Kediler Bakışlarıyla Ne Anlatır?

Kedilerin duygularını gözlerinden anlamak biraz zor. Köpeklerin aksine onlar biraz daha anlaşılması zor canlılar. Sahi, kediler bakışlarıyla ne anlatıyor olabilir?

kediler bakışlarıyla

 

 

Köpekleri genellikle bakışlarıyla anlarız. Çünkü anlaşılması çok kolay. Oldukça doğru bir şekilde okuyabileceğimiz etkileyici yüzleri ve vücut dilleri var. Öte yandan kediler, duygusal belirsizlikleri ve soğukkanlılıkları ile tanınırlar. Biz de bu konuya değinmeden geçemedik. Sence kediler bakışlarıyla bizlere ne anlatıyor olabilir?

Ancak, kedilerin köpekler kadar ifade gücüne sahip olduklarına dair artan bir inanç var. Sadece, onların ne iletmeye çalıştıklarını yanlış anlıyoruz.

Konu kediler olduğu zaman miyavlamalar ve kuyruk hareketleri pek çok anlama gelir. Kedigiller her mırlamada, miyavlamada ve hatta göz kırpmada “Merhaba”, “Hadi sarılalım” veya “Buradan gidelim” der.

Uzmanlar, çoğu zaman mesafeli kedileriyle bağlantı kurmak isteyen artan sayıda evcil hayvan sahibi için, bu iletişim girişimlerinden kazanılacak bir şeyler olduğunu söylüyor. Kediler çok bağımsız ve bu nedenle kolayca yanlış anlaşılır. İşte kedilerin ne anlatmaya çalıştığını anlamana yardımcı olarak belirli kedi “konuşmalarının”, özellikle de gözlerin gizemini çözmeyi amaçlayan bir tartışma.

Kedilerin Gözleri

Kediler gözleriyle konuşur. Kedinin bakış yönü seni ilgilendiği konuya yönlendirir. Ama bakışlar değişir. Bazı bakışlar yoğun ve odaklanmışken, diğerleri gelişigüzel bir bakış olarak tanımlanır. Kedin gözünü kırpmadan baktığı zaman senden bir şey istiyor olabilir mi? Belki de sana çok kızgın. Her ikisi de doğru sayılır. Sabit bir bakış ve katı bir vücut duruşu düşmanlık anlamına gelse de, aynı bakış rahatlamış, mırlayan bir kedide sevişmeyi veya başka bir tür ilgiyi talep ediyor demektir.

Kedilerin ne söylediği genellikle göz kapaklarının konumu ve gözlerin genişlemesi ile belirlenir. Mesajlar inceden açığa değişir ve inanılmaz derecede güçlü olur. Yavru kedinin mesajını iletmek için miyavlamasına gerek yok. Ancak amaç genellikle kuyruk konuşması, kulak pozisyonları ve kabarık kürkle anlaşılır.

kediler bakışlarıyla

Uyarılma

Herhangi bir güçlü duygusal uyarılma -korku, öfke, zevk, heyecan- bir kedinin gözbebeğinin aniden genişlemesine neden olur. Veteriner ziyareti sırasında veya dışarıda yüksek sesler olduğu zaman kedinin gözbebeklerinin büyüdüğünü (gözlerinin siyah görünmesine neden olduğunu) görmen mümkün. Diğer zamanlarda, yeni bir kediyle tanışırken şaşıran gözler ile bakar.

Güven

Açık gözler, rahat ve hatta boyun eğen vücut duruşuyla birleştiği zaman, büyük bir güvenin işareti olur. Örneğin, yanaklarına kafa atan veya aynı şeyi dost canlısı bir köpeğe yapan kediler, sakin bir güveni ve hatta belki de sevgiyi gösterir.

Hakimiyet

Uzaktan gözlerini kırpmadan bakan kedi gözleri, kontrolün, hakimiyetin ve hatta saldırganlığın bir işareti olur. Sahipler, çok kedili evlerde kaynaklara erişimi kontrol etmek için kullanılabilecek bu ince davranışı genellikle fark etmez. Tek bir kedi, bu gözünü kırpmayan bakışı kullanarak diğer kedigilleri uyarır ve mama kaselerine, kum kabına veya başka bir önemli bölgeye giden “sahip olunan” bir yola yaklaşmasını engeller.

Saldırganlık

Kısık gözlü bir bakış, güçlü duyguyu gösterir; korku veya saldırganlık. Kısma ayrıca gözleri rakibin potansiyel pençelerinden korur. Tanımadığın bir kediyle göz göze gelmekten kaçın, aksi takdirde bir saldırıya uğraman mümkün.

Pisi Öpücükleri

Rahat ve güvenen bir kedinin sarkık, uykulu görünen göz kapakları olur. Uzaktaki evcil hayvanına bir “kedi öpücüğü” göndermeyi dene. Onun uykulu bakışına kendi rahat bakışınızla karşılık verin ve yavaşça “göz kırp.” Gözlerini kırpıştırırsa, en derin sevgiyle onurlandırıldın demek oluyor. Bizce bu tabir ettiğimiz bakışı hemen anladın bile.

Paylaşan heymypet