Kediler İçin Gıda Takviyesi

Hiç multivitamin aldın mı? İlla ki hayat yoğunluğunda, enerjinin düştüğü zamanlar sen de takviyelerden yardım alıyorsundur. Peki kediler için de gıda takviyesine gerek var mı?

Hiç kedine kediler için kendi takviyelerini vermeyi düşündün mü?

Kedinin bir zamanlar sahip olduğu patilerindeki o canı kaybettiğini düşünüyorsan, kediler için takviyeler mükemmel bir çözüm olacaktır.

Bu yazıda, kediler için takviyeler hakkında bilmen gereken her şeyi yazdık. Ayrıca eklem sağlığından beslenme desteğine kadar her şeye odaklanan kediler için takviyeleri denemenin nedenlerini ele aldık.

Kediler İçin Takviyeler Hakkında Her Şey

Gittikçe daha fazla evcil hayvan sahibi, kediciklerinin ihtiyaç duydukları tüm besinleri almalarını sağlamanın yollarını arıyor.

Hatta son verilere bakarsanız sadece 2021’de evcil hayvan takviyelerinde %21’lik bir satış artışı oldu. Bu kişiler, kedilerinin daha sağlıklı ve daha rahat bir yaşam sürmesine yardımcı olmanın yollarını arayan birçok evcil hayvan ebeveynleridir.

Ancak, evcil hayvanının ihtiyaçlarını karşılayacak için takviyeleri seçtiğinden emin olmak istersin. İster yavru kedi, ister olgun, ister yaşlı olsun, yardımcı olacak takviyeler vardır.

Kediler için takviyelerin tarihini, bugün piyasada kediler için ne tür takviyelerin bulunduğunu ve bunların kedine uzun vadede gerçekte nasıl fayda sağladığını gözden geçireceğiz.

Ayrıca, evindeki kediler için takviyeye neden ihtiyaç duyduğunuzun 5 nedenini ve hatta yaşlı kedilerin sıklıkla karşılaştıkları eklem sorunlarına yardımcı olan en iyi takviyeleri ele alacağız.

Kısa Tarihçe

İnsanlar yüzlerce yıldır bizi ve sevdiklerimizi rahatsız eden şeyleri iyileştirmek için bitkisel tedaviler kullanıyorlar. Daha yakın yüzyıllara ve on yıllara kadar tüm bir endüstriyi ticarileştirmeye başlamadık.

Peki evcil hayvanlar için? Evcil hayvanlarımız için tasarlanmış ticari olarak temin edilen takviyeler uzun süredir ortalıkta yoktu. Aslında, sadece son on yılda yükselmeye başladı.

Bu, hiçbir şekilde küçük bir endüstri olduğu anlamına gelmez. Evcil hayvan takviyeleri, yalnızca 2018’de dünya çapında zaten 636 milyon dolarlık bir endüstriydi ve 2024 yılına kadar yaklaşık 35 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

Evcil hayvan pazarının sağlık ve zindelik için artan ilgisi, kediler için takviyeleri stratosfere itti. Buna ek olarak, yaş ve obezite ile ilgili sağlık sorunlarına odaklanma ve kedilerde ve diğer evcil hayvanlarda sağlık sorunlarını proaktif olarak yönetme arzusu da yardımcı oldu.

Son olarak, insanlar proaktif sağlığın faydasını öğrendikçe, aynısını evcil hayvanlarımız için de istiyoruz. Sonuçta, evcil hayvanlarımız tüylü aile üyelerimiz.

Kediler İçin Takviyelerin Faydaları

Kedi sahipleri, birçok nedenden dolayı kediler için takviye arayabilir.

Belki belirli bir sorunu tedavi etmek istersin ya da belki de kedinin sağlığı üzerinde proaktif olarak çalışmak istersin.

Kedilerimize takviyeler vererek, maksimum beslenmelerini sağlamanın yanı sıra yaşlandıkça ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına hazırlıklı olmalarını sağlarız.

