Kediler İçin Ödül Mamaları

Kedinin dikkatini, mama torbasının sallanması kadar garantileyen çok az şey vardır. Ancak, kedinin tamamen kendi seçtikleri ikramları atıştırmakla ilgili kedi ödül mamalarını günlük rutinlerinde kullanmanın en iyi yolu nedir? Kedini gerçekten kaç ödülle beslemelisin? İşte kediler için ödül mamaları hakkında detaylı bilgiler ve kedinin ödüllerini mantıklı, uygun tutmak için bir kılavuz.

Paketleme Her Zaman En İyi Rehber Değildir

Beslenme yönergeleri için bir başlangıç ​​noktası olarak, kedi maması paketindeki tavsiyeleri küçültmeni öneririz.

Kediler için ödül mamaları, kendi kedin için kullandığın marka, günde on ila on iki kedi ödül maması yemesini öneriyor olabilir. Ancak ödül başına iki kaloride, bu, bir ev kedisinin günde tavsiye edilen kalorisinin yaklaşık yüzde 20’sidir.

Hiçbirimiz, kedi ya da insan, günlük besinimizin beşte biri olarak ikramlar ve tatlılar tüketmemeliyiz. Bunun yerine, yaklaşık dört ila beş ödül maması verilmesi uygundur.

İkramları Sunma Şeklini Değiştir

Bir kedinin elinden yemek yemesi çok hoştur. Ürkek yeni kedigillerin sosyalleşmesine kesinlikle yardımcı olacaktır.

Kedinin peşinden gitmesi için apartman katına bireysel ikramlar bırakmak ve küçük kedi beynini çalıştırmak için onları oyuncaklarından birine yerleştirmek çok güzel olacaktır.

Kediler, gerçek kedi oyuncaklarıyla oynama konusunda titiz olsa da, içlerinde bir ziyafet kokusu varsa, çoğu nesneyle etkileşime girerler.

Kedinin doğal avlanma ve keşfetme içgüdülerini harekete geçirmenin bir başka yolu da sandalyelerin veya mobilyaların üzerine bireysel ikramlar yerleştirmektir. Bu şekilde, kedi biraz egzersiz yapar ve ödülün karşılığını almadan önce zihinsel yeteneklerini uyarır.

Muhtemelen kedine iyi bir kedi olduğunda ve eğlence için ödül maması veriyorsundur. Ama aynı zamanda da sağlığı konusunda akıllıca seçimler yapmak istiyorsundur. Pek çok kedi maması seçeneği var. İyi olanı nasıl seçersin?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kedi sahipleri, kedileri için yılda 3 milyon dolardan fazla harcama yapıyor! İkramlar arasında seçim yapmanın bu kadar ezici görünmesine şaşmamalı. İyi sağlığı destekleyen ve yine de biraz eğlenceye izin veren ikramlar hakkında hem nitelik hem de nicelik olarak makul seçimler yapmana yardımcı olacak bazı basit yönergeler var.

İkramlar asla bir kedinin enerji/kalori alımının %10’undan fazlasını sağlamamalıdır. %5’lik bir hedef daha iyidir. Ticari olarak hazırlanmış kedi mamalarının aksine, kedi mamaları tam ve dengeli değildir. Çok fazla ikram sağlamak aslında normal rasyonun besin dengesini bozar. Popüler kedi mamalarından bazıları, uygun bir kedi maması formülasyonunda bulunan protein miktarından çok daha yüksek olan %85 protein içerir.

Çok fazla ikram, kedinin normal mamasına olan iştahını engelleyecektir. Bu, uzun vadede beslenme dengesizliğine neden olacaktır. Aynı zamanda onu ‘telaşlı bir yiyici’ haline getirecektir. Bu da yaşamın ilerleyen dönemlerinde bir hastalığı besinsel olarak yönetmek için ihtiyaç duyulduğunda özel diyetler kullanmayı özellikle zorlaştırır.

Son olarak, çok fazla ödül kedilerin aşırı kilolu ve obez olmasına neden olur. Aktivite, optimal vücut kondisyonunu korumada küçük bir rol oynasa da, beslenme bilimi bize ‘kalorilerin’ denklemin açık ara en önemli parçası olduğunu söylüyor. ‘Hafif’ veya ‘düşük kalorili’ etiketli ikramlara kanmayın. Bunların kalorisi diğer ikramlardan önemli ölçüde daha düşük değildir. Hatta bir kedinin günlük alımına fazladan kalori eklerler.

Aşırı Kilolu Kedilere Verilecek Ödül Mamaları Var Mıdır?

