Kediler İçin Güvenli Ev Bitkileri Nelerdir? Kediler İçin Güvenli 7 Ev Bitkisi

Ev bitkileri, özellikle şehirlerde yaşayanların doğayla bağlarını sürdürmelerinin en renkli yollarından biri. Ancak evinde hayvan besleyenler, ev bitkilerini seçerken bu hayvanları da düşünmek zorundalar. Bu içeriğimizde evinde kedi olanlar için güvenli ev bitkileri konusunu mercek altına alıyoruz. İşte kedili evlere gönül rahatlığıyla alınabilecek bitkiler…

Kediler İçin Güvenli Ev Bitkileri Nelerdir? Kediler İçin Güvenli 7 Ev Bitkisi

KEDİLERE EV BİTKİLERİ

ORKİDE

Çeşit çeşit renkleri ve boyutlarıyla orkideler mükemmel ev bitkileri. Uzun dallarıyla oldukça narin olan orkideler aynı zamanda kediler için güvenli ev bitkileri listesinin de ilk sırasında yer alıyor. Çok su gerektirmeyen, doğrudan güneşten uzak tutulması gereken orkideler küçük saksılarıyla çok fazla yer de kaplamıyor.

AFRİKA MENEKŞESİ

Klasik bir masa üstü bitkisi olan Afrika menekşesi, pembeli morlu çiçekleriyle Türkiye’de de en yaygın saksı bitkilerinden. Yapraklarının şekilleri de türüne göre değişebilen Afrika menekşeleri bolca güneş ve ılık ve nemli bir ortam istiyor.

KURDELE ÇİÇEĞİ

Tavanlara asılarak ya da yüksek raflara yerleştirilerek aşağı sarkacak şekilde büyütülen kurdele çiçeği, çok nazlı da olmadığından kolayca bakılabiliyor. Kedin saksıdan sarkan yapraklarla oynasa bile sorun değil çünkü kurdele çiçeği de kediler için güvenli ev bitkileri arasında. Evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak bu ipuçlarını da kaçırma.

AŞK MERDİVENİ

Bir başka güvenli ev bitkisi de geçmişten günümüze bir klasik: Aşk merdiveni. Kediler bu bitkinin yapraklarıyla oynamayı sevebilirler ancak bu hiç sorun değil çünkü aşk merdiveni yendiği zaman bile kedileri zehirlemiyor. Nemli bir ortam ile parlak ama direkt olmayan güneş ışığı isteyen aşk merdiveni kış soğuklarına da dayanabiliyor.

Kediler İçin Güvenli Ev Bitkileri Nelerdir? Kediler İçin Güvenli 7 Ev Bitkisi

HOSTES ÇİÇEĞİ

Yeşil üzerine pembe desenli yapraklarıyla gerçekten evlerin baş köşesine koymaya layık bir bitki olan hostes çiçeği, kediler için genel olarak güvenilir. Kedin bu bitkinin yapraklarını çiğnerse çok sorun olmayabilir ama çok büyük miktarda tüketildiğinde kusmaya ve/ya ishale yol açabiliyor. Bu bitkinin yapraklarındaki desenlerin oluşması için parlak güneş görmesi gerektiğini de hatırlatalım.

GUZMANİA

Guzmania ve yakın akrabası olan diğer ananasgiller, son yıllarda yaygınlaşan ev bitkilerinden. İsimlerini ananasa benzeyen şekillerinden alan bu bitkilerden bir tanesi asla yeterli olmuyor. Parlak ama direkt olmayan güneş isteyen guzmanianın saksısında çok fazla su kalmamalı. Doğal ortamı yağmur ormanları olsa da bu bitkiler çok farklı sıcaklıklara uyum sağlayabiliyor.

HAWORTHIA

Sukulentler genel olarak farklı büyüklük ve şekilleriyle dikkat çeken, bakımı oldukça kolay bitkiler. Zebra kaktüsü olarak da bilinen haworthia da kedili evler için uygun bir tür sukulent. Çay fincanı kadar saksılarda bile yaşayabildiklerinden çok fazla su istemeyen bu sukulentler, parlak ama direkt olmayan ışık ve özellikle kış aylarında az su istiyor.

Kediler Kutuları Neden Sever?

Paylaşan heymypet