Kediler İlgi İhtiyaçlarını Nasıl İfade Eder?

Kedilerle ilgili bir çok yanlış klişe var: Kediler sosyal canlılar değil, kediler nankör, ilgiden hoşlanmazlar ve daha niceleri… Fakat bunların hemen hepsi yanlış! Her canlı gibi kediler de ilgiye ihtiyaç duyarlar. Hatta bu ihtiyaçlarını sık sık dile getirirler, eğer onları yeteri kadar tanırsan bunu sen de gözlemleyebilirsin!

Kediler ilgi ihtiyaçlarını nasıl ifade eder

Hiç çok miyavlayan bir kedi gördün mü? Uzun uzun ve sesli miyavlamalardan bahsediyoruz. Eğer yanıtın evet ise, bu ilgi ihtiyacını dillendiren bir kedi gördün anlamına geliyor. Halbuki sen bu durumu tamamen farklı yorumlamış olabilirsin. Tam da bu yüzden kediler ilgi ihtiyaçlarını nasıl ifade eder iyi öğrenmemiz gerek. Hadi başlayalım.

GECE MİYAVLAMASI

Gece miyavlamasının birçok sebebi olabilir. Fakat patili dostumuzda bilişsel bir bozukluk yoksa gece miyavlaması genellikle ilgi ihtiyacına işaret eder. Tabi ki kedinin fiziksel bir sorunu olmadığından emin olduktan sonra. Çünkü eğer kedin fiziksel bir acı içindeyse, mutlaka geceleri uzun uzun miyavlayacak. O yüzden şöyle bir soru işareti koyarak gece miyavlamasını ilgi isteği olarak değerlendirebilirsin.

KOLUNA VEYA BACAĞINA ATILAN PATİLER

Kedin sen koltukta otururken durduk yere gelip sana pati atıyor mu? Ya da yürürken bacaklarına dolanıp sana engel mi oluyor? İşte ilgi ihtiyacına dair önemli işaretler! Kedinle oyunlar oynayarak ya da onu daha sık severek ilgini aktarabilirsin ona. Bu oyunları belirli bir rutine oturtmanı tavsiye ederiz. Çünkü kediler rutinleri sever ve belirli bir oyun saati olduğuna inanırsa seni ev içerisinde yalnız bırakır. Ya da evdeki tek evcil hayvansa, bir kedi veya köpek ona arkadaşlık edebilir. Bunu da bir düşün deriz.

YABANCI NESNELERİ ISIRMAK VEYA EMMEK

perdeden bakan kedi, kediler ilgi ihtiyaçlarını nasıl ifade eder?

Aslında bu durum doğrudan bir şekilde ilgi ihtiyacına işaret eder. Kediler yabancı bir nesneyi kemiriyor veya emiyorsa, bu genellikle stres göstergesidir. Peki kediler neden stres olur? Doğru bildin, ilgisizlikten! Tabi ki tüm sorumluluğu ilgiye yıkmamak gerek ama kesinlikle önemli bir faktör bu durum. Ona kemirmesi tehlikeli olmayan oyuncaklar al ve onunla oyna. Böylelikle gerginliğini atabilme şansına sahip olur patili dostumuz. Aynı zamanda kendine ait ve mümkünse yerden yüksek bir alan tanı ona. Kendini güvende hissederse stresi azalacak.

KEDİLER İLGİ İHTİYAÇLARINI TIRMALAYARAK DA İFADE EDER

Tırmalama ağacına sahip olmasına rağmen belirlediği bir yeri ısrarla tırmalayan kedilere dikkat! Onlar bu şekilde bize ilgisiz kaldıklarını anlatıyor olabilirler. Tırmalamanın patili dostlarımız için bir iletişim yolu olduğu biliniyor. Peki ısrarlı tırmalama durumunda ne yapabilirsin? Öncelikle ona uygun bir tırmalama ağacı aldığından emin ol. Bazen kediler farklı yüzeyleri tercih edebilir. Sonrasında ise tırmalama ağacının etrafında birlikte vakit geçirin. Oyun alanınızı tırmalama ağacının etrafı olarak belirleyin ve oyunlarınıza ağacı da katın. Böylelikle hem kedin ağaca alışır, hem de ilgi gördüğünden stresi azalır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN SENARYOLAR

Eğer:

  • Yeni taşındıysan
  • Yeni bir evcil hayvan edindiysen
  • Bir bebeğin olduysa
  • Uzun süredir ortalıkta bulunmayıp eve yeni döndüysen
  • Kedin başka bir hayvan tarafından rahatsız edildiyse

Kedine daha sık ilgi göstermen gerekebilir. Çünkü bazen kediler ilgi ihtiyaçlarını ifade etmezler bile. İş biraz da senin başına düşüyor!

İlgi ihtiyacı ile paralel olarak anksiyete ve stresi işaret etmiştik. Kedinin stresli ve anksiyete halinde olup olmadığını nasıl anlarsın? Bu sorunun yanıtına bu yazımızdan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet