Kedi Tüyü Yutmak Nelere Yol Açar?

Kedi tüyü insan tarafından yutulursa tehlikeli midir? Bu, birçok kedi sahibinin zaman zaman merak ettiği bir sorudur. İğrenç görünse de, herhangi bir insan tarafından kedi tüyünün yutulması çoğu zaman önemli değildir. Ancak bazı durumlarda kedi tüyleri sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte bilmen gerekenler.

Kedi Tüyü Yutulması Halinde Tehlikeli Midir?

Hayır, kedi tüyleri bir insan tarafından yutulursa tehlikeli değildir. Ancak evcil hayvan sahibi olarak onları yutmaktan yine de kaçınmalısın. Etrafta bir bebeğin veya çocukların varsa, onu yemeye çalışmadıklarına dikkat etmelisin.

Kedi Tüylerini Yutarsan Ne Olur?

Bir kişinin kedi tüylerini yutması durumunda ciddi şekilde hastalanacağı veya hatta öleceğine dair yaygın bir inanç vardır. Hiç doğru değil! Çocuğunun kedi tüyü yutmasından endişe ediyorsan, genel olarak onlar için tehlikeli olacağından evcil hayvanınla oynamasına izin vermemelisin.

Bazı insanlar evcil hayvanlarının kürkünü yutmanın mide şişkinliği ve bağırsak tıkanması gibi sorunlara yol açtığına inanırken, bu sorunların kedi kürkünün yutulmasından kaynaklandığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Kedi Tüyleri Hakkında Bilmen Gerekenler

Sanılanın aksine kedi tüyü yutmak insanlara herhangi bir zarar vermez. Kedi tüylerinin yemek borusuna veya boğazına veya iç organlarına yapışacağı veya kişinin sindirim sistemi yoluyla sindirim sistemine geçeceği sadece bir efsanedir.

Kedi tüyünün kendisi insanlara zararlı olmasa da bazı kişiler kedi tüyü, tükürük ve idrar gibi kedi alerjenlerine karşı hassas olabilir. Bu nedenle, alerjik reaksiyon riskini azaltmak için kedini düzenli olarak yıkaman ve tüylerini taraman önemlidir.

Bu, evindeki kepek, dökülme ve tükürük kalıntısı miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, sen ve ailen, alerji konusunda endişelenmene gerek kalmadan kedi arkadaşının arkadaşlığının tadını çıkarabilirsiniz.

Kedi Tüyleri Bebekler İçin Tehlikeli Mi?

Kediler çok temiz hayvanlardır. Sık sık kendilerini tımar ederler. Ancak bu aynı zamanda kedilerin çok fazla tüy döktüğü anlamına gelir. Bu çoğu zaman bir sorun değildir. Genellikle kedi tüyleri mobilyalara veya kıyafetlere bulaşır. Bu biraz sinir bozucu olabilir. Ama dediğimiz gibi kedinin düzenli olarak tüylerinin taranması ve etrafın düzenli olarak temizlenmesi bu durumun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Evde bir bebeğin varsa, kedi tüyünün onlar için tehlikeli olup olmadığını merak ediyor olabilirsin. Basit cevap hayır. Kedi tüyü bebekler için tehlikeli değildir. Bebeklerin evcil hayvan olarak bir kediye sahip olması oldukça standarttır. Ancak, aklında bulundurman gereken birkaç şey var.

Kediler tüy dökme eğilimindedir. Her zaman havada uçuşan bir miktar tüy olacaktır. Bu nedenle bebeğin hassassa kedi tüyüne karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Kedi tüyüne alerjisi olana bir bebeğin varsa, kedinin etrafındayken bebeğine göz kulak olman çok önemlidir.

Her zamankinden daha fazla hapşırdığını veya öksürdüğünü fark edersen, güvende olması için onu doktora götürmek en iyisidir. Bununla birlikte, kedi tüyleriyle ilişkili ciddi bir hastalık yoktur.

