Kediler Bedava Yiyeceği Avlanmaya Tercih Ediyor!

Böyle söyleyince “kim bedava yiyeceği tercih etmez ki?” diye düşünebilirsin ve aslında oldukça da haklısın. Yine de kedilerin avcılık içgüdüleri de ortada. O yüzden mesele tahmin ettiğinden biraz daha karmaşık…

kediler bedava yemeği

Şimdi bir dakika, hani kediler avcılık içgüdülerini kaybetmemişti? Hani kaplanlarla %96 genetik benzerlik taşıyorlardı? Madem öyle kediler bedava yiyeceği avlanmaya neden tercih ediyorlar? Ya da belki de bu durum oldukça doğal, kim bedava yiyeceği tercih etmez ki… Kafalar allak bullak!

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre patili dostlarımız bildiğimiz tembelmiş. Yani yemek yemek için çaba göstermek yerine bedava yemeğe yöneliyorlar. Yalnız burada şöyle bir ilginçlik var: Normalde avcı hayvanlar bedava yemekten pek keyif almıyor. Patili dostlarımızın da avcı genler taşıdığını düşündüğümüzde işler iyice karışıyor.

“Kuşlar, kurtlar, kemirgenler, primatlar… Aslında birçok canlı önüne konan bedava yemeği yemektense kendileri avlanmayı tercih ediyorlar. Açıkçası kedilerin de böyle davranmasını beklerdik ama yanıldık. Anlaşılan o ki kedi dostlarımız tüm bu cinsler arasında bedava yemeğe meyleden tek cins. Her zamanki gibi bizi şaşırtmaya devam ediyorlar” diyor araştırmayı yürüten Mikel Delgado. Kendisinin mesleğinin kedi davranışları uzmanı ve araştırmacısı olduğunu düşünürsek sanki şaşırmasını doğal karışlamamız gerek.

KEDİLER BEDAVA YİYECEĞİ HANGİ KOŞULLARDA TERCİH EDİYOR?

Evde Kedi Maması Yapımı

Yani sormaya çalıştığımız soru, bu deney nasıl yürüdü? Araştırmacılar 27 tane patili dostumuzu laboratuvar ortamına aldılar. Sonra da kedilerin rahatlıkla çözebileceği bir puzzle koyup ucuna yemek bağladılar. Kedilerin bazıları puzzle ile ilgilenirken bazıları ise konuya tamamen ilgisiz kaldı. Bir sonraki gün yine aynı kediler aynı ortamda bir araya geldi. Bu sefer mama doğrudan kaplara kondu ve sonuç: Tüm kediler mamaya saldırdı!

“Şimdiye dek öğrendiklerimiz kadarıyla tam tersi bir sonuç bekliyorduk. Daha fazla kedi puzzle ile uğraşır, daha azı direkt mamaya koşar diye düşündük. Ancak işler pek öyle işlemedi” diyor Delgado.

Peki bu kedilerin tembel olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, pek değil. Deneydeki kedilerin hepsi hareket monitörleri giyiyordu. Dememiz o ki dostlarımızın özellikle günlük hayatlarındaki aktiflik seviyeleri de gözlemlendi. Fakat normalde gayet aktif olan, hatta hiperaktif seviyesine yakın kediler bile puzzle yerine bedava mamaya yöneldi.

Araştırmacılar bu ilginç sonuç üzerine hala kafa yoruyorlar. Sonuçta avcılık içgüdülerini yitirmedikleri için evdeki eşyaları yere atan bizim kediler değil miydi? Ya da lazer görünce kafayı yiyen de onlardı sanki…

Paylaşan heymypet