Kedi Tırmalama Tahtası Ne İşe Yarar?

Bir kedi tırmalama tahtası veya direği, kedi sahiplerinin evcil hayvanlarının tırmalamak için kabul edilebilir bir yeri olması için sağladığı kaba malzemeyle kaplanmış ahşap bir direktir. Kedilerin kaşınmak için doğal bir dürtüsü vardır. Bu hareket, pençelerindeki eski maddeleri çıkarmalarına yardımcı olur ve patilerindeki koku bezleriyle bölgeyi işaretlerler.

Kediler tırmalamayı sever ve buna ihtiyaç duyar. Bu sadece bir gerçek. Ancak bu, pençe izi bırakmayan mobilyalara veda etmen gerektiği anlamına gelmez. Mobilya tırmalamaya karşı cephaneliğinizdeki ilk ve belki de en önemli öğe, uygun bir kedi tırmalama tahtasıdır.

Kedi tahtaları tüm şekil ve boyutlarda gelir. İster stüdyo dairede ister geniş bir malikanede yaşayın, ihtiyacına uygun tırmalama tahtaları mevcuttur.

İşte kedin için bir tırmalama direği seçerken göz önünde bulundurman gereken birkaç şey ve kedinin kanepen yerine onu kullanmaktan zevk almasına nasıl yardımcı olabileceğin.

Yeterince Büyük ve Sağlam Olduğundan Emin Olun

Seçtiğin tahta, kedinin vücudu ve uzuvları tamamen uzarken, dikey kaşıma arzusunu yerine getirecek şekilde, yeterince büyük ve sabit olmalıdır.

Tırmalama tahtasının devrilmemesi için tabanın sabitlendiğinden emin ol. Kedinin tahtaya güvenmesini ve boş zamanlarında onu tırmalamak için kendini güvende hissetmesini istersin.

Sallanan veya devrilen bir kedi tahtası, kedinin kullanmayacağı bir üründür.

Malzemeye Dikkat Edin

Veteriner hekimler, kedi yavruları için tatmin edici bir şekilde çizilebilen kalın, lifli, dokuma bir tekstil kumaş olan sisal malzeme içeren direkler veya kuleler önermektedir.

En titiz kediler bile pençelerini kazmayı ve sisal malzemeyi parçalamayı seviyor gibi görünüyor.

Konum

Kedi tırmalama tahtasını ailenin sıkça kullandığı bir odaya yerleştir. Kedin, aktiviteyle dolu bir alandaysa, bölgesini işaretlemek için bir direği kullanma olasılığı yüksektir.

İdeal olarak, istenmeyen tırmalamayı mümkün olduğunca engellemek için birkaç yerde tırmalama direkleri bulundurmaya çalışmalısın.

Kedi tırmalama paspasları, küçük alanlar için çok yönlü bir seçenektir ve kapı kollarından asılabilir. Sisal veya oluklu mukavvadan yapılmış kedi yatakları, uykudan uyandıklarında esnemeyi ve kaşımayı seven kediler için harikadır.

Çekici Yap

Kedinin tırmalama tahtasıyla yalnızca olumlu ilişkileri olmalıdır.

Direk üzerine biraz kedi nanesi serp ve kedinin biraz eğlenmesine izin ver. En sevdiğin sandalyenin üzerindeki gönderiyi seçtiklerinde ödül olarak ikramları ve oyuncakları kullanın. Kedinin en sevdiği oyuncaklarından bazılarını alın ve tırmalamayı teşvik etmek için direğin üzerine örtün.

Sonunda, ipucunu almaları gerekir.

Hatırlanması gereken önemli bir şey: Kedicik onu parçaladıktan sonra tırmalama tahtasını atmayın. Memnuniyetlerine göre parçalandığında, bölgelerini yeterince işaretledikleri ve sıkı çalışmalarını bir kenara bırakırsan somurtabilecekleri anlamına gelir.

Kedi Tırmalama Tahtası Nedir?

Kabul edilebilir bir tırmalama direği sağlanırsa, ev kedilerinin bu dürtüyü mobilya üzerinde kullanmaları engellenebilir.

En yaygın direk türü, kabaca 60-90 cm boyunda, kaba kumaş veya sisal ile kaplanmış ahşap bir direkten oluşur. Direk, geniş bir tabana dikey olarak monte edilmiştir. Bu da kedinin arka ayakları üzerinde yukarı doğru esnemesine ve devrilmeden serbestçe kaşınmasına izin verir. Dengesiz olan veya kedinin vücudunu tamamen uzatmasına izin vermeyen bir direk, kediyi kullanmaktan alıkoyabilir. Yüzeyler değişiklik gösterir; Direk, sisal ipi, döşemelik kumaş veya bir halı parçasının jüt arkası ile kaplanabilir. Birçok evcil hayvan sahibi, kedilerinin güvenilir bir şekilde kaşınacağı bir yüzey bulmak için farklı yüzeylerle denemeler yapmak zorunda olduklarını söylüyor. Uzmanlar kedilerin genellikle sisal veya oluklu mukavva yüzeyleri tercih ettiğini söylüyor. Diğer tırmalama direkleri, tırmanmak için çeşitli seviyelerde yatay platformlar ve kedilerin saklanabileceği mağara benzeri rahat alanlar ile daha ayrıntılıdır. Çok uzun olanlara genellikle “kedi ağaçları” denir. Bunlar, ekstra stabilite sağlamak için tavana uzanan dikey bir germe çubuğuna sahiptir.

Daha küçük çizilme yüzeyleri, ters çevrilmiş bir halı parçası kadar basit bir şeyden veya bir kapı kolundan sarkmasını sağlamak için bir halka ile düz bir dokuma sisal pedinden oluşabilir. Diğerleri oluklu mukavvadan yapılmıştır.

Tırmalama direkleri, evcil hayvan malzemeleri satan çoğu mağazada ve çevrimiçi olarak satın alınabilir. Ancak sen de kedin için tırmalama tahtası inşa edebilirsin. İnternette yapılışı ile alakalı videolar bulabilirsin. Hem senin için eğlenceli bir aktivite olmuş olur hem de kedinin işine yaramış olur.

Kedi Tırmalama Tahtasını Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kedinin değerli mobilyalarını ve pençelerini keskinleştirmek için bulabileceği her şeyi yok etmesinden bıktın mı?

Kediler tırmalama içgüdüsüyle doğarlar. Peki çok sevdiğin kedi dostunun mobilya ve eşyalarını tırmalamasından nasıl kurtulursun?

Cevap kolay, kedi tırmalama tahtası! Yeterince zararsız bir mobilya parçasıdır. Bu çok basit öğenin kedin ve akıl sağlığın için bir zorunluluk olmasının birçok nedeni vardır.

1.Tırmalama tahtaları pençeleri sağlıklı tutar

Tırmalama, kedinin pençelerinden gevşek katmanlar atmasına yardımcı olur. Bu ölü katmanları kaldırmak, pençelerini sağlıklı, keskin ve harekete hazır tutmanın önemli bir parçasıdır.

2.Kedilerin esnemesine yardımcı olurlar

Uzun bir tırmalama direği, kedinin patilerini olduğu kadar tüm vücudunu da esnetmesine yardımcı olacaktır. Esneme, kaslarını uçtan uca tutmalarına yardımcı olduğundan kedin için iyidir.

3.Egzersiz yapmanın bir yolunu sağlarlar

Arka ayakları üzerinde durmak, germek ve pençelerini direğin lifine sokmak, kedinin bastırılmış enerjiyi serbest bırakması ve biraz egzersiz yapması için harika bir yoldur.

4.Stresi azaltmaya yardımcı olurlar

Stres ve kaygı hisseden tek canlı insanlar değil, kedin de hissediyor. Kediler sinirli, heyecanlı, endişeli veya mutlu hissettiklerinde kaşınırlar; bu, duygularını serbest bırakmaları için harika bir yoldur.

5.Kaşıma, bölgeyi işaretlemenin bir yoludur

Kediler pençelerini keskinleştirdiğinde, bölgelerini işaretlemenin bir yoludur. Bu, kedilerin pençe yastıklarındaki bezlerden benzersiz bir koku salmasıyla oluşur. Kedinin bölgesini kaşıyarak işaretlemesine izin vererek, kedin daha rahat ve evde hissedecektir.

6.Ortak zemin yaratırlar

Birden fazla kedin varsa, kedilerinin karşılıklı ilgi ve tırmalama sevgisinden dolayı tırmalama direğinde toplanacağını göreceksin. Bu, kedi tırmalama direğinin bir buluşma noktası veya kedilerinin oynaması ve etkileşim kurması için bir yer olmasına yol açar. Birden fazla kedinin olduğu her evde bir kedi hiyerarşisi olduğunu biliyor muydun? Bir kedi tırmalama direğindeki farklı katmanlar, bu farklı kedi hiyerarşileri içindir.

7.Bir kedi tırmalama tahtası mobilyalarını kurtaracak

Her şey kedinin ihtiyaçları ile ilgili değil! Bir kedi tırmalama tahtası, kedinin mobilyalarını, perdelerini ve hatta halını tahrip etmesini engelleyecektir. Yine de, bir kedi tırmalama direği kurmanın, kedinin mobilyalarını çizmesini engelleyeceğini varsayma. Bunun yerine direği tırmalaması için kedini cezbetmelisin. Üzerine kedi nanesi koymayı, oynamaları için eşyalar asmayı veya kedini direğe çekmek için üstünde bir ziyafet çekmesine izin verin.

Kedi Tırmalama Tahtası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedin için tırmalama tahtası seçmeden önce şu kriterleri göz önünde bulundurmak isteyebilirsin:

Tırmalama tahtasının sert olduğundan emin olun. Kediler en iyi işi yapmak için kaşındıklarında dirence ihtiyaç duyarlar.

Kedinin tam olarak tahtayı tırmalayabilmesi için yeterince uzun olduğundan emin ol. Yavru kedin için bir tane alırsan, büyüdüğünde değiştirmen gerekecektir.

 

Paylaşan heymypet