Kedi sahiplerinin tedavi etmek istediği yaygın sorunlar şunlardır:

Tüy Yumakları

Beslenme Eksiklikleri

Artrit

Diyabet

Kedi Alt İdrar Yolu Hastalıkları (FLUTD)

Bu yaygın sorunların ötesinde, yaşlanma, kedi sağlığının büyük bir parçasıdır.

Yaşlı kedi sahipleri, kedilerinin en iyi durumda olduklarından emin olmak ister:

Gözler

Sindirim sağlığı

Eklemler

Deri ve kürk

Bağışıklık sistemi

Kediler için özel takviyeler kullanılarak bu sorunların ele alındığından emin olmak için diyetlerine takviyeler eklenebilir.

İpuçları ve Stratejiler

Evindeki kediler için belirli takviyeleri seçmeye karar vermeden önce, bir takviye etiketi okumayı öğrenmeyi düşünebilirsin.

Bu kulağa komik gelse de, kedinin takviye alacağı şeye karşı gerçekten fayda sağlayacağı şeyleri tam olarak anlamak önemlidir.

Kediler için takviyeleri entegre etme süreci karmaşık olmak zorunda değildir. İşte kedinin diyetine kedi takviyeleri almak için en iyi ipuçları ve püf noktaları:

Kedinin normlarının dışında bir şey yaptığını gözlemlediğinde, kediler için bazı takviyeleri düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Kedinin diyetine takviye ekleme konusunda kedinin veterineriyle konuş.

Kedini neyin rahatsız ettiğini öğrendikten sonra, bu endişeleri gidermeye yardımcı olacak bir ek gıda seçebilirsin.

Tüylü aile üyen, kediler için takviyeleri almaya başladıklarında dikkatli bir şekilde gözlemleyin, çünkü yardımcı olduğundan ve onlara zarar vermediğinden emin olmak isteyeceksin. İshal ve kusmanın yanı sıra “genelde böyle oynamaz/uyumaz/yürümez…” dedirten genel davranışlar.

Kedinin kumunda da garip bir şey fark edersen, veterinere danışın.

Kediciğin vitaminlerini almayı sevmiyor mu? Kediler için takviyelerin uygulanması zor olabilir. Evcil Hayvanlar için en küçük porsiyon boyutunda ihtiyaç duydukları en yüksek vitamin ve mineral dozunu sunan bir formül tercih edin.

Şüpheye düştüğünde, kediler için takviye seçimi konusunda veterinerinizin tavsiyesine başvurun.

Son olarak, bir ek seçerken aşağıdaki kutuların işaretlendiğinden emin olun:

Güvenli (asılsız iddialardan kaçınmak için üçüncü taraflarca test edilmiş ürünleri arayın).

Etkili ve iyi gözden geçirilmiş.

Formülde çok sayıda aktif bileşen bulunan.

Dolgu maddesi içermeyen.

Kedi Takviyeleri Türleri

Kediler için takviyeler arıyorsan, belirli sağlık sorunlarını tedavi etmek için birçok seçenek vardır.

Kediler için takviye türleri ve bunların kedine nasıl fayda sağladığı ile ilgili tüm ayrıntılara girmeden önce, bu bölümde hangi tür takviyeleri ele alacağımızı soruyor olabilirsin.

Kediler için en popüler takviyelerden bazıları şunlardır:

Kediler için doğal takviyeler

Kediler için besin takviyeleri

Kediler için glukozamin takviyeleri

Kediler için tüy yumağı takviyeleri

Şimdi, kedinin bu takviyelerden nasıl yararlanabileceğini görmek için bunların her birine derinlemesine bir göz atalım.

Kediler İçin Doğal Takviyeler

Bitkisel takviyeler, kediler için diğer takviye türlerinden daha ince bir etkiye sahip olma eğiliminde olduğundan, evcil hayvan pençeleri, etkileri hemen fark etmeyebilir. Ancak zamanla, doğru, doğal veya bitkisel takviyenin eklenmesi kedin için büyük bir fark yaratacaktır.