Yeşil fasulye, brokoli ve karnabahar gibi su bazlı sebzeler düşük kalorili atıştırmalıklardır. Tüm sebzeler bu kategoriye girmez. Örneğin, havuçlar şaşırtıcı derecede yoğun kalorilidir. Bu nedenle kediler için iyi bir muamele yapmazlar. Taze veya dondurulmuş yeşil fasulye, brokoli ve karnabahar gevrek ve ucuz, kolay atıştırmalıklardır. Kedilerin aç olduklarında ne yemeye istekli oldukları şaşırtıcı! Kedinin yememesi gereken sebzeler varsa, herhangi bir sebzeyle beslemeden önce veterinere danışın.

Bir kedi ödülü için harika olan bir başka düşük kalorili atıştırmalık, patlamış mısırdır. Lütfen tereyağı veya tuz koyma! Kediler gevrekliğin tadını çıkarırlar ve neredeyse her zaman patlamış mısır aperatifleri yiyebilirler.

Pek çok ticari ödül maması geri çekildi veya kedilerin hastalanmasına neden oldu. Bunun yerine kedine kendin ödül maması yapabilir misin? Kedi ödül mamaları için iyi tarifler var mı?

İnternette sayısız kedi maması tarifleri var! Ev yapımı ikramlar için bir tarif seçerken, bunu basit tutmak en iyisidir. Şeker içeriğini izleyin (bal ve melasın basit şekerler olduğunu unutmayın). Daha azı daha iyidir ve hiçbiri en iyisi değildir. Ayrıca, ev yapımı ikramlar koruyucu içermediğinden, buzdolabında veya derin dondurucuda sakladığından emin ol.

“Kedin özel bir diyet ile besleniyorsa, veterinerinize ev yapımı ikramlar için tarifler sorun.”

Kedin herhangi bir nedenle özel bir diyet kullanıyorsa, ev yapımı ikramlar için düşündüğün tarifleri mutlaka veterinere sorun. Terapötik diyetlerin çoğu oldukça kolay bir şekilde tedavi edilir. Bu, veterinerinizin reçete ettiği besin dengesini bozmaz. Oldukça sert bir dokuya sahip bir konserve yiyecek kullanıyorsan, bir kutunun içindekileri bir kesme tahtası üzerine kaydırın. Yiyecekleri ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin ve yağsız bir çerez kağıdına koyun. Geleneksel bir fırın kullanarak, arzu ettiğin doku için periyodik olarak kontrol ederek parçaları yaklaşık 30 dakika 170 ° C’de pişirin. Pişirme, konserve yiyeceklerin dokusunu değiştirir. Ancak yine de uygun besin profilini sunar.

Terapötik bir kuru formülasyon için, kuru mama tanelerini bir blender veya mutfak robotunda öğütün ve hamur oluşturacak kadar su ile karıştırın. Kurabiye şekli verin ve geleneksel bir fırında 170 ° C’de 25 – 30 dakika veya istenen gevreklik seviyesine ulaşılana kadar pişirin. Bu tür mamaları kullanırken, miktarın kedinin toplam günlük alımının %5’ini aşmasına izin vermeyin.

Akıllı ödül seçimleri yaparak, onlara tekrarlanmasını istediğin iyi davranışları pekiştirecek bir şeyler verebilir ve onlarla bağını kurabilirsin.

 Ev Yapımı Kedi Ödül Maması Tarifi

1 1/2 su bardağı pişmiş tavuk, kıyılmış

1 su bardağı tam buğday unu

1/2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu

1/3 su bardağı mısır unu

1 yemek kaşığı yumuşatılmış margarin

Talimatlar

Geleneksel fırını 170° C ile önceden ısıtın

Tavuk, et suyu ve margarini birleştirin

Mısır unu ve un ekleyin

Hamuru bir top haline getirin ve 1/4  kalınlıkta yuvarlayın

Eğlenceli şekillerde kesin ve 20 dakika yağsız kurabiye kağıtlarında pişirin.

Kediler İçin Ödül Mamaları Nasıl Seçilir?

Yüksek kaliteli, doğal malzemeler arayın. Somon veya tavuk gibi protein kaynağı olan yiyeceklerin ilk sıralanması iyi bir başlangıçtır. Kediler, yağlar ve proteinler tarafından sağlanan besinlere ihtiyaç duyar. Gerçek etoburlar olarak, özellikle kediler için yapılmış mamalara sahip olmaları önemlidir.

 

 

 

Paylaşan heymypet