Kediler Domates Yiyebilir Mi?

Meraklı kedilerimiz biz ne yiyorsak koklar ve tadına bakmak ister. Her kedi olmasa da bazı kediler domates dahi yemek istiyor. Peki, domatesin kediler için toksik yanları var mı? Kediler domates yiyebilir mi?

kediler domates

 

“Merak kediye en büyük zararı verir” derler. Çünkü kediler çevrelerindeki her şeyi kontrol etme eğiliminde ve bazen kendilerine zarar verebilecek şeylerden kaçınmaları gerektiğini bilemiyor. Çeşitli sebze ve bitkilere hiç düşünmeden yaklaşmaları da bu huyları yüzünden. Ancak bazı meyve, sebze ve bitkiler onlar için toksik. Domates de bunlardan biri mi? Kediler domates yer mi ki?

Kedi Beslenmesi

Kediler etobur canlılar. Hatta, insanlar ve köpeklerin aksine, kediler zorunlu etoburlar. Bu, diyetlerinin en az yüzde 70’inin et olması gerektiği anlamına geliyor. Kediler meyve, sebze ve tahıl yiyecekler olsa da bunlara ihtiyaç duymaz. Bir kedi vejeteryan veya vegan olamaz. Daha doğrusu bu şekilde beslenmesinin onun sağlığı açısından bir faydası yok. Hatta gerekli besinleri alamadığı için zararı var.

Birçok sahip, kedilerine kendi yiyeceklerinden bazılarını verip veremeyeceklerini merak ediyor. Genel olarak, bir kedinin tüm kalorisini yüksek kaliteli ve dengeli kedi mamasından alması gerekir.

kediler domates

Kediler Domates Yer Mi?

Menüde domates varsa, çoğu kedi bu meyveyi tercih etmediği için kedinin ilgilenmediğini görmen mümkün. Peki ya kedin domatesinizi yemek isterse?

Domates, antioksidanlar ve vitaminlerle dolu, insanlar için sağlıklı bir meyve. Domatesler, A, C, K vitaminleri, potasyum, lif ve domateste yüksek seviyelerde bulunan ve insanlar için birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilen bir bileşik olan likopen için harika bir kaynak.

Domatesin insanlar için sağlık yararları hakkında söylenenlerin hepsine rağmen, bu özelliklerin domates yiyen kediler için geçerli olduğunu varsaymak yanlış olur. Kedilerin gastrointestinal sistemleri domatesleri sindirmek için tasarlanmamış. Hatta daha çok miktarlarda yenilirse mide ağrısına, kusmaya veya ishale neden olur.

Tam olarak olgunlaşmamış yeşil domateslerin, saplarının ve yapraklarının kedin için daha büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat etmek önemli. Olgunlaşmamış domatesler ve domates bitkisinin tüm kısımları ve yaprakları kediler için zehirli. Bitkinin bu yeşil kısımlarında bulunan zehirli bileşiğe solanin adı verilir. Kediler ve diğer birçok hayvan için zehirli kabul ediliyor. Bir kedi olgunlaşmamış bir domatesi veya yapraklarını yerse, mide-bağırsak rahatsızlığı, uyuşukluk, tehlikeli derecede yavaş kalp hızı (bradikardi) ve şiddetli kusma yaşaması mümkün. İyice pişirilmiş yeşil domatesler aktif solanin içermediği için daha güvenli. Ancak yine de büyük miktarlarda yenilirse mide rahatsızlığına neden olur.

Kediler Ne Kadar Domates Yemeli?

Domates seven bir kedin varsa, onu zaman zaman meyvenin olgunlaşmış etinden küçük miktarlarda güvenle beslemende sakınca yok. Bununla birlikte, yenen domates miktarını sadece bir veya iki ısırıkla sınırlaman önerilir. Kedin daha büyük miktarlarda meyve tüketirse, kusma, mide ağrısı veya ishal gibi herhangi bir gastrointestinal rahatsızlık belirtisi olup olmadığını dikkatlice izle. Herhangi bir kötü etki görülürse, derhal veterineriyle iletişime geç.

Evcil hayvanının sağlığı veya kedini neyle besleyeceğiniz konusunda herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, her zaman veterinerine danışmanız en iyisi.

Paylaşan heymypet