Kediler için yaygın otlar ve kediler için doğal takviyeler ve faydaları aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Ot Fayda
Kediotu İnsanlar kedilerini sakinleştirmek için kullansa da kediler için kediotu aslında bir uyarıcıdır. Tembel (üzgünüm Garfield) kedi yavruları, bu kökün onlara verebileceği enerji artışından yararlanacaklardır. Bu da onların aktif zaman geçirmeleri ve ağırlıklarını kontrol altında tutmaları için enerjiye sahip olmalarını sağlar.
Meyan Kökü Kedinin mukus zarlarına yatıştırıcı özellikler sunan meyan kökü, alerji, kaşıntı ve hatta sindirim sorunları yaşayan kediler için doğal bir takviyedir.
Altınmühür Doğanın dezenfektanı olan altınmühür yaraları iyileştirmek için harikadır ve kedinin gözleri alerji veya enfeksiyon nedeniyle şişmişse, altınmühür iltihabı azaltmada yardımcı olur.
Ekinezya İnsanlar için de soğuk algınlığına iyi gelen ekinezya aynı şey kediler için de geçerli! Kedin solunum sorunlarıyla uğraşıyorsa veya sadece sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek için ekinezya kullanmak harikadır.

Bu bitkilerin faydalarından, en sık olarak yiyeceklere bırakacağın doğal tentürler şeklinde gelen kediler için doğal takviyeleri kontrol ederek yararlanabilirsin. Tüylü aile üyene yeni bir şey tanıtırken her zaman olduğu gibi, önce veterinere danış.

Kediler İçin Takviye Edici Gıdalar

Kedinin bir yavru kedi olarak sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterince alamadığından endişeleniyor musun ya da belki kedinin yavruları var ve biraz daha fazla desteğe mi ihtiyacı var ?

Piyasada bulunan çoğu kedi maması, kedine ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlar. Ancak bazen kedinin kendilerini mükemmel hissetmelerini sağlamak için biraz daha fazlasına ihtiyacı vardır.

Farklı kediler farklı türde özel takviyelere ihtiyaç duyacağından, evindeki kediler için gıda takviyeleri vermeye karar vermeden önce daima veterine danışın.

Aşağıdaki tablo, kedilerin diyetlerinde ihtiyaç duydukları bazı temel vitaminleri, mineralleri ve genel sağlıkları için neden önemli olduklarını özetlemektedir:

Vitamin veya Mineral Fayda
Taurin Kedilerin doğal olarak üretemedikleri bir Amino asittir. Ancak normal görme, sindirim, kalp kası fonksiyonunu sürdürmek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için buna ihtiyaç duyarlar.
Tiamin B1 Vitamini olarak da bilinen bu vitamin, kedinin metabolizması için gerekli bir yardımcıdır. Neyse ki, kedinin mamasının çoğunda zaten var. Ancak B1’in kedinin sistemi tarafından emilmesini gerçekten engelleyebilir. Aynı zamanda bazı taze et gıdalarında kükürt dioksite dikkat edin.
Niasin Enerji metabolizmasının anahtarı olan suda çözünür bir vitamindir. Kedinin sağlıklı cilt ve sindirimin korunması dahil olmak üzere çeşitli temel nedenlerle niasine ihtiyacı vardır. Kediler aslında köpeklerden daha fazla vitamine ihtiyaç duyar. Bu da birçok kedi sahibini doğal takviyeler aramaya yönlendirir.
D Vitamini Bu zor bir durum. Kedilerin kalsiyumu emmek için kesinlikle D Vitaminine ihtiyaçları vardır. Ancak bunu insanların güneşten yaptığı gibi (kürkleri sayesinde) sentezleyemezler. Bununla birlikte, D vitamini yüksek dozlarda kediler için toksik olduğundan kedine çok fazla vermediğinden emin olman gerekir.
A Vitamini Kedin derisinin, tüyünün, kaslarının ve sinirlerinin gelişmesi için A Vitaminine ihtiyaç duyar. Ancak yine bu yağda çözünen vitamin kedin için çok fazla toksik olabilir. Bu aynı zamanda tipik olarak kedi mamalarında da bulunur. Bu nedenle diyetlerine eklerken dikkatli olun.

Kediler İçin Glukozamin Takviyeleri

Kediler için ortak takviyeler uzun zamandır var. Kedi sahipleri arasında yüksek talep görmeye devam ediyor.

Aslında, 2020’de yapılan bir ankette, kediler için takviye kullanan evcil hayvan sahiplerinin %29’unun eklem ve hareket sorunlarını hafifletmeye yardımcı olan ürünleri tercih ettiği ve bu da onu kediler için en popüler takviye kategorilerinden biri haline getirdiği tespit edildi!

Fakat kediler için daha hareketli hissetmelerine yardımcı olan ortak sağlık takviyelerinde tam olarak ne var?

Bunun için Glukozamin’e teşekkür edebilirsin.

Glukozamin, kedilerin vücutlarında bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Kedinin kemikleri, diğer bir deyişle kıkırdakları arasındaki kauçuksu maddenin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kediler için glukozamin takviyeleri, evcil hayvanının kıkırdağının yapı taşları gibi olan proteoglikanların üretimini artırır. Kediler yaşlandıkça, yaralandıkça veya kilo sorunu yaşarken, kediler için glukozamin takviyeleri kendilerini tekrar rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Glukozamin içeren takviyeler genellikle, kedinin toplam eklem sağlığını ve esenliğini desteklemeye yardımcı olmak için kıkırdağı oluşturmaya yardımcı olan diğer bileşikleri içerir, örneğin:

Kondroitin: Kıkırdakta aşınan enzimleri engelleyerek kıkırdağın parçalanmasını ve bozulmasını önler.

MSM: Kedinin vücudundaki kortizol üretimini artırarak eklemlerdeki iltihabı azaltır.

Hyaluronik Asit: Eklemlerin yağlanmasını teşvik etmek ve bağ dokusunu güçlendirmek için suyu tutar. Bu da ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Kediler İçin Tüy Yumağı Takviyeleri

Çoğu kediyi hayatlarının bir noktasında rahatsız ettiğini söyleyeceğin bir şey olsaydı, muhtemelen tüy yumağı olurdu.

Tüy yumağı, kedinin bakım rutininin sonraki sonuçlarıdır. Kendilerini aşırı derecede yalayan kedilerin tüy yumağı alma olasılığı daha yüksektir. Persler veya Maine Coons gibi daha uzun tüylü bazı kedi ırklarında daha yaygındır.

Tüy yumağı, kürk mideden dışarı çıkmadığında ve tüm sindirim sisteminden geçtiğinde meydana gelir. Bunun yerine, zavallı kedin onu tekrar kusmak zorunda.

Zavallı kedinin tüy yumağından kurtulmasına ve daha da kötü olmasına tanık olmak sadece tatsız olmakla kalmaz, aynı zamanda tüy yumakları aslında kedinin bağırsak tıkanıklıklarından muzdarip olmasına da neden olur.

Kedinin mümkün olduğunca az tüy yumağı deneyimi yaşamasını sağlamak için birçok diyet seçeneği vardır. Tüy yumağı olan kediler için bazı yaygın seçenekler ve doğal takviyeler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Tüy Yumağı Yardımcıları Fayda
Tüy Yumağı Olan Kediler İçin Takviyeler Kedine kaygan karaağaç kabuğu, pisilyum tohumu ve hatmi kökü gibi maddeler içeren takviyeler sunarak, kedinin tüy yumağının hem önlenmesini hem de yok edilmesini sağlayabilirsin.
Tüy Yumağı İçin Kedilere Ödül Mamaları Kedine takviye vermek zor geliyorsa, hareket etmesini sağlamak ve tüy yumaklarının oluşmasını önlemek için ihtiyaç duydukları yağlamayı sağlamak için özel olarak formüle edilmiş mamaları deneyin.
Tüy Yumağı Olan Kediler İçin Özel Mamalar Tüy yumağı oluşumunu önlemenin en basit yolu, kedini doğal liflerle özel olarak formüle edilmiş mama ile beslemektir. Bu, yemek planlarına fazladan bir şey ekleme konusunda endişelenmene gerek kalmadan sindirim sisteminde hareket etmeye devam etmesini sağlar.

Kedilere Takviye Kullanmak İçin 4 Neden

Her şeyin bir nedeni vardır ve bu, ilk etapta kedinin diyetini neden takviye edeceğini içerir.

Artık kediler için en popüler takviyeleri ele aldığımıza göre, kediler için takviyelerin bu kadar yararlı olmasının nedenlerini inceleyeceğiz.

Kedinin Eklem Ağrısı Veya Artriti Varsa

Normalde aktif olan kedinin en sevdiği oyuncakları bile görmezden geldiğini veya yataktan kalkmaktan kaçındığını gördüğünde, suçlu eklem ağrısı veya artrit olabilir!

Kediler yaşlandıkça eklem sağlığına dikkat etmek gerçekten önemlidir. Bu yüzden kediler için takviye kullanmamızın bir numaralı nedeni budur.

Yaşlandıkça, kediler (tıpkı insanlar gibi) kıkırdakları bozulur ve bu, kedinin aşağıdaki gibi semptomlar yaşamasına neden olur:

Topallama

Yavaş veya zor hareket

Omurga sorunları (“kambur” gibi)

Durgunluk

Etkilenen eklemlerde yalama, çiğneme

Kediler için takviyeler, eklemle ilgili semptomları hafifletmene ve kedinin daha rahat yaşamasına yardımcı olur.

Bir çalışma, 12 yaş ve üstü kedilerin %90’ının röntgen çektiklerinde artrit kanıtı gösterdiğini ve bir yaşındaki gençlerin %20’sinin de erken artrit belirtileri gösterdiğini buldu. Bu, bazı ortak sağlık desteğine ihtiyaç duyan bir sürü kedicik demek oluyor.

Kediler için eklem takviyeleri kullanarak, kıkırdak sorunlarını engelleyecek ve kedinin kemikleri arasında bol miktarda yastık bulunduğundan emin olacaksın. Bu, oyun zamanının çok daha keyifli ve hareketsiz olacağı, artritli kedilerin daha kolay koşacağı, zıplayacağı ve hareket edeceği anlamına gelir.

Ayrıca, her yaştan kediler için eklem takviyeleri eklediğinde, genç kediler için yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde ağrıyan eklemlerin önlenmesine yardımcı olacaksın.

Olgun Bir Kedin Varsa

Kedilerimizi seviyoruz. Kediler artık her zamankinden daha uzun yaşıyor.

Ancak bununla birlikte, dikkat etmek isteyeceğin ve yaşlı kediler için bu endişeleri gideren takviyeleri kullandığından emin olmak isteyeceğin, yaşa bağlı bazı sağlık sorunları da ortaya çıkıyor.

Ancak bir takviye gıda zaten yaşlanmış kedilere ne kadar yardımcı olabilir? Diye düşünebilirsin.

Olgun veya yaşlı kediler genellikle aşağıdakilerle ilgili sorunlarla karşılaşır:

Daha zayıf bağışıklık sistemleri

Kilo alımı veya kaybı

Dehidrasyon

Deri/kabuk sorunları veya enfeksiyonlar

İşitme sorunları

Diş sorunları

Dejeneratif eklem sorunları

Yedi buçuk yıllık bir çalışmada araştırmacılar, yaşlanmaya başlayan üç grup kediyi izlediler. Bir gruba takviye yapılmadı, birine biraz verildi ve üçüncü gruba E vitamini, beta-karoten, omega 3 ve 6 yağ asitleri ve prebiyotik hindiba kökü kokteyli verildi.

Çalışmadan elde edilen en büyük çıkarımlar: En fazla takviye verilen katılımcılar (bu üçüncü grup), diğer gruplardan neredeyse bir yıl daha uzun yaşadı. Sadece bu değil, aynı zamanda daha sağlıklı oldular, kilolarınu korudular ve kan şekeri düzeylerini inceleyen laboratuvar testlerinde daha başarılı oldular (diğer bir deyişle, diyabet olma olasılığı daha düşük).

Yaşlı kediler için bazı takviyeleri kontrol etmek, kedinizin sadece daha uzun değil, aynı zamanda daha sağlıklı yaşaması için bir bilet olabilir.

Özel Bir Diyet Uyguluyorsan

Kim kedisinin elinden gelenin en iyisini hissetmesini istemez ki?

Bazı sahipler, kedilerinin vahşi tarafına hitap etmek için çiğ kedi maması diyeti gibi özel bir diyet deneyebilir. Bu, kedinin oyunun zirvesinde olduğundan emin olmak için ekstra takviye gerektirebilir.

Listemizdeki üçüncü neden, özel diyetlerini dengeleyecek kediler için doğru takviyeleri seçmekle ilgilidir. Kedilerin aşağıdakileri içeren dengeli bir diyete ihtiyacı vardır:

Vitaminler

Balık ve ette bulunan amino asitler (arginin ve taurin gibi)

Mineraller

Balık ve et proteini

Yağ asitleri

Çiğ kedi maması gibi özel bir diyet tercih ediyorsan, bu bileşenlerin her birinin kedinin diyetine dahil edilmesini sağlamak, önceden formüle edilmiş, önceden ölçülmüş ve önceden dengelenmiş bir mama almak kadar kolay değildir. Veterinerler ve bilim insanları, tehlikeli diyet eksikliklerinden kaçınmak için tam beslenmeyi içeren kedi maması tarifleri geliştirmek için yıllarını harcıyorlar.

Kedinin sağlığı için gerçekten önemli olan bir şeye örnek mi? Taurin.

Taurin, kedilerin görme, sindirim ve kalp kası fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Ancak vücutlarında doğal olarak üretemezler. Bu yüzden diyetlerinden almaları gerekiyor ve bazen et tek başına yeterli olmuyor. Aslında, üretilen birçok evcil hayvan maması karışımlarına fazladan taurin ekler ve kedini beslemek için tercih ettiğin yol kuru mama diyetiyse, sen de yapmalısın.

Artık temel vitaminleri ve mineralleri takviye şeklinde eklemenin, sahip oldukları diyet ne olursa olsun kedinin sağlıklı ve mutlu olmasını sağladığını anlayabilirsin.

Kedinin Yaralanmalarda Veya Ameliyat Yaralarından Çabuk İyileşmesi İçin Takviyelerin Önemi

“Kediler her zaman ayakları üzerine düşer” ifadesini hiç duydun mu?

Kedilerimiz genellikle gözüpek kaşifler olsa da, kendilerini hiç ayaklarının üzerine düşmeyecekleri zor durumlara da sokabilirler.

Bir yaralanma veya ameliyattan kurtulmak için ekstra yardıma ihtiyaç duyduklarında, kediler için takviyeler iyileşme sürecini hızlandırmada gerçekten yardımcı olacaktır.

Kedin, zorlanma, burkulma veya başka bir nedenle kendini incittiğinde, glukozamin, MSM ve kondroitin gibi temel bileşenleri içeren takviyeler kıkırdak üretimini artırmaya ve iltihaplanma düzeylerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Bu onların daha hızlı iyileşmelerine ve hiç vakit kaybetmeden gözüpek benliklerine dönmelerine yardımcı olur.

Kazaları önlemek en iyi ilaç olsa da, kedine bir takviye sunmak, bu kedicik ağrılarını hafifletecek ve onları kısa sürede ayağa kaldırmaya yardımcı olacaktır.

 

Paylaşan heymypet