Bu nedenle, sen veya çocuğunun kedilere alerjisi varsa, onlardan uzak durmak en iyisidir. Ancak alerjiniz yoksa kedinin tüyleri için endişelenmene gerek yok. Kediler, hayatına neşe getirecek harika evcil hayvanlardır.

Kedi Kılı Hamileler İçin Tehlikeli Mi?

Hayır, kedi tüyü hamile kadınlar için tehlikeli değildir. Ancak toksoplazmoz, kedilerin bulaştırabileceği bir hastalıktır. Hamile kadınların, düşük yapmalarına veya fetüste beyin hasarına neden olacağından, özellikle toksoplazmoza karşı savunmasızdır.

Toksoplazmoz en yaygın olarak kedi dışkısında bulunur. Bu nedenle hamileysen veya hamile kalmaya çalışıyorsan, tuvaleti temizlerken eldiven takmak gibi makul önlemler almak önemlidir. Genel olarak, enfeksiyon riski düşüktür. Sadece birkaç temel önlem almalısın.

Hem senin hem de bebeğinin sağlığına dikkat etmek için toksoplazmoz riskleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Herhangi bir sorun veya endişen varsa, doktorunla konuş.

Kedi Tüyleri Herhangi Bir Hastalığa Neden Olur Mu?

Hayır, kedi tüyü herhangi bir hastalığa neden olmaz. Kedi tüyü insanlara zarar vermez. Ancak kedinin dışkısından hastalanma ihtimalin vardır. Bazı kişilerde alerjiye neden olan alerjenler kedi tüyü değil; kepek, tükürük ve idrardır.

Buruna Kedi Kılı Girerse Ne Olur?

Kedinin tüylerini soluduğunda, bazen bu küçük tüyler ve diğer zararlı parçacıklar akciğere inerek enfeksiyona neden olabilir. Bu, akciğer zarını ve hava yollarını tahriş edebilir. Tedavi edilmezse kalıcı bir akciğer rahatsızlığına yol açabilir.

Kedilerden solunan alerjenler, burun akıntısı veya tıkanıklık, hapşırma ve kaşıntılı gözler gibi alerjik rinit veya saman nezlesi semptomlarına benzer semptomlar üretir.

Durum orta veya şiddetli hale gelirse, bu belirtiler hırıltı, nefes darlığı ve kuru öksürüğü de içerebilir.

Kedinin Bebeğinin Yanında Olmasına İzin Vermeli Misin?

Çocuğunu asla kedinle birlikte yere koyma. Evcil hayvanını bir çocukla gözetimsiz bırakmaktan kaçın. Neden? Niye? Çünkü kimse kedinin ne zaman aşırı heyecanlanacağını ve yanlışlıkla bebeğini çizebileceğini, hatta ısıracağını bilemez.

Bu nedenle, güvenliği sağlamak için kedilerini çocuklarından uzak tutmanı veya oyun zamanlarını birlikte denetlemeni öneririz.

Çözüm:

Peki kedi tüyü yutulduğunda tehlikeli midir? Cevap hayır. Ancak, bir evcil hayvan sahibi olarak, onları yutmaktan kaçınmalı ve çocukların onları yememesine dikkat etmelisin. Kedinin tüy yumaklarıyla ilgili endişelerin varsa veya başka soruların varsa, veterinerine ulaşabilirsin.

Kedi Tüyü Yutmak Zararlı Mıdır?

Burun içindeki mukus ve tüyler, doğanın öngördüğü gibi, soluyabileceğin nadir kedi tüylerini yakalar ve yanlışlıkla yenen bir kedi tüyü, sindirim sisteminden sorunsuz bir şekilde geçer. Bir insan saçı, kedi tüyünden potansiyel olarak daha uzun ve daha güçlü olduğu için dürüst olmak gerekirse daha tehlikelidir.

Kedi Tüyü Yutmak Mide Bulantısı Yapar Mı?

