelen bizi sakar canlılar olarak gördüğünü söylüyor. Ki çoğumuz kedi standartlarına göre öyleyiz.

Bizi aile olarak da görüyor olabilirler. Bir kedi seni patileriyle yoğurduğunda, sana bir kedi yavrusunun annesine davrandığı gibi davranıyordur. Yoğurma, bir yavru kedinin süt isteme şeklidir.

KEDİLER İNSAN YÜZLERİNİ BİZİM GÖRDÜĞÜMÜZ GİBİ “BENZERSİZ” OLARAK MI GÖRÜR?

Kediler ya insan yüzlerini ayırt edemiyorlar, ya da neye benzediğimizi umursamıyorlar. 2005 yılında, Dallas’taki Texas Üniversitesi’nden ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, kedi ve köpeklerin nesne ve örüntü ayırt etme konusunda eğitildikleri bir test oluşturdular. Ödüle ulaşmak için iki görüntü arasında seçim yapmalarını istediler. Kendi bakıcılarının ve bir yabancının yüzünün resimleri gösterildiğinde, bakıcılarının yüzünü zamanın yaklaşık yarısında tanıdı.

Aynı çalışmada, kedilere tanıdık bir kedinin ve yabancı bir kedinin yüz görüntülerini gösterildiler. Kedilerin % 90,7’si tanıdık kedinin yüzünü seçti. Kedilerin % 85,8’i tanımadıkları bir dış mekan yerine tanıdık bir dış mekan ortamının görüntüsünü seçti. Açıkçası, kedilerin görsel hafızaları oldukça iyi. İnsan yüzlerinin söz konusu olduğu durumlar hariç.

Kediler yüz tanıma yerine kokumuz veya sesimizin sesi gibi diğer ipuçlarını bizi tanımlamak için kullanabilirler. Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, kedilerin sahiplerinin seslerini tanıdığını buldu. 2013’te bilim adamları, sahipleri ve tamamen yabancılar tarafından seslendirilen kedilerin isimlerinin kayıtlarını çaldılar; Kediler, sahiplerinin seslerine en güçlü tepkiyi verdi.

Paylaşan heymypet