Kediler İçin Zararlı Olabilecek Bitkiler

Kediler de, bitkilerimiz de evimizin vazgeçilmezi. Bir eve yuva sıcaklığı katan olmazsa olmaz iki faktör. Peki bazı bitkilerin kediler için zararlı olduğunu biliyor muydun?

kediler için zararlı bitkiler

Kimi yeşil yapraklı bitkiler, kediler için toksik etkiye sahiptir. Yapraklarını çiğnemeleri durumunda zehirli olabilir. Kediler için zararlı bitkiler kalsiyum oksalat içerir. Kediler bu maddeyi çözemedikleri için vücutlarında toksik etki gösterir. Bu toksik etki ise ağızda şişme, yutkunmada ve nefes almada zorlanma, kusma gibi istenmeyen durumlarla kendini gösterir.

Sizin için çok popüler ev bitkilerinden kediler için zararlı olabilecekleri derledik. Bu bitkilerin bazı türleri risk taşır. Evinize almadan önce özellikle dikkat etmenizi ve araştırmanızı öneririz.

Kediler Zehirli Bitkileri Yer mi?

Çoğu kedi alışılmadık bir şeyleri yemeye karşı çok dikkatlidir. Bu da veterinerde son bulan bitki zehirlenmesi vakalarının nadir olduğu anlamına gelir. Bir kedi zehirlendiğinde, bu genelde tüylerine veya pençelerine bir şey sürülen bir şeyi yalamalarından kaynaklanır.

Bir bitkinin veya çiçeğin kedin için zehirli olup olmadığından emin değilsen, kediler için güvenli bitki ve çiçekler bulmaya hevesliysen veya kedinin zehirlendiğinden şüpheleniyorsan, sana rehberlik edecek veteriner onaylı listemiz var. Ondan yardım alabilirsin.

Kedini güvende tutmak için zehirli bitki ve çiçeklerden tamamen kaçınmanı öneririz. Şüpheli bitkileri kedinin ulaşamayacağı yerlerde tutmalısın.

Kedileri Tehlikeli Bitki ve Çiçeklerden Korumak

Kapalı bir alan olduğu için evin içi daha büyük risk taşır. Canı sıkılmış veya meraklı bir kedi, bir iç mekan bitkisinin tadına bakmayı mutlaka isteyecektir.

Kedini güvende tutmak için:

Kediler için zehirli olan ev bitkilerini tanımalı ve bunları evinden uzak tutmalısın. Özellikle kedin bir kemiriyorsa, onu erişemeyeceği bir yerde saklamanı öneririz.
Evinde taze buketler sergilemekten hoşlanıyorsan, kedi dostu çiçekler satın alman en iyisi olur. Eğer kedin ille de yeşil bir şeyler kemirmeye hevesliyse ona kedi çimi veya kedi otu satın alabilirsin.

Kediler İçin Zararlı Bitkiler Nelerdir?

Çeşitli çiçek çeşitleri kediler için tehlikelidir. Şakayık, nergis ve lale gibi yaygın çiçekler onları yerse zararlı olabilir ve zambaklardan her zaman kaçınmalıdır. Neyse ki frezyalar, güller ve aslanağzı gibi kullanabileceğin çok sayıda güzel, evcil hayvan dostu çiçek var.

Zambaklar Kediler İçin Neden Tehlikelidir?

Zambaklar özellikle kediler için zehirlidir. Eğer kedin onları yemese bile, çiçeğin polenlerine patisi ya da kürkü sürttüğünde kendini yaladığı an temas etmiş olur. Ne yazık ki, Paskalya Lily, Tiger Lily ve zambak ailesinin diğer üyeleri de dahil olmak üzere, kediler için zehirli birçok zambak türü var.

Zambak bitkisinin tüm parçaları, yutulduğunda kediler için zehirlidir. Az miktarda tüketse dahi ciddi ciddi oranda zehirleme riski taşır.  Kedinin zehirlenmesini önlemenin en iyi yolu evinde veya bahçende zambak bulundurmamaktır.

Kedinin zambak bitkisinin herhangi bir kısmını yutmuş olabileceğinden şüpheleniyorsan, lütfen derhal veterinerinizi ara.

kediler bitkiler

Nergis Kediler İçin Zehirli midir?

Nergisler baharın güzel bir işareti olsa da kedi dostlarımız için ne yazık ki tehlikelidir. Nergis soğanları, yenildiğinde kediler için son derece toksik olan kristaller içerir.

Nergis, likorin adı verilen zehirli bir madde içerir. Eğer sindirirse, bu mide rahatsızlığına, kusmaya veya daha ciddi ciddi hastalıklara neden olabilir.

Kedinin bir nergis parçasını yuttuğundan şüpheleniyorsanız, lütfen derhal veterinerinizden tavsiye al.

Kedilerde Bitki zehirlenmesinin Belirtileri Neler?

Kedinin zehirlendiğini düşünüyorsan hemen veterinerinize başvur. Kesinlikle hastalık belirtilerinin gelişmesini beklememelisin. Zehirlenme belirtileri örneğin şunları içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir!)

  • salya akması
  • kusma
  • ishal
  • seğirme
  • nefes almada güçlük
  • şok
  • koma

Kediler İçin Zararlı Bitkiler

Aloe Vera

Devetabanı

Para Çiçeği (Crassula)

Salon Sarmaşığı

Barış Çiçeği

Paşa Kılıcı

Sikas Palmiyesi

Duvar Sarmaşığı

Paylaşan heymypet