Kedi ve Köpek Nasıl Tanıştırılır?

Ailenizi büyütmeye karar verdiniz ama yeni arkadaşı nasıl tanıştıracağınızı bilmiyor musunuz? Bu konuda yardımcı olmayı çok isteriz!

kedi ve köpek nasıl tanıştırılır

Kedi ve köpekler için doğal düşmanlar denir ama hayır. Belki alışma süreçleri biraz ilginç olabilir. Tabii bu durum her ikisinin de yaşına, karakteristik özelliklerine, varsa geçmiş travmalarına göre değişir. Sürecin ne kadar süreceği tamamen onlara bağlı, ebeveyn olarak acele etmemeli ve sabırlı olmalısınız. Unutmayın, hepiniz için farklı stres dinamiklerine sahip bir süreç bu. Evet, bakalım bir kedi ve köpek nasıl tanıştırılır?

İlk başta onları ayrı tutun

Yeni gelen dostunuzun alışması ve tanıması gereken bir sürü şey var. Hem siz hem yepyeni bir ortam… İlk başta, bu kadar yeniliğin yanında bir de başka bir patili biraz fazla stresli olacaktır. Bu yüzden evinizi bir süreliğine bölmelisiniz.

Eve yeni bir kedi getiriyorsanız, yatak odanızı ya da genişse banyonuzu bir süreliğine ona rezerve edin. Suyu, yemeği ve tuvaleti ile birlikte, kendi kendine oyalanması için bir kaç oyuncak da bulundurmayı unutmayın. Tabii kedicik sadece eve alışmıyor, sizi de tanımalı, onunla bol bol vakit geçirin. Evin yeni ferdi bir köpekse de kediciğinize yine aynı şartlarda ayrı bir yer hazırlayın.

Evin ayrı odalarındayken, daha onları karşılaştırmadan önce, birbirlerinin eşyalarını arada onların alanlarına koyun. Böylece en azından önden birbirlerinin kokularını tanıyacaklardır. Her iki dostunuzun da ilk şoku atlattığını düşündüğünüzde artık tanışma vakitleri gelmiştir.

“Merhaba!” deme zamanı

İlk buluşmalarını kısa tutun, belki 10 dakika? Köpeğinizin tüm kontrolünün sizde olması için onu tasmasıyla tutun. Kediniz istediği kadar etrafta dolaşsın, yakınlaşsın, uzaklaşsın… Bu sırada köpeğinizi sakin olması için sevin, oyalayın ve tabii ki sakinliği için onu ödüllendirin.

Süreç sorunsuz ilerledikçe her defasında beraber geçirdikleri vakti artırın. Kedinizin hareketleri rahatladıkça köpeğinizin hareket alanını artırın. Beklenmedik durumlar için tasması yine de elinizde olsun.

Her ikisini de tanıyan sizsiniz!

Hem kediler ve köpekler birbirlerinden bambaşka canlılar hem de her birinin kendine ait kişilikleri var. Her ikisini de az çok tanıyan, ortak noktaları sizsiniz. Herhangi biri karakteristik olarak agresifse alışma süreçleri tahmin ettiğinizden çok daha uzun sürebilir. Biri çekingen diğeri çok girişkense de bu dengesizlik alışma sürecini uzatabilir.

Kontrolü elden bırakmayın

Her geçen gün dostlarınızın yanyana daha rahat hareket ettiğini göreceksiniz. Ama ipleri (bu durumda tasmayı) çabucak elden bırakmayın. Ortamda siz varsınız diye de rahat görünüyorlar. İkisini başbaşa bırakmanın hiç bir sorun çıkarmayacağından emin olana kadar üçünüzün birlikte olması en iyisi.

Dostlarınızın birbirlerine alışması bir kaç hafta da sürebilir, bir kaç ay da…Tüm bu süreçte, sabır taşı olmanız gerektiği gerçeği dışında, kontrolün her zaman sizde olmasına dikkat etmelisiniz. Her iki dostunuz da cüsseleri ne olursa olsun bir diğerine zarar verme potansiyeline her zaman sahiptir.

Kedi ve köpek nasıl tanıştırılır konusundaki adımlar ve püf noktalar işte bu kadar. Hepinize mutluluklar dileriz 🙂

Paylaşan heymypet