Hayır genellikle yapmaz. Ama midesi hassas biriysen yapabilir ve kusabilirsin. Kedi tüyünün tadı tabii ki de harika değildir. Ama biraz yutarsan canını yakmaz. Kedilere alerjin yoksa ve kendini temiz tuttuğun sürece zarar vermez.

Kedi Tüyü Yutmak Öksürük Yapar Mı?

Kedilere alerjin varsa ve kedi alerjenleri ciğerlerine girerse, alerjenler antikorlarla birleşerek belirtilere neden olabilir. Bunlar nefes almada güçlük, öksürme ve hırıltıyı içerebilir.

Kedi Tüylerinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

1)Kedini Düzenli Olarak Fırçala

2)Kedinin Diyetini Değiştir

3)Kedinin Nemlendir

4)Kedini Veteriner Kontrolüne Götür

5)Etrafı Düzenli Olarak Süpür

6)Bir Kanepe Koruyucuya Yatırım Yap

Kediler, tanıyabileceğin en tatlı ve en komik hayvanlardandır. Onlar sürekli bir eğlence kaynağıdır ve insanların düşündüğünden çok daha sevecendirler. Bununla birlikte, herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi, arkalarında tüy yığınları da bırakırlar. Peki evinde kedi tüylerini nasıl kontrol altında tutabilirsin?

İyi haber şu ki, evini korumak ve kedi tüylerinin birikmesini önlemek için yapabileceğin birkaç şey var. Kedi tımarından düzenli ev işlerine kadar, bu ipuçları ve püf noktaları, daha az tüylü bir eve, mutlu bir kediye ve daha rahat bir sana sahip olmanı sağlayacak.

Kedini Düzenli Olarak Fırçala

Kedilerin kısa tüyleri olsa bile düzenli olarak taranması gerektiği sıklıkla unutulur. Onları fırçalamak, tüm gevşek ve ölü tüyleri astarlarından çıkarır, dökülmeyi azaltır ve daha rahat hissetmelerini sağlar.

Fırçalama eksikliği, tüylerinde dolaşmaya yol açarak, bırakılırsa zamanla rahatsız olmalarına neden olabilir. Ek olarak, onları düzenli olarak fırçalamak, önleyici bir önlem olarak çalıştığı için evde evcil hayvan tüylerini temizlemenin en iyi yollarından biridir.

Eline takılabilen eldiven formunda olanlar da dahil olmak üzere mükemmel bir fırça yelpazesi var. Geleneksel tüy tarama fırçalarının etrafında gergin olan kediler için bu geniş yelpaze mükemmeldir. Sadece tüyleri topladığından ve çöp kutusuna attığından emin ol!

Kedinin Diyetini Değiştir

Kedinin diyetinin tüy dökmeyi etkileyebileceğini biliyor muydun? Pet Food Sherpa’daki evcil hayvan maması uzmanlarına göre, uygun besinleri veya dengeyi almıyorlarsa, çok daha fazla tüy dökmeleri olasıdır. Yiyecekleri sadece eklemleri ve bağışıklık sistemleri için değildir. Ayrıca tüylerinin sağlıklı, parlak ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.

Diyetlerini değiştirdiğinde, iki besini karıştırın ve bir hafta içinde yavaş yavaş yeni mamasına geçirin. Bu, mide rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur ve telaşlı kedigillerde işleri kolaylaştırır.

Kedini Nemlendir

Dehidrasyon, cildin ve tüylerin kurumasına neden olarak saçlarının daha sık ve önemli ölçüde dökülmesine neden olur. Her zaman temiz suya erişebildiklerinden ve erişilebilir bir yerde olduğundan emin ol. Kediler yakınında yemek yemeyi veya içmeyi sevmediği için lütfen onu çöp kutusundan uzak tutun.

Sürekli taze ve soğuk suya erişimleri olmasına rağmen hala içmiyorlarsa, sağlıklarında daha ciddi bir şeylerin olduğunun işaretidir. Böyle bir durumda kedini veterinere kontrol ettir.

Kedini Veteriner Kontrolüne Götür

Aşırı tüy dökülmesi, kedilerde birden fazla tıbbi sorunun işareti olabilir. Kedinin normalden daha fazla tüy döktüğünü fark edersen (dökülme mevsimi dışında), her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için veterinere gitme zamanı gelmiş olabilir.

Aşırı dökülmeye neden olan durumlardan bazıları stres ve kaygı, alerji ve kötü beslenmedir (daha önce bahsedildiği gibi). Bununla birlikte, enfeksiyonlardan, güneş yanığından ve aldıkları ilaçlara tepkiden de kaynaklanabilir.

Güneş yanığına geri dönersek, birçok insan hayvanların, özellikle de saf beyaz olanların bundan muzdarip olabileceğini unutur. Güneşte çok fazla zaman geçirirlerse derileri bizimki gibi yanar (özellikle burun ve kulak çevresi).

Bu gibi durumlarda, yanığın neden olduğu rahatsızlığı hafifletmek, bölgenin iyileşmesine ve tüylerinin yeniden büyümesini teşvik etmesine yardımcı olmak için kedinin veterineri bazı kremler verecek ve tedaviler uygulayacaktır.

Etrafı Düzenli Olarak Süpür

Düzenli ev işi burada başarının anahtarıdır. Hem süpürme hem de vakumlama, bu sinir bozucu kedi tüylerini hafta boyunca kontrol altında tutacaktır.

Kedi tüyleri için en iyi süpürgeler kauçuk olanlardır çünkü kıllar sert ancak esnektir ve sert zeminlerde hasara neden olacak kadar yumuşaktır. Ayrıca, onları kırma konusunda endişelenmeden oldukça uygun fiyatlı ve dayanıklıdırlar.

Süpürdükten sonra, vakumlayabilirsin. Halılarda ve sert zeminlerde her türlü evcil hayvan tüyü ile başa çıkmak için özel olarak tasarlanan makinelerde iyi bir seçenektir. Haftada birkaç kez süpürmeyi amaçladıysan yardımcı olur. Ancak günlük olarak süpürme önerilir.

İki kedi ve iki dev köpekle günde bir kez, bazen iki kez! Evcil hayvan tüyleri için özel olarak tasarlanmış harika elektrikli süpürgeler var. Başa çıkmak için bu süpürgelerden edinebilirsin.

Tıpkı köpekler gibi, kediler de tüy döker ve oldukça dağınıklık yaratırlar. Her gün süpürmek tüylerin birikmesini önler (özellikle birden fazla kedide). Ancak haftada bir süpürmek veya haftada birkaç kez yapmak da etkili olacaktır.

Bir Kanepe Koruyucuya Yatırım Yapın

Kanepe gibi mobilyalara yapışan kedi tüyleri gerçek bir acı olabilir. Bu kıllı sorunu çözmenin en iyi yolu nedir? Döşemeni bozmadan kedinin uyuması için güzel bir yer sağlamak için bir koltuk koruyucusuna veya bir yatar kılıfına yatırım yapın.

Mobilyalarını kokudan ve tüyden korur. Böylece endişelenecek bir şey kalmaz. Ayrıca kullanımdan sonra temizlenmesi çok kolay olma eğilimindedir. Ek olarak, estetik uygun bir dizi stil bulabilir ve eşyaların zarif görünmesini sağlayabilirsin.

Kedi tüylerini kontrol altında tutmanın pek çok yolu vardır. Bunların senin hayatını yönetmesine de gerek yoktur. Her gün süpürme işlemi beş dakika sürer. Bir koltuk koruyucunun uygulanması saniyeler sürer. Sen de kanepede televizyon seyrederken tımar yapılabilirsin.

Basit çözümler en iyisidir. Evinin daha az kabarık olduğunu senin ve kedinin dinlenmesi için daha rahat bir ortam olduğunu göreceksin. Bu ipuçlarını faydalı buldun mu, yoksa eklemek istediğin kendi ipuçların var mı? Kedi tüyü bakım tavsiyeni duymayı çok isteriz.

 

Paylaşan heymypet