Kedi Sahibi Olmanın Sağlık Faydaları

Kedi sahibi olmak isteyenlere güzel haberlerimiz var! Sevimliliklerinin ve koşulsuz sevgilerinin yanı sıra bizim sağlığımıza katkıda bulunuyorlar. İşte detaylar…

kedi sahibi

 

 

Kedi sahibi olmayı düşünüyorsan bu konuda tereddüt bile etme! Onu severken içinde barındırdığın koşulsuz sevgi sana çok iyi gelecek. Aslında daha uzun ve sağlıklı yaşamın en büyük katkılarından biri evcil hayvanlarımız desek daha doğru olur. Şimdi gelelim bu faydalara…

Kediler İnsan Sağlığına Nasıl Yarar Sağlar?

Fiziksel Aktivite

Kediler doğal olarak meraklı ve eğlenceli canlılar ve enerjileri bulaşıcı. Bir kediye sahip olmak, artan fiziksel aktivite anlamına gelir. Lazer işaretçileri kovalamaktan sallanan tüy oyuncaklara kadar bu aktiviteler kedinle birlikte sana da hareket sağlar.

Daha Az Stres

Elbette, sorumluluk sahibi bireyler için evcil hayvan beslemek stresli bir durum. Ancak genel olarak, evcil hayvanların stresi azalttığı bilinen bir gerçek. Kortizol, stresle aktive olan bir hormon. Bu konuda araştırmalar, evcil hayvanların yanında olmanın kortizol seviyelerini azalttığını buldu.

Düşük Kan Basıncı

Stres hayatına sızdığı zaman kan basıncının yükselmeye başladığını hissediyor musun? İlaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, bir evcil hayvan hipertansiyona yardımcı olur. Borsa komisyoncuları üzerinde yapılan bir araştırma, bir kedi veya köpeğe sahip olmanın, bir kişi stresli olduğunda kan basıncındaki ani yükselmeleri azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

kedi sahibiKalp Krizi Riski Azalır

Küçük tüy yumağın senin için kalp hastalığına karşı savaşıyor! Araştırmalar, kedileri olan kişilerin ölümcül kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 40 daha az olduğunu buldu. Kedinin sakinleştirici etkilerinin fark yaratıp yaratmadığı veya kedileri evcil hayvan olarak seçen insanların kalp hastalığı riskinin daha düşük olup olmadığı net değil. Her iki durumda da, eğer bir kedi insanıysan, şanslısın!

Depresyonu Hafifletir

Kendini biraz üzgün hissettiğin zaman evcil hayvanın bir yolunu bulup seni gülümsetiyor değil mi? Ancak depresyon teşhisi konan bizler bile bu ruh halini yükselten faydalardan yararlanabiliriz. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, hayvan destekli terapiyi depresyon ve diğer ruh hali bozuklukları için bir tedavi olarak kabul ediyor. Çünkü evcil hayvanların depresyon üzerinde olumlu bir etkisi var!

Alerji Önleme

Yaklaşık 500 çocuk üzerinde yapılan 7 yıllık bir çalışma, bebekken kedi ve köpeklere maruz kalan çocukların, evcil hayvanı olmayanlara göre büyüdüklerinde alerji ve astım risk faktörlerine sahip olma ihtimalinin yarı yarıya daha az olduğunu buldu. 

Evde birden fazla evcil hayvanı olan bebekler en düşük alerji riskine sahipti. Bu nedenle, yakınlarda bir kedinin olması uzun vadede çocuğuna fayda sağlar.

Felç Riski Azalır

Bir kediye sahip olmak, bir kişinin felç geçirme riskini üçte birden fazla azaltır. Araştırmacılar, bir kediyi sevmenin stresi azaltabileceğini veya kedi sahibi olan insanların doğal olarak daha stressiz olduğunu teorileştiriyor. Nedeni ne olursa olsun, güvende olmak için muhtemelen gidip bir evcil hayvan sahiplenmen gerek.

Yalnızlık Hissi Azalır

Tüylü top sahibi olmak, yalnızlık ve izolasyon duygularına karşı güçlü bir panzehir. Giderek daha fazla bağlantısız görünen bir dünyada, kediler kararlı bir arkadaşlık ve bir amaç duygusu sağlar. 

Onların varlığı, sana sarsılmaz destek ve koşulsuz sevgi sunarak hayatınıza sıcaklık ve rahatlık getirir. Kanepede kıvrılmak, eğlenceli anları paylaşmak ya da sadece aynı odada olmak olsun, bir kedinin arkadaşlığı yalnızlığı hafifletir. Kedi dostunuzun nazik mırlamaları ve yatıştırıcı varlığı sakinleştirici bir atmosfer yaratır. Yanında bir kedi varken hayatla asla tek başına yüzleşmek zorunda kalmayacaksın.

Paylaşan heymypet