Kediler Eğitilir Mi? Kedine Öğretebileceğin 5 Komut!

Kediler eğitilir mi sorusu her kedi ebeveyninin aklını kurcalıyordur mutlaka. Sonuçta birçok evcil hayvan eğitilebilirken kediler neden eğitilmesin ki? Belki de kedi dostlarımıza yönelik ön yargılarımızı köşeye bıraksak bu sorunun yanıtını daha rahat alırız.

Köpekler ve eğitimle ilgili her şeyi biliyoruz neredeyse. Peki ya kediler? Kediler eğitilir mi sorusunun bile net bir yanıtı yok aklımızda. Bunun nedeni de muhtemelen kedilerin başına buyruk ve eğitilemez olduğuna duyduğumuz inanç. İnanç diyoruz, çünkü bu iddiayı daha gerçekçi bir noktadan ele aldığımızda işin aslının başka olduğunu görüyoruz. Tasma eğitiminden tut basit komutlara, kedileri eğitmek de gayet mümkün. Belki daha uzun, daha karmaşık ve daha fazla sabır gerektiriyor evet. Yine de bir kedi ebeveyniysen tüm bu süreçten büyük bir keyif alma ihtimalin de epey yüksek!

Mesela kedi davranış uzmanı Katenna Jones, “Aslında kedilerin çoğu düzgün bir şekilde verildiği takdirde eğitim görmekten büyük keyif alır” diyor.

Kedileri eğitirken belirli şekilde davranmamalarını sağlamak, o davranışı tetiklememekten geçiyor. Örnek olarak patili dostun seni ısırıyorsa, bu ısırma davranışını tamamen önlemen mümkün değil. Yapabileceğin tek şey, dostunun ısırma dürtüsünü tetiklememek ve başka bir yere yönlendirmek. Oyuncaklar, böylesi durumda büyük önem kazanıyor.

Bu arada evet, kediler bize köpekler kadar yoğun bağlanmıyor. Peki bu eğitim açısından ne anlama geliyor? Ödülleri büyük tutman lazım. Patili dostlarımız ancak ödülün değer olduğunu düşünürse eğitime yanıt verecek. Yani senin hatrına bazı şeyleri öğreneceğini sanıyorsan yanılıyorsun…

Son olarak, “Kedinin öğreneceği şeyleri tamamen tek başına belirleyemezsin. Ne öğrenmek istediğine kedin karar verir. Nitekim her kedi her şeyi yapmak istemeyebilir” diyor kedi eğitmeni Georgia. Sonrasında da ekliyor, “Kedinin doğal olarak yöneldiği, kabul ettiği davranışları ön plana almalısın”.

KEDİLER EĞİTİLİR Mİ: KEDİLERİN ÖĞRENEBİLECEĞİ 5 KOMUT

Eğitim noktasında son tavsiyelerimizi de verdikten sonra geçelim dostlarımızın öğrenebileceği 7 komuta.

1. YAVAŞ OL

Kedini ele saldırma huyundan vazgeçirmek istiyorsan bu komut işine yarayabilir. Eline ödül maması al. Sonra da kedini uzun süre ufak porsiyonlarda ödül mamasıyla besle. Kedin elinden bir şeyler tekrarlarken bu komutu tekrarla. Saldırırsa da elini yavaşça uzaklaştır.

2. BUL ONU

Ödül mamalarını kedine doğru at ve kedin mamaları ararken bul onu de. Evet, bu kadar basit.  Sonrasında da istersen mamaları eline saklayıp bul onu diyerek oyun oynayabilirsin. Baktın kedin eline saldırıyor, yavaş ol komutu imdadına yetişecektir!

kedi tasması nasıl takılır

3. OTUR

Evet, bildiğimiz otur. Baktın kedin normal bir şekilde oturuyor, sen yine de “otur” diyip ona ödül maması ver. Bir müddet sonra kedinin oturup sana baktığını göreceksin. Böylesi durumlarda yine otur komutunu tekrarlayarak mama ver. Bir sonraki adımda ise, kedin etrafta yürürken yavaşça poposuna dokunarak oturmasını sağla. Sonra da oturduğunda otur diyerek ödül maması verr. Böylelikle dostumuz komutu iyice öğrenir.

4. GEL

Yine stratejimiz aynı. Mama kabını sallayıp dostuna gel de. Kedin ne zaman bu sesi duysa, işin ucunda mama olduğunu anlayacak. Geldiğinde de komutu bir kere daha tekrarlayıp ödül mamasını ver. Yavaş yavaş ilk gel komutun, kavanozu sallaman ve mamayı dostumuza vermen arasındaki süreyi artır. Sonra bir bakmışsın kedin gel komutunu kapmış bile!

5. KUTUYA GİR

Kedilerin kutuları ne kadar sevdiğini biliyoruz. Hazır lafı açılmışken, kediler kutuları neden sever yazımızı da şöyle bırakalım ve komutlarımıza devam edelim. Kutuya gir komutunu öğretmek için uygulayabileceğin birkaç taktik var. Bunlardan ilki, kutuyu ortalık bir yere koyup içine sürekli ödül maması saklamak. Olmadı, kedini sürekli kutunun içinde de besleyebilirsin. Baktın kedi kendiliğinden içeri giriyor, kutuya gir komutunu ver ve ödül mamasını ağzına tutuştur. Böylelikle bu davranışı pekiştirmiş olursun!

Paylaşan heymypet