Kediler Fıstık Ezmesi Yiyebilir Mi?

Besleyici ve lezzetli fıstık ezmesi kediler için de aynı etkileri sağlar mı? Kediler fıstık ezmesi yiyebilir mi? Haydi birlikte öğrenelim!

kediler fıstık ezmesi

 

 

Fıstık ezmesi bizim için lezzetli ve besleyici bir atıştırmalık ancak kediler fıstık ezmesi yemeli mi? Kediler genellikle yemek konusunda seçici olur. Hatta fıstık ezmesinin tadı veya kokusundan hoşlanmamaları mümkün. Ama kediniz fıstık ezmeniz için yalvarıyorsa, onu şımartmak güvenli mi? Fıstık ezmesi kediler için doğası gereği zehirli değil. Ancak onları beslememek için birkaç iyi neden var.

Fıstık Ezmesi Kediler İçin Zehirli Mi?

Kediler meraklı yaratıklar ve birçoğu öğle yemeğini veya atıştırmalığını paylaşmayı çok ister. Senin gibi kedin de fıstık ezmesi istiyorsa biraz fıstık ezmesi vermek zararlı olmaz. Fıstık ezmesinin kendisi kediler için toksik değil. Yine de, bazı fıstık ezmesi çeşitlerinde kullanılan ve sorunlu olan birkaç bileşen var. Katı ve sıvı yağlar, tuz, şeker ve eklenen yapay tatlandırıcılar kediler için zararlı ve hatta zehirli olur.

Fıstık Ezmesi İçerisinde Kaçınılması Gereken Malzemeler

Kedin fıstık ezmenizin tadına bakmak için yalvarıyorsa, öncelikle sahip olduğun ezme ve içeriği hakkında daha fazla bilgi sahibi olman gerek. Herhangi bir sorundan kaçınmak için her zaman etiketleri oku ve kedini ne ile beslediğini anla.

1. Ksilitol

Dikkat edilmesi gereken ilk ana bileşen ksilitol. Ksilitol, diğer ürünlerin yanı sıra fıstık ezmesinin yanı sıra kurabiye, kek ve sakızda kullanılan yapay bir tatlandırıcı. İçindekiler listesinde ksilitol, odun şekeri, huş ağacı şekeri ve huş ağacı kabuğu özü olarak da yazılır.

Ksilitol köpekler için oldukça zehirli. Bu şeker alkolünün küçük bir miktarı bile ciddi hipoglisemiye ve karaciğer yetmezliğine yol açar. Kedilerin ksilitolün toksik etkilerine karşı biraz daha dirençli olabileceği görülüyor. Ancak araştırmalar kesin bir sonuca varmadı ve kedilerde toksisite raporları var. Bu nedenle, kedine asla ksilitol içeren bir mama vermemen gerek.

kediler fıstık ezmesi

2. Sıvı yağlar ve katı yağlar

Fıstık ezmesini kedine vermeden önce göz önünde bulundurman gereken başka hususlar da var. Yer fıstığı yüksek miktarda yağ içerir. Bu bileşenler kusma, mide ağrısı ve ishal gibi mide-bağırsak rahatsızlıklarına yol açar. Sık sık beslenirse, fıstık ezmesi yiyen bir kedi kilo alır ve ana diyetini yeterince yemez. Bu da beslenme eksikliklerine yol açar.

3. Tuz ve şeker

Fıstık ezmesi yüksek düzeyde hem tuz hem de şeker içerir. Fazla miktarda tuz; kusma, ishal, karın ağrısı ve aşırı susama gibi ciddi gastrointestinal sorunlara yol açar. Uzun süreli aşırı tuz tüketimi de kalp ve tansiyon sorunlarına yol açar. Zorunlu etobur olan kedilerin sistemleri, büyük miktarlarda karbonhidratları işleme konusunda becerikli değil. Bazen bir karbonhidrat olan fıstık ezmesinde bulunan fazla şeker kalp sorunlarına, aşırı kilo alımına ve diyabete yol açar.

Kediler İçin Sağlıklı Ödüller

Kedine bir ödül vermek, onunla bağ kurmak için mükemmel bir yöntem. Çoğu hayvan gibi, kediler de yemek için motive olurlar ve ikramlar harika bir olumlu pekiştirme aracı olur. Kedin için bir mama seçerken, özellikle kediler için üretilmiş, besin değeri açısından eksiksiz seçeneklere bak. Evcil hayvan maması mağazalarında birçok ticari kedi maması bulunur. Ev yapımı kedi mamalarını veya kedi nanesi ve kedi otu gibi ürünleri de denemeyi düşün.

Her tür mamanın ölçülü olarak verilmesi gerektiğini ve kedinin günlük kalori alımının yüzde 10’undan fazlasını oluşturmaması gerektiğini de asla unutma.

Yediğiniz fıstık ezmesinin içinde zehirli maddeler olmasa bile kedin için sağlıklı bir seçim değil. Küçük bir ısırık onlara zarar vermese de, kedini insan maması ile beslemek hoş olmayan davranışlara yol açar. Kedin fıstık ezmesinden bir ısırık almak için yalvardığı zaman muhtemelen en iyisi ona teslim olmamak.

Kedinin sağlıklı kalması için yeterli beslenmesini sağlamak da önemli. Kedilerin insanlardan ve diğer hayvanlardan farklı kesin beslenme gereksinimleri olur. Kedin fıstık ezmesi de dahil olmak üzere çok fazla atıştırmalıkla beslenirse, kedi mamasını yeme zamanı geldiğinde aç olmaz. Bu, beslenme eksikliklerine ve potansiyel sağlık sorunlarına yol açar.

Paylaşan heymypet