Kediler Ayakkabıları Neden Sever?

Eğer evde dolaşan tüylü bir dostun varsa muhtemelen ayakkabılarına duyduğu ilgiyi fark etmişsindir. Ayakkabı değilse de terliğe…Ee o halde kediler ayakkabıları neden sever birlikte öğrenelim!

kediler ayakkabıları

 

 

Kedi sahipleri, kedilerinin ayakkabılara karşı bariz bir takıntıları olduğunu fark eder. Bazen üstünde uyur bazen de ısırırlar. Kediler ayakkabı üzerinde uyumayı neden bu kadar çok seviyor? Neden bazı kediler ayakkabılarını evlerinin ön kapısından alıp başka bir yere saklıyor? Kısacası kediler ayakkabıları neden sever?

Kediler Neden Ayakkabıların Üzerine Oturur?

Kedilerin ayakkabıları bu kadar büyüleyici bulmasının arkasında geçerli nedenler var. Bu nedenleri anlamak, gelecekte ayakkabıyla ilgili sorunları engellemeye yardımcı olur. İşte kedilerin ayakkabıların yanında kalmak istemelerinin birkaç nedeni:

1. Tanıdık Kokular

Bir kedi için koku alma duyusu, muhtemelen beş duyusunun en önemlisi. Bir insanınkinden on dört kat daha güçlü olur. Hatta burun dokularında insanlardan iki kat daha fazla koku reseptörü olur. Ayrıca ağzın çatısında Jacobson organı (bazen vemeronazal organ olarak anılır) adı verilen ve insanlarda tamamen bulunmayan özel bir organları var. 

Bu organ, kedilerin esas olarak havadaki kokuları ve feromonları tatmalarını sağlayarak onlara bölgedeki hayvanlar ve insanlar hakkında çok sayıda bilgi verir. Kediler doğal olarak meraklı canlılar. Dolayısıyla yeni kokuları araştırırlar. Ancak aynı zamanda kendilerine tanıdık gelen ve kendilerini güvende ve rahat hissettiren şeylerin kokularını da ararlar.

kediler ayakkabıları

2. İşaretli Bölge

Kediler, yanakları da dahil olmak üzere vücutlarındaki bezlerde kendi benzersiz kokulu feromonlarını kendileri yaratır ve salgılar. Kedin yüzünü sana veya bir nesneye sürttüğünde (bunting olarak da bilinir), ‘Daha önce burada bulundum’ demenin bir yolu olarak iz bırakır. 

Kediler, kendileri ve sevdikleri gibi kokan şeylere yönelirler. Ayakkabılarının üzerinde uyumak, kedinin senin yanında rahat olduğunu, varlığınızla rahatladığını ve seni sevdiğini söyleme şekli.

3. Konfor Bölgeleri

Yine de, kedin seni sevdiğini söylemek için sadece uyumuyor veya ayakkabılarınızla vakit geçirmiyor olabilir. Senin gibi kokan nesneler (giysiler, ayakkabılar, battaniyeler) stresli durumlarda kedinizi rahatlatıyor muhtemelen. 

Ayakkabılarının üzerinde uyumak, sen gün içinde yokken kedin için kendi kendini yatıştırmanın bir yöntemi. Hatta bu nedenle, kedin ayakkabılarını bıraktığın yerde durmakla kalmayıp ayakkabılarını başka bir yere taşıyabilir. 

Kedin, bir parçanı yakınında tutmanın bir yolu olarak güvenlik battaniyesi görevi gören ayakkabını tercih ettiği bir dinlenme alanına götürecektir. Kedin biberonla büyütüldüyse, ayakkabılarını veya çoraplarını bile emebilir. 

Bunun nedeni, annelerinden çok erken sütten kesilen kedilerin, sahipleri gibi kokan şeyleri genellikle oral bir saplantı geliştirmeleri ve kemirmeleri veya emmeleri. Bu davranış kendi kendini yatıştırmanın başka bir yöntemi. Kolay erişim için yerde bırakılan ayakkabılar bunun için uygun bir çıkış noktası.

Paylaşan